fbpx

Пратеникот Зоран Илиоски ќе биде шеф на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ во Битола

-

Актуелниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ од Битола, Зоран Илиоски, како нов претседател на општинскиот изборен штаб за престојните парламентарни избори, веќе ги презел сите работи во свои раце и ставил свои луѓе на клучни позиции, дознава „Мета“.

Досега беше практика локалното раководство на партијата да го води општинскиот изборен штаб и активностите пред избори. Но, овојпат, централата на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје одлучила довербата да му ја даде на пратеникот Илиоски, инаку поранешен претседател на општинскиот комитет во градот.

Илиоски во прес-центарот на општинскиот изборен штаб го врати поранешниот новинар Благој Шаклевски, актуелен советник, а за кординатор на советничката група во Советот на Општина Битола го назначи Игор Хаџиевски, внук на лустраторот Томе Аџиев.

Пратеникот Илиоски за „Мета“ потврдува дека во функција на изборите, тој и неговиот тим ќе ги водат партиските активности во градот.

– Како претседател на општискиот изборен штаб, јас ќе ги водам изборите. Општинскиот комитет си е општински комитет. Сите функции се во позицијата на изборите и луѓето кои јас ги поставувам се со привремени функции. Ќе има разместување лево-десно, но сè е во функција на изборите – вели пратеникот Илиоски.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...