fbpx

Полициски хеликоптер од утринава го гасне пожарот во околината на Берово

-

Еден полициски хеликоптер од утринава интензивно го гасне пожарот во беровскиот регион, а авионот на Дирекцијата за заштита и спасување ќе пристигне околу 10 часот, изјави утрово директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов.

Во моментов на терен меѓу беровските села Митрашинци и Будинарци се и десет пожарникари на ТППЕ Берово и 30 припадници на ЈП Национални шуми од подружницата на Берово. Пристигнуваат и пожарникарски екипи од Виница, Радовиш, Кочани, Струмица и Тетово, а командирот на ТППЕ-Берово, Сашко Руменковски рече дека до сега е спречено огнот да се шири кон боровата шума.

Првично беа зафатени околу 50 хектари високостеблеста шума, во непристапен планински предел. Од Општина Берово упатија апел до населението, посебно од селата Митрашинци, Будинарци, Мачево, да се упатат доброволци за побрзо гаснење на истиот, со цел да не прерасне во големина каква што имаше минатата година.

Напишете коментар

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
online free course
download xiomi firmware
Download Premium WordPress Themes Free
free online course