fbpx
Таг: хеликоптер

таг: хеликоптер

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките временски услови. Ахмад Алирезабеиги, ирански пратеник за градот Табриз, им изјави на новинарите во Техеран дека спасувачките екипи допрва треба да стигнат до локацијата на хеликоптерот во кој се наоѓа претседателот. Тој...

По вторпат транспортирано лице со мозочен удар од Унгарија со полициски хеликоптер

Лице со мозочен удар денеска беше превезено од Уггарија во земјава со полициски хеликоптер на МВР, опремен со потребна медицинска опрема за таков лет. Ова е вторпат да се извршува таков вид воздухопловен транспорт од Сегедин до Скопје, откако првиот пат успешно се реализираше на 11 Април. Според информацијата од Центарот за управување со кризи, на 18 Април преку Единствениот...

Се урна хеликоптер на американската морнарица за време на воена вежба, причините непознати

Хеликоптер на американската морнарица вчера се урна во Јужна Калифорнија, во водите на заливот Сан Диего, објавија медиуми во САД по изјавата на воениот портпарол Бет Теч. Хеликоптерот „MH-60R Seahawk“ (Јастреб) учествувал во воена вежба, пренесува „Фокс Њуз“. Сите шест членови на екипажот ја преживеале несреќата. Тие биле спасени во водата, извадени на брегот, по што биле испратени на медицински прегледи. Претставници...

Од денеска најитните случаи со хеликоптер ќе се танспортираат од една болница во друга

Со хеликоптер во кој има нова опрема за итна медицинска помош, од денеска ќе се превезуваат најитните случаи од една локација на друга низ земјава. Денеска беше изведен првиот пробен лет, од Градската општина болница „8 Септември“ - Скопје до Клиничката болница Битола, како една од пооддалечените точки. Ова е соработка меѓу Министерството за здравство и Министерството за внатрешни...

Поради проблеми со работата на моторот, хеликоптер на АРМ принудно слетал кај Петровец

Хеликоптер на АРМ денеска принудно слетал во близина на селата Средно Коњаре и Долно Коњаре, во реонот на Петровец, оти пилотот добил предупредување за појава на проблеми со моторот, информираат од Генералштабот на Армијата. „Воздухопловниот ВИНГ денеска редовно извршувал летачка обука, при што ги следел безбедносните процедури. Но, откако се појавило сигнализациско предупредување на инструментите за појава на грешки во...

[ВИДЕО] Пожарникар исчезнал при гаснење пожар во штипско, МВР и „Тигрите“ го пронашле

Денеска околу 12 часот и 30 минути, Министерството за внатрешни работи (МВР) добило известување од Центарот за управување со кризи (ЦУК) дека е исчезнат пожарникар кој бил ангажиран во гаснење на пожар во штипското село Селце. Како што соопшти полицијата, по добиеното известување, во потрага по пожарникарот се вклучиле хеликоптер Бел 412 од хеликоптерската единица за полициски намени при Одделот...

Полицискиот хеликоптер Бел ер 412 го локализирал пожарот кај Осинчани исфрлајќи 15 тони вода

Откако завршил со гаснење на пожарот кај Чашка, вчера околу 14 часот хеликоптерот на МВР од типот Бел ер 412 бил испратен во реонот на селото Осинчани каде беснеел пожар, јави МВР. „Хеликоптерот Бел ер 412 од Хеликоптерската единица за полициски намени при МВР во повеќе налети исфрли над 15 тони вода, со што успешно и целосно и овој пожар...

Украинските сили напредуваат, руските единици повторно напаѓаа цивилни цели

Во текот на изминатото деноноќие во Украина се воделе 20 битки меѓу украинските одбранбени сили и руските инвазиски сили, а офанзивата на вооружените сили на Украина на југот на земјата продолжува, соопшти утрово Генералштабот, пренесува украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Одбранбените сили на Украина продолжуваат со офанзивата кај Мелитопол и Берѓанск, при што успешно ги задржуваат освоените територии и успешно...

Ракетирана станбена зграда во Кривиј Рих, најмалку шестмина загинати

Најмалку 6 станари ги загубиле животите во ноќниот ракетен напад на петкатна станбена зграда во украинскиот град Кривиј Рих, а 12 лица се извлечени од спасителите, јави украинската државна новинска агенција Укринформ. Спасувачките екипи продолжуваат со потрагата. Засега нема информации за други загинати цивили во регионот Днипропетровск, каде што се наоѓа Кривиј Рих, но во регионот Донецк во руските напади...

Пост на социјалните мрежи шпекулира со хеликоптерската несреќа во близина на Киев

Постот шири паушални информации за хеликоптерската несреќа во Бровари, во близина на Киев. Сè уште нема официјални податоци зошто хеликоптерот се сруши. Украинскиот претседател Володимир Зеленски информира дека е започната истрага за причините кои довеле до несреќата и штом ќе бидат добиени првични официјални информации, истите ќе бидат споделени со јавноста. Значи, сè уште е рано да се каже...

