fbpx
Таг: Берово

таг: Берово

Земјотрес утрово почувствуван во Берово

Земјотрес од 2,7 степени според Рихтеровата локална магнитуда утрово бил почувствуван во Берово. Како што соопшти Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија при Природно-математичкиот факултет (ПМФ) во Скопје, земјотресот се случил утрово во 9 часот и 53 минути, а епицентарот бил регистриран на 113 километри југоисточно од Скопје, кој потекнува од епицентралното подрачје Делчево-Берово. Според податоците со кои засега располага...

Не е можно дрен на заб да биде поставен наопаку

По смртта на младото момче од Берово по сложена интервенција на заб, голем број медиуми пренесоа објава на Фејсбук од блиска роднина која тврдеше дека момчето починало бидејќи дренот во забот му бил поставен наопаку. Оваа изјава не може да биде вистинита, бидејќи, како што потврдуваат за Вистиномер повеќе стоматолози, дренот претставува лента или некогаш цевче кое има два...

Земјотрес од 2,9 степени по Рихтер утрово се почувствува во Пехчево и Берово

Земјотрес со магнитуда од 2,9 степени по Рихтер и интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала е регистриран утрово во 7 часот и 34 минути на 115 километри источно од Скопје. Земјоресот се случил од епицентралното подрачје Пехчево, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет.

Ер тракторот полета да го гаси пожарот во Берово, вклучени и хеликоптери на МВР

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека Ер тракторот, односно специјализираниот авион полета за да помогне во гаснењето на пожарот во беровско. „По појавата на пожар на месноста помеѓу селата Митрашинци и Будинарци во беровско во која е зафатена голема површина со дабова и нискостеблеста шума, Дирекцијата за заштита и спасување се активира со 5 тима за гасење на пожари...

Полициски хеликоптер од утринава го гасне пожарот во околината на Берово

Еден полициски хеликоптер од утринава интензивно го гасне пожарот во беровскиот регион, а авионот на Дирекцијата за заштита и спасување ќе пристигне околу 10 часот, изјави утрово директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов. Во моментов на терен меѓу беровските села Митрашинци и Будинарци се и десет пожарникари на ТППЕ Берово и 30 припадници на ЈП Национални...

Прв книжевен фестивал во Малешевијата – „МалеМале“ ќе се одржи на 30 и 31 јули

„МалеМале“ е првиот книжевен фестивал во Малешевијата, кој на 30 и 31 јули ќе се одржи во Берово. Организатори на настанот се поетот Тихомир Јанчовски и Тања (Павлеска) Аждаја, а тие на фестивалот најавуваат учество на познати домашни автори од книжевната, музичката и уметничката дејност. „Со надеж дека ќе прерасне во традиција, МалеМале има за цел да го развигори културно-уметничкиот дух...

Берово доби мерна станица и го сруши митот за чист планински воздух во градот

Мерна станица за мерење на квалитетот на воздухот доби Берово и првичните резултати од мерењата го срушија митот за чистиот планински воздух во овој град. О2 Иницијативата направи анализа на аерозагадувањето во Берово, при што констатираат дека редовни се концентрациите на PM10 честички над 100 микрограми на метар кубен, додека PM2.5 честичките се доста високи, ако се земат во...

Улица во Берово го доби името на словенечкиот пожарникар Жан Кофол

Советот на општина Берово едногласно ја усвои иницијативата за преименување на улица во Берово со името на словенечкиот пожарникар Жан Кофол. Тој беше еден од симболите на борбата против шумските пожари што ја зафатија Малешевијата изминатово лето. Иницијативата за преименување на улица во Берово по словенечкиот пожарникар беше поднесена од беровскиот градоначалник Звонко Пекевски. По усвојувањето од беровските советници, постапката...

Шахпаска: Малиот групен дом во Берово е успешна приказна за децата без родители

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска беше во посета на малиот групен дом (МГД) во Берово, кој е прв од таков вид во нашата држава, соопшти Министерството за труд и социјална политика (МТСП). Како што велат оттаму во моментов во овој дом се згрижени четири деца, а за нив се грижи тим од 3 стручни лица (едукатори) и...

Земјоделците и граѓаните од Источниот регион преку апликација ќе следат агро-метеоролошките прилики

Со поставувањето на агро-метеоролошката станица во близина на Берово, комплетиран е процесот на инсталирање на систем на станици во 11 општини во Источниот регион. Податоците од агро-метеоролошките станици се достапни преку мобилна апликација (Meteobot) која може да се инсталира на секој мобилен телефон, а во функција е и веб страна (www.agroistok.mk) каде се презентирани повеќе кластери на информации. Податоците се за секоја...

