fbpx
Таг: воздушни напади

таг: воздушни напади

Нови воздушни напади врз Украина, Зеленски тврди дека Бахмут не е окупиран од Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски тврди дека Бахмут „не е окупиран“ од Русија, откако платеничката група Вагнер поддржана од Москва рече дека ја презела контролата врз овој украински град. Зеленски ова го кажа за време на посетата на Хирошима, Јапонија, каде се одржа Самитот на најразвиените земји Г7, пренесува Би-би-си. Основачот на Вагнер, Евгениј Пригожин, претходно зборуваше за победа во Бахмут,...

Русија повторно го ракетираше Кијив, остатоци од ракета паднаа во зоолошката градина

Украинскиот главен град повторно беше цел на руски воздушни напади, во кои најмалку три лица се повредени и погодена е зоолошката градина во Кијив, пишува Би-Би-Си. Украинските власти соопштија дека сите 18 проектили биле соборени од украинската противвоздушна одбрана, иако тие посочија дека проектилите биле испалени од повеќе правци истовремено од страна на руската војска. Сирените за воздушна опасност се...

Полска ќе даде четири авиона МиГ-29 на Украина, остатокот од НАТО срамежлив

Откако претседателот на Полска, Анджеј Дуда вчера соопшти дека во следниве денови неговата земја на Украина ќе ѝ подари десетина борбени авиони, од кои четири МиГ-29 ќе бидат испорачани следниве денови, западните земји, во прв ред, САД и Германија, немаат такви планови, но тоа сепак става морален притисок врз нив, пишува британскиот весник „Гардијан“. Данскиот премиер Мете Фредериксен за данска...

Руски воздушни напади во Украина, најмалку шест загинати цивили

Русија изврши нови воздушни напади врз Украина, во кои најмалку пет цивили го загубија животот, пренесува Би-би-си. Цивилните жртви се од градот Лвив во западна Украина, каде руска ракета погодила дом, напиша гувернерот на регионот Лвив, Максим Козицки. Во регионот Днипропетровск најмалку едно лице загинало, а две се повредени по руските ракетни напади во кои биле користени камиказе-дронови и...

Русија започна офанзива во Луганск, Зеленски побара меѓународна „коалиција на авиони“

Руските сили ја започнаа својата следна голема офанзива во Украина и тоа во источниот регион Луганск, јави „Гардијан“, повикувајќи се на најновиот извештај на Институтот за проучување на војната. Темпото на руските операции долж линијата Сватове – Кремина во западен Луганск значително се зголеми во текот на изминатата недела, се вели во извештајот на институтот со седиште во САД. Цитирајќи руски...

Човечките загуби на руските сили во Украина се искачија на 107.440 убиени

Украинските воружени сили на територијата на Украина убиле 107.440 руски војници од почетокот на руската воена агресија на 24 февруари 2022 до утрово. Само во текот на вчерашниот ден биле убиени 720 припадници на руските окупаторски сили, јави украинската новинска агенција ukrinform.net. Украинските бранители исто така уништиле 3.031 тенк, 6.093 оклопени борбени возила, 2.027 артилериски системи, 423 повеќецевни ракетни фрлачи,...

Руски советник за безбедност „фатен“ како кажува дека дроновите-самоубијци во Украина се ирански

Советник на Министерството за одбрана на Русија неодамна во телевизиско интервју, несвесен дека разговорот оди во етер, кажал дека дроновите-самоубијци коишто Русија ги користи за нападите врз градови во Украина се ирански, јави „Бизнис Инсајдер“. Официјална Москва во континуитет ги отфрла наводите дека се користат дронови произведени во Иран. Руслан Пухов, директорот на Центарот за анализа на стратегии и технологии и...

По завземањето на Лисичанск, руските сили продолжуваат со напади за нов продор во Украина

Откако руските сили вчера го освоија градот Лисичанск и навлегоа во него, а украинскиот претседател Володимир Зеленски вети дека украинските вооружени сили ќе се вратат во градот благодарение на нивната тактика „и зголемувањето на дотурот на модерно оружје“, ситуацијата во Украина утрово е мачно вообичаена. Руските сили преземаат низа напади на повеќе места, а во борбените дејствија во изминатите 24...

САД ќе испрати ракетни системи со поголем дострел во Украина

Руските трупи и утрово се бореа да преземат целосна контрола врз источниот индустриски град Сиевиеродонецк, откако Соединетите Држави соопштија дека ќе ѝ  дадат на Украина ракетни системи со поголем дострел за да ѝ помогнат да ја принуди Москва да преговара за завршување на војната, пренесе Ројтерс. Претседателот Џо Бајден рече дека Соединетите Држави ќе ѝ дадат на Украина понапредни ракетни...

Уште еден животен сон згасна – во Украина убиена 21-годишна учесничка на олимпијади и натпревари

Јулија Здановска е 21 годишна Украинка која трагично го загуби животот минатата недела, за време на воздушните напади од страна на руската војска на вториот по големина украински град Харкив, во кој во периодот од 8 до 9 март беа извршени повеќе од 50 воздушни и артилериски напади. Таа во моментот се наоѓала во еден од волонтерските кампови како волонтер...

