fbpx
Таг: Америка

таг: Америка

САД ќе испрати ракетни системи со поголем дострел во Украина

Руските трупи и утрово се бореа да преземат целосна контрола врз источниот индустриски град Сиевиеродонецк, откако Соединетите Држави соопштија дека ќе ѝ  дадат на Украина ракетни системи со поголем дострел за да ѝ помогнат да ја принуди Москва да преговара за завршување на војната, пренесе Ројтерс. Претседателот Џо Бајден рече дека Соединетите Држави ќе ѝ дадат на Украина понапредни ракетни...

Шведска го потпиша барањето за влез во НАТО, Финскиот парламент денеска ќе гласа за приклучување

Шведската министерка за надворешни работи, Ан Линде, потпиша апликација за влез на земјата во НАТО со што стави крај крај на децениската воена неутралност. Just signed a historic indication letter to #NATO Secretary General @jensstoltenberg from the Swedish Government 🇸🇪. Our NATO application is now formally signed. pic.twitter.com/1RAxjikjc0 — Ann Linde (@AnnLinde) May 17, 2022 Историскиот момент на потпишувањето на документот таа...

Ученици од Америка ги израдуваа учениците од училиштето „Братство“ со новогодишни подароци

По иницијатива на нивната учителка Вивиен Мусли, учениците на Албанско-американскиот културен центар „Ривердејл“ испратија новогодишни подароци на децата од основното училиште „Братство“ во Скопје. Покрај подароците за кои издвојувале од својот џепарлак, тие испратија и порака дека се возбудени затоа што сега ќе имаат нови другарчиња преку океанот. „Се надевме дека ќе придонесеме децата да ја прослават новата година. Нашето...

СТО одлучи дека американските царини за кинеските производи воведени во 2018 година се незаконски

Комисијата за решавање спорови при Светската трговска организација (СТО) донесе одлука дека американските царини за кинеските производи во вредност од над 200 милијарди долари се незаконски. На овој начин, оценува Комисијата, американските мерки ги кршат клучните принципи на меѓународната трговија и условите под кои Вашингтон се приклучил кон Светската трговска организација. Министерството за трговија на Кина пресудата ја смета за...

Американското знаме се развиори на Куба, по 54 години

По повеќе од половина век, денеска на Куба се развиори американското знаме пред амбасадата на САД во Хавана. Церемонијата ја предводеше американскиот државен секретар Џон Кери. Американското знаме беше спуштено од 1961 година. Државниот секретар Кери, сепак немал средба со претседателот Раул Кастро, ниту пак со поранешниот претседател Фидел Кастро.Тој пак, во отворено писмо ги обвини САД дека, на Куба и должат...

Јапонија е најголем сопственик на американски хартии од вредност

Јапонија ја замени Кина на позицијата најголем сопственик на американски хартии од вредност, соопшти американското Министерство за финансии. Обемот на американски обврзници во сопственост на Јапонија во февруари е намален на 1,2244 билиони долари, додека нивото на американски обврзници во Кина е намален на 1,2237 билиони долари, јавува кинеската агенција „Синхуа“. Кина во 2008 година, кога американската влада го зголеми задолжувањето...

Ердоган: Муслиманите први ја открија Америка

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави дека муслиманите уште во 12 век го откриле американскиот континент, а не Кристофер Колумбо, два века подоцна. - Врските на Латинска Америка и на исламот потекнуваат уште од 12 век. Муслиманите ја откриле Америка во 1178 година, а не Кристофер Колумбо - рече Ердоган во Истанбул на Самитот на исламските лидери од Латинска Америка. Според Ердоган, два...

Човекот што пукаше во масовниот убиец во Цетиње сè уште недостапен за полицијата

Жителот на Цетиње што вчера попладнето го застрелал и најверојатно го убил масовниот убиец Вук Бориловиќ (34), којшто претходно уби 10 луѓе и рани шестмина,од кој еден е полицаец,...