Хеликоптерот „Досетливост“ на НАСА забележал остатоци од чудни туѓи објекти на Марс

Снимка од навигациската камера на хеликоптерот „Досетливост“ (Ingenuity) на НАСА на Марс откри мало парче таканаречени „остатоци од туѓ предмет“, пишува „Сајтек Дејли“. Остатоците од непознатиот предмет се гледаат на снимките од триесет и третиот лет на хеликоптерот и не биле заебележани на ниту еден претходен лет. Хеликоптерот „Досетливост“ ја добил оваа слика користејќи ја својата навигациска камера. Оваа камера е...

Над Скопје ќе прелетаат два воени авиони „Б-52“ како гаранција за силното НАТО сојузништво

Воздухопловните сили на САД во Европа и Африка ќе извршат прелети над Скопје со два воени воздухоплови од типот Б52 денеска во 14:35 часот, соопшти Министерството за одбрана. „Прелетите на воздухопловите го демонстрираат силното сојузништво во НАТО и претставуваат гарант за целата Евроатланска област вклучувајќи ја и Северна Македонија. Со цел да ја прикажат посветеноста и гаранцијата на сигурноста кон...

Вистиномер: Хеликоптерот што испушта оган не ги предизвикува шумските пожари туку помага да се запрат

Тврдењето во постот дека некој со хеликоптер намерно потпалува шумски пожари е неточно. Заклучокот е донесен паушално и ги измамува корисниците на социјалните мрежи. Хеликоптерот прикажан на видеото се користи за да се стопира понатамошното ширење на шумскиот пожар, односно за контролирано палење при што се прави  обрач околу огнот за да се спречи да има материјал што понатаму...

Полициски хеликоптер од утринава го гасне пожарот во околината на Берово

Еден полициски хеликоптер од утринава интензивно го гасне пожарот во беровскиот регион, а авионот на Дирекцијата за заштита и спасување ќе пристигне околу 10 часот, изјави утрово директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов. Во моментов на терен меѓу беровските села Митрашинци и Будинарци се и десет пожарникари на ТППЕ Берово и 30 припадници на ЈП Национални...

Над 100 полициски службеници, хеликоптер и бројни доброволци трагаат по 10 годишниот Петар

Продолжува интензивната потрага по 10-годишното дете Петар Џобоски, за кое неговиот родител пријави во петокот (25.02) вечерта дека се оддалечило од домот во с. Врбско, општина Прилеп, соопшти Министерството за внатрешни работи. Според полицијата веднаш се преземени мерки и активности за пронаоѓање на детето и во потрагата се ангажирани 102 полициски службеници, хеликоптер, службени кучиња, како и дрон. Во потрагата се...

[ВИДЕО] Полициските „тигри“ со хеликоптер евакуираа изнемоштено лице од Галичник

Припадниците на специјалната единица на полицијата „Тигар“, во соработка со Хеликоптерската единица при МВР спасија изнемоштено лице од Галичник. Како што соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР), по упатен повик до Центарот за управување со кризи (ЦУК) за евакуација на болно изнемоштено лице, жител на село Галичник, Специјалната антитерористичка единица „Тигар“ и Хеликоптерската единица на МВР бргу се подготвиле и...

Црна Гора испраќа хеликоптер Бел 412 да помогне во справувањето со пожарите

Советот за одбрана и безбедност на Црна Гора донесе одлука да го одобри барањето на министерката за одбрана на Црна Гора, Оливера Ињац за упатување на хеликоптер Бел 412 како помош за Северна Македонија за справувањето со пожарите, соопшти македонското министерство за одбрана. Помошта од Црна Гора доаѓа како резултат на барањето упатено од министерката за одбрана Радмила Шекеринска до...

Поради силниот ветер хеликоптерот на АРМ не може да го гасне пожарот кај Галичник

Хеликоптерот на АРМ кој на барање на Центарот за управување со кризи (ЦУК) беше испратен да го гасне шумскиот пожар над Галичник стигнал на местото, но не може да дејствува поради силниот ветер, извести ЦУК. Сепак, хеликоптерот е опремен со ведро за гаснење пожари и екипажот е подготвен да полета штом се создадат услови, додека има дневна светлина. Шумскиот пожар заради...

Шумски пожар над Галичник, Армијата ќе дејствува со хеликоптер за заштита на селото

Центарот за управување со кризи (ЦУК), по добиената информација за голем пожар над селото Галичник околу 13.30 часот, започнал координација со регионалните центри и локалната самоуправа, па заради непристапноста на теренот ја известил и АРМ, којашто ќе дејствува со еден хеликотер со ведро за гаснење за пожарот и заштита на Галичник. Известена е и Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС),...

Хеликоптерот „Инџенуити“ ја испрати првата фотографија во боја од Марс

Хеликоптерот „Инџенуити“ а испрати првата фотографија во боја од површината Марс, направена 5,2 метри над површината. „Инџенуити“ со својата камера успеа да ја направи фотографијата за време на вториот успешен тест за лет, а на неа може да се видат разни детали и траги од роверот „Персеверанс“. НАСА претходно објави изработена фотографија на НАСА која визуелно ги покажа температурните разлики на...

МОН: Учениците да имаат скратени часови поради високите температури

Основните училишта да работат со скратени наставни часови до крајот на учебната година поради високите температури кои ја зафатија државата, препорачува Министерството за образование и наука (МОН). Од министерството препорачуваат:...