fbpx

САД ќе испрати ракетни системи со поголем дострел во Украина

-

Руските трупи и утрово се бореа да преземат целосна контрола врз источниот индустриски град Сиевиеродонецк, откако Соединетите Држави соопштија дека ќе ѝ  дадат на Украина ракетни системи со поголем дострел за да ѝ помогнат да ја принуди Москва да преговара за завршување на војната, пренесе Ројтерс.

Претседателот Џо Бајден рече дека Соединетите Држави ќе ѝ дадат на Украина понапредни ракетни системи и муниција за да може „попрецизно да ги погоди клучните цели на бојното поле“.

„Постапивме брзо и ѝ испративме на Украина значително количество оружје и муниција за да може да се бори на бојното поле и да биде во најсилната можна позиција на преговарачката маса“, напиша Бајден во Њујорк Тајмс.

Висок официјален претставник на администрацијата на Бајден рече дека вооружувањето ќе го вклучи артилерискиот ракетен систем М142 со висока мобилност (HIMARS), за кој шефот на вооружените сили на Украина пред еден месец рече дека е „клучен“ за да се спротивстави на руските ракетни напади.

Осврнувајќи се за загриженоста дека таквото оружје би можело да ги вовлече САД во директен конфликт со Русија, високи претставници на администрацијата рекоа дека Украина дала гаранции дека ракетите нема да се користат за напад во Русија.

„Овие системи ќе ги користат Украинците за да го одбијат рускиот напредок на украинска територија, но тие нема да се користат на цели на руска територија“, изјави американскиот функционер за новинарите.

Набргу по објавувањето на одлуката на САД, руското Министерство за одбрана соопшти дека руските нуклеарни сили одржуваат вежби во провинцијата Иваново, североисточно од Москва, објави новинската агенција Интерфакс.

Околу 1.000 војници вежбаа во интензивни маневри користејќи повеќе од 100 возила, вклучително и фрлачи на интерконтинентални балистички ракети Јарс, се наведува во соопштението на Министерството.

Во извештајот на Интерфакс не се споменува одлуката на САД за снабдување со ново оружје.

Последното американско ветување за оружје за Украина – покрај веќе обезбедената опрема вредна милијарди долари, вклучително и противвоздушни ракети и беспилотни летала – дојде додека Русија го притисна својот напад за да го заземе источниот регион Донбас, откако го напушти својот претходен удар кон Киев од север.

Регионалниот гувернер Серхи Гајдаи во вторникот презеде контрола врз поголемиот дел од источниот индустриски град Сиевиеродонецк во Луганск, една од двете провинции во Донбас, руските војници.

Речиси целата критична инфраструктура во Сиевиродонецк е уништена, а 60 отсто од станбениот имот е оштетен до неправилно, рече тој. Руското гранатирање го оневозможи доставувањето помош или евакуацијата на луѓето.

Руската победа во Сиевиеродонецк и неговиот збратимен град Лисичанск преку реката Сиверски Донецк ќе донесе целосна контрола врз Луганск, една од двете источни провинции што Москва ги тврди во име на сепаратистите.

Промосковскиот сепаратистички лидер рече дека руските посредници напредувале побавно од очекуваното за да ја „одржат инфраструктурата на градот“ и да бидат претпазливи околу неговите хемиски фабрики.

„Веќе можеме да кажеме дека една третина од Сиевјеродоњецк е веќе под наша контрола“, ја цитира руската државна новинска агенција ТАСС, Леонид Пашечник, лидерот на промосковската Народна република Луганск.

Гајдаи ги предупреди жителите на Сиевиеродонецк да не ги напуштаат засолништата за бомби поради, како што рече, руски воздушен напад врз резервоар со азотна киселина.

Полициските сили на Народна Република Луганск соопштија дека украинските сили го оштетиле. Украина и сепаратистите поддржани од Русија разменија обвинувања за сличен инцидент во април. Прочитај повеќе

Јан Егеланд, генерален секретар на агенцијата за помош на Норвешкиот совет за бегалци, која долго време оперираше во Сиевјеродонецк, рече дека е „ужасен“ од неговото уништување.

До 12.000 цивили остануваат фатени во вкрстен оган, без доволен пристап до вода, храна, лекови или струја, рече Егеланд.

„Речиси постојаното бомбардирање ги принудува цивилите да бараат засолниште во засолништа за бомби и подруми, со само неколку драгоцени можности за оние кои се обидуваат да избегаат“, рече тој.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.
Elden Ring- Elden Lord Armor Set and Set Greatsword скриншот од лична архива на Иван Стојановски

Експанзијата на „Елден Ринг“ ја губи публиката бидејќи е претешка за играње

Откако излезе експанзијата за Елден Ринг, „Shadow of the Erdtree", публиката почна масовно да се жали дека експанзијата е претешка за играње. Тоа и е причината што оваа експанзија...