fbpx

Погрешно се толкува новиот закон во Калифорнија за старателство врз децата

Законот не дава специфични барања поврзани со операции за менување на полот кои малолетниците во Калифорнија не може да ги прават без согласност на родителот

-

Текстот подолу го пренесуваме во целост:

 

 

Рецензираме објава на социјалната мрежа Фејсбук во која се вели:

10.09.2023
Државното собрание на Калифорнија штотуку усвои нацрт-закон со кој им се дозволува на родителите да го изгубат старателството над своите деца ако одбијат да ја прифатат транзицијата на полот на нивното дете. Тие ги сакаат вашите деца.
Државниот сенатор Скот Винер, кој нема деца, е коавтор на законот.

Во склоп на објавата се споделува видео во кое се изнесува дека должност на родителите е да ги поддржуваат и поттикнуваат своите деца да го изразат својот идентитет, но во видеото никаде не се споменува дека родителите, кои ќе одбијат да го прифатат родовиот идентитет на своите деца, ќе го изгубат старателството над нив.

Асошиејтед прес пишува дека критичарите ја извртуваат содржината на законот со којшто ќе се цени (меѓу другите фактори) и дали родителот поддржува транзиција на полот во случаите каде се доделува старателство врз детето.

Демократските пратеници од Калифорнија одобрија нацрт-закон со кој им се наложува на судовите да го ценат, меѓу многуте други фактори и тоа дали родителот одобрува промена на родовиот идентитет, кога досудува кому ќе му припадне старателството. Но, критичарите онлајн тврдат дека мерките одат многу подалеку од тоа и дека значат оти кој било родител што нема да ја поддржи желбата на детето за операција за промена на полот, ќе го загуби старателството врз него. Правните експерти и предлагачот на законот велат дека тоа не е така. Фактите се дека во законот не се споменува директно никаква операција. Тој се однесува за случаи за старателство и им наложува на судиите да ја ценат и поддршката на родителот кон идентитетот на детето, заедно со други фактори, кои, исто така, треба да се ценат, пишува Асошиејтед Прес.

Професорот по семејно право на Универзитетот во Јужна Калифорнија, Скот Алтман, за Асошиејтед прес вели дека:
Со законот не се ставаат никакви црвени линии со кои му се забранува на судијата да го додели старателството на родител што не се согласува со тоа неговото дете да го промени родовиот идентитет. Со законот не се доделува детето на родителот кој се согласува со промена на полот. 

Медиумот наведува дека на социјалните мрежи се шират дезинформации според кои доколку родителот не е поддржувач на промената на полот на неговото дете тоа по автоматизам значи дека ќе го изгуби старателството врз него, што е невистина.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Скопје ќе биде домаќин на Светски шампионат во латино танц

Следниот месец во Скопје ќе се одржи Светскиот шампионат во латино танц, на кој се очекуваат повеќе од 2.000 танчери од повеќе од 20 земји од светот. Глобалниот настан го...