fbpx

Привршуваат активностите за модуларната болница во Струга

-

Во соработка со Министерството за здравство, Општата болница во Струга постави модуларен ковид центар.

Велешки „Брако“ и валандовската „Ари и Том“ се фирмите што ги градат модуларните болници во 17 општини низ земјава, со нешто помалку од 3,5 милиони евра, заем од Светска банка.

Според најавите, монтажните болници во Куманово, Струмица, Гевгелија и Струга треба да бидат готови деновиве, а трошоците за една болница изнесуваат околу 200.000 евра.

Од општата болница Струга апелираат до граѓаните да ги почитуваат протоколите за заштита од ковид-19 и да останат безбедни.

Според последните информации од Министерството за здравство, во Струга вчера имало 343 активни случаи на ковид-19, додека во ковид-центарот во Општата болница во Струга биле хоспитализирани 36 болни лица од ковид-19.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Старо видео од протест во Истанбул, споделено како ново по нападот врз Рафах на 26 мај

Турските медиуми не објавија за ниту еден протест пред конзулатот на Израел во Истанбул по воздушниот напад на Рафах на 26 мај. Новинската агенција Демирен на 27 мај објави...