Бројот на нови случаи на ковид-19 во благ пораст од вчера, при помалку тестирања

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа во земјава се направени 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на ковид-19, што е за седум случаи повеќе од вчера, кога беа пријавени 1.559 тестирања. Најновиот биланс на починати изнесува три лица. Од најновите случаи на ковид-19 регистрирани во последново деноноќие, од Скопје се 50, Куманово - 4, Дебар...

Тесна победа на ВМРО-ДПМНЕ во Штип, СДСМ победи во Кочани

Првичните неофицијални партиски резултати од предвремените парламентарни избори во источниот дел на земјава покажуваат тесна победа на коалицијата „Обнова на Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ во Штип. Според актуелниот распоред на гласовите во Штип, Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ освоила 10.122 гласови, СДСМ – 10.010, Левица – 1.204, ГДУ – 601, Интегра – 346, ДУИ – 187, МОРО – Работничка партија – 125,...

Малешевијата се промовира како атрактивна дестинација за планински велосипедизам

Планинарско-спортскиот клуб „Малешевска корија“ од Берово ги промовираше постигнатите резултати од под-проектот „Малешевска корија – планински велосипедизам дестинација“ како дел од туристичката дестинација Малешево и околината што беше поддржан во рамките на „Проектот за локална и регионална конкурентност“. Цели на под-проектот се да се подобри локалната туристичка понуда за планински велосипедизам, да се поттикнат здрави животни навики и активности за...

Владината помош не ги одблокира Берово и Делчево

Се бројат деновите до 30 јуни, до кога општините треба да се раздолжат со парите што ги добија од владата од државниот Буџет. Двете општини на крајниот македонски исток, Берово и Делчево, со години се блокирани и работат со месечен лимит определен од судот. Меѓутоа, овие две општини, се чини и натаму ќе останат блокирани и покрај тоа што...

Парите од Владата нема да ги деблокираат сите општини?

Донесувањето на законот со кој се обезбедуваат околу 50 милиони евра владини пари за општините, во блокираните општини донесе надеж дека конечно ќе успеат да се ослободат долговите таложени со години, но и прашања дали ќе успеат во тоа. Четири од 11 општини во Источна Македонија – Делчево, Берово, Зрновци и Пехчево се уште работат со блокирани сметки и...

Ловец со сачми застрелал соселанец што собирал смрекинки

Во инцидент вчера кај малешевското село Будинарци, 63-годишен жител на селото бил застрелан и тешко повреден со сачми во двете нозе. Во него пукал негов соселанец, 36-годишниот И.П., кој мислел дека нишани во дивеч. Како што извести СВР Штип, ранетиот С.К. првин бил пренесен во Здравствениот дом во Берово, а потоа поради сериозноста на повредите во префрлен во Клиничката болница...

Кривична пријава против градоначалникот на Берово оти патувал без налози

Кривична пријава против Драги Наџински, градоначалникот на Берово, поднела надворешната канцеларија за криминалистички работи (НККР) од Берово во соработка со одделот за економски криминал при Секторот за внатрешни работи (СВР) Штип, соопшти МВР. Во пријавата поднесена до Основното јавно обвинителство Берово стои дека Д.Н. (59) од Берово сторил злоупотреба на службената положба и овластување. Според полицијата, Наџински како градоначалник на општина...

Заев: За проблемот на секој граѓанин, ако треба цела држава ќе помогне

Секој граѓанин, со каков предизвик и да се соочи, градоначалникот, општината, ако треба цела држава, ќе застане зад него да помогне. Граѓаните ќе кажуваат што ќе се гради. Што ќе кажат граѓаните, тоа ќе биде закон и за градоначалникот и за советниците и за извршната власт, порача претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на вечерашниот митинг во Берово. – Ќе изградиме...

Градоначалниците од истокот со проглас против двојазичност

Дел од градочалниците од Југоисточниот Регион, покрај редовните точки на дневен ред на 30. седница на Советот на Источниот плански регион, која се одржува во Берово, го поставиле и „прашањето за најавеното воведување на двојазичност во јавната администрација на територијата на цела Република Македонија“, се вели во објавата на веб-страницата на Општина Берово. Во веста се вели дека дел од...

Жбогар и Тимоние денеска ќе го промовираат „ЕУ за тебе“ во Берово

Евроамбасадорот Самуел Жбогар и францускиот амбасадор Кристијан Тимоние денеска, во рамките на кампањата „ЕУ за тебе“ ќе ја посетат општина Берово и ќе се сретнат со градоначалникот Драги Наџински. Според програмата на ЕУ, во Берово ќе е инвестираат повеќе од три милиони евра за реконструкција и изградба на канализациската мрежа. Кампањата „ЕУ за тебе“ почна на 27 јануари во Кичево,...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...