fbpx

Парламентарните избори во Шпанија без јасен победник

Партијата со најмногу освоени гласови - конзервативната Народна партија, не би имала доволно пратеници доколку формира коалиција со крајнодесничарската Вокс

-

Десничарската Народната партија (ПП) освои најмногу гласови на вчерашните избори во Шпанија со 33,1 отсто од гласовите, додека на второ место е Шпанската социјалистичка работничка партија (ПСОЕ) со 31,7 отсто од гласовите. На трето место се национал-конзервативците Вокс – со 12,4 отсто освоени гласови.

Овие резултати укажуваат дека коалиција составена од конзервативната ПП и контроверзната Вокс не би имала доволен број на пратеници за да се постигне мнозинство во собранието, пишува Дојче Веле.

Предвремените избори беа распишани од владејачката социјалистичка партија како реакција на поразителните резултати за левичарскиот блок на локалните избори во мај годинава.

Предвидувањата пред изборите беа дека победничката коалиција ќе биде таа помеѓу Народната партија и национал-конзервативната партија Вокс, со доволен број на пратеници, извести Си-ен-ен. Но, оваа коалиција би била контроверзна бидејќи првпат крајнодесничарска партија би била на власт во Шпанија по падот на диктаторот Франциско Франко во 1975 година.

Во својот манифест, партијата Вокс ветува дека ќе ја намали регионалната автономија, ќе ги замени автономните регионални полициски сили со националната Гардија цивил и ќе наметне построги казни за силувачите и педофилите, како и повлекување на тукушто изгласаниот закон за еднаквост за ЛГБТК луѓето. Дополнително, Вокс најавува замена на законот за заштита од родово-базирано насилство со закон „кој ја штити секоја можна жртва на насилство во семејна средина“.

Бројот на осовоени пратенички места на партијата Вокс е паднат од 52 на 33.

Ако ПП одлучи да коалицира со Вокс, со што би немале мнозинство во собранието, неизвесно е дали некоја од другите помали партии би сакала да се приклучи на таа коалиција. На четврто, петто и шесто место на изборите се една левичарска партија и две локални каталонски партии кои се залагаат за независност за Каталонија – политика која е во тотална спротивставеност со централизирачките политики на Вокс.

На интервју со „Ел Мундо“ во петокот, лидерот на ПП Алберто Нуњез Фејхо рече дека не сака да открие два дена пред изборите со кого би формирал коалиција, но рече дека коалиција со Вокс „не би била идеална“. Истовремено, ПП и Вокс имаат формирано многубројни коалиции на локално ниво. 

Инаку, неизвесно е и дали владејачката ПСОЕ би сакала да формира коалиција со каталонските партии, особено ако тие како услов бараат референдум за независност на Каталонија, анализираат од Дојче Веле.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Спасовски: Монструмот е фатен, Љупчо Палевски уапсен во Турција

На 30 ноември, три дена по убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, која е грабната од нејзиниот влез кога тргнува на училиште од скопско Дебар Маало и една...