Најмалку 40 жртви во Израел и Појасот Газа, во жестоките напади меѓу Израел и Хамас

Вооружениот конфликт меѓу Израел и Хамас ескалираше синоќа и ноќеска, со жестоки ракетни и воздушни напади во кои загинаа најмалку 35 лица во Појасот Газа и најмалку петмина во Израел. Палестинските сили испалија стотина ракети на Израел, кој, пак изврши силни воздушни напади на Појасот Газа. Военото воздухопловство на Израел го бомбардирале домот на највисокиот оперативец на Хамас, Салах Дахман,...

Во турските воздушни напади уништен древниот храм Аин Дара во Сирија

Во воздушните напади на Турција на регионот Африн на северот на Сирија оштетени се 60 отсто од древниот храм Аин Дара кој датира од арамејската ера (1300 - 700 година пред новата ера), соопшти сириската опсерваторија за човекови права, пренесува „ХРТ“. Храмот е откриен во 1982 година, а се простира на површина од околу 50 хектари и е познат по...

Најмалку 23 цивили загинале во воздушни напади во Јемен

Најмалку 23 цивили вчера загинале во бомбардирање на јеменскиот пристанишен град Ходеида, што го извршила коалцијата предводена од Саудиска Арабија, соопштиле безбедносни претставници на Јемен и очевидци, јавуваат светските агенции. Според нивните тврдења во воздушните напади биле повредени осум луѓе. Меѓународната организација за човекови права ја обвини арапската коалиција дека бомбардира места каде се собираат цивили - пазари, болници, станбени подрачја...

Египетската војска гаѓала и уништила возила користени во нападот на Синај

Египетската војска денеска соопшти дека нејзини авиони извршиле напади во кои биле погодени повеќе возила користени во нападот во Северен Синај, во кој беа убиени 235 лица, јавуваат светските агенции. Војската соопштила дека возилата се уништени, а лицата кои биле во нив се убиени. Возилата, според соопштението, се наоѓале во близина на џамијата каде вчера беше извршен нападот, во градот Бир...

Русија го спореди нападот на Рака со бомбардирањето на Дрезден

Русија ги осуди воздушните напади на меѓународната коалиција предводена од САД на сирискиот град Рака, кој беше упориште на Исламска држава (ИД), во кои, според тврдењата на Москва, загинале илјадници цивили, јавуваат светските агенции. Градот Рака, кој беше главен град на територијата под контрола на ИД, оваа недела беше освоен од курдските сили кои ја имаат поддршката на САД. Руското министерство...

Можни се воздушни напади на САД на позиции на Исламска држава на Филипини

Пентагон разгледува план со кој на американската војска би ѝ се дало зелено светло да изврши воздушни напади на позициите на терористичката организација Исламска држава на Филипини, јави „Ен-би-си њуз“, повикувајќи се на двајца неименувани високи функциониери на одбраната. Планот би можел да биде презентиран денеска, а како што се наведува, нападите би биле изведени со беспилотни летала. Позициите на екстремистите...

Во воздушни напади во Јемен, загинаа 21 цивил

Дваесет и едно цивилно лице загинаа во денешните воздушни напади во северозападниот дел на Јемен, извршени од арапската коалиција, предводена на Саудиска Арабија. Како што јавуваат светските медиуми, жртвите патувале со пикап-возило кон локалниот пазар во регионот Хиран во северозападната провинција Хиџах, која е под контрола на шиитските бунтовнци Хути, кои ја имаат поддршката од Иран. И покрај илјадниците воздушни напади...

Повторно воздушни напади на Алепо

Сириските опозициски активисти јавуваат дека во источниот дел на Алепо денеска се изведени воздушни напади, првпат по три недели. Тоа, како што велат, би можело да означува почеток на нова владина офанзива на овој северносириски град. Сириската Опсерваторија за човекови права соопшти дека се бомбардирани три населби, но оти засега нема податоци за евентуални жртви. Активистката Бара ел Халаби, која се...

Русија и Сирија ги суспендираа воздушните напади на Алепо

Руската и сириската воена авијација ги прекинаа воздушните напади на градот Алепо, во пресрет на осумчасовниот прекин на огнот закажан за четврток оваа недела, поради хуманитарни причини, соопшти Москва. Министерот за одбрана на Русија, Сергеј Шојгу, како што пренесува „Би-би-си“, изјавил дека воздушните напади биле суспендирани утринава. Тој ги повикал бунтовниците и цивилното население, кои се наоѓаат во источниот дел на...

Франција почна воздушни напади врз ИД

Франција ги почна првите воздушни напади врз мети на Исламска држава со носачот „Шерл де Гол“. Голем број борбени авиони „рафал“ полетаа утринава, јавија светските агенции, повикувајќи се на челникот на бродот. Истиот извор наведува дека леталата учествувале во напади на градот Мосул, упориште на ИД. Францускиот носач на авиони „Шарл де Гол“ на почетокот од месецов е префрлен во регионот.

Пост на Фејсбук манипулира дека со дрон намерно се палеле шуми

Станува збор за хеликоптери кои се користат за да се стопира понатамошното ширење на шумски пожар, односно за контролирано палење, при што се прави обрач околу огнот за да...