fbpx
Таг: Шпанија

таг: Шпанија

Грција, Унгарија, Кипар, Полска и Шпанија нашироко го користеле софтверот за шпиoнирање Пегасус

Високата европратеничка што ја води истрагата за шпионскиот софтвер Пегасус, Софи Инт Велд ја обвини Европската комисија дека ја игнорирала „сериозната закана за демократијата“ што ја претставува употребата на технологијата, додека за националните влади рече дека не соработувале во истрагата, јавува „Гардијан“. Холандската либерална европратеничка рече дека постоела нелегална употреба на Пегасус во Грција, Унгарија, Полска и Шпанија, како и...

Возењето без пари по автобуси и возови звучи идеално, но може да направи и проблеми

Во услови на ценовни поскапувања под притисокот на енергетската криза, ветувањето за бесплатен јавен превоз во Скопје никако да се истисне од дневниот интерес на граѓаните. Идејата за олеснување на патувањата на граѓаните во услови на намалување на животниот стандард е тема која што е актуелна и во европските земји, откако летово Германија воведе месечен билет за 9 евра...

Делови од Европа страдаат од суша, во Велика Британија прогнозите се дека ќе трае до октомври

Велика Британија се подготвува за сушен период што би можел да трае до октомври годинава, при што се предвидува дека нивоата на реките ќе бидат ниски и исклучително ниски во централна и јужна Англија, појаснуваат од Центарот за екологија и хидрологија на Обединетото Кралство, пренесува Гардијан. Сушниот период може да има страшни последици за земјоделството во Велика Британија, бидејќи почвата...

Шпанија забранува клима уредите на јавни места да бидат вклучени под 27 Целзиусови степени

Додека Европа се бори со жешкото лето и вртоглаво растечките цени на енергијата, Шпанија стана последната земја чија влада им порача на граѓаните да го намалат користењето на клима уредите. Со уредбата која треба да стапи на сила следната недела, се налага клима уредите на јавните места да бидат поставени на или над 27 Целзиусови степени и дека вратите...

Шпанија е силен поддржувач на Северна Македонија

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски вчера со највисоки државни почести го пречека премиерот на Кралството Шпанија, Педро Санчез Перез-Кастехон, кој дојде во прва официјална посета на земјава, информира владината прес-служба. Ковачевски истакна дека му е задоволство што е домаќин на првата посета на шпански премиер во Македонија и дека оваа историска посета е симбол на речиси 30 години одлични билатерални...

Од 1 септември возовите во Шпанија што патуваат до 300 километри ќе бидат бесплатни за граѓаните

Шпанската влада одлучи на сите граѓани од 1 септември до крајот на годинава да им овозможи бесплатен железнички превоз во возовите кои сообраќаат на кратки и средни релации за патувањата до 300 километри, пишува Гардијан. Популарниот потег доаѓа во период на криза во земјата поради зголемените трошоци за живот за граѓаните. Социјалистичката влада одлучи попустите од 100 отсто да важат...

Климатски промени: Црвен метео аларм поради високите температури во Британија, пожари низ Европа

Велика Британија се подготвува за историскиот топлотен бран, а метеоролозите предвидуваат дека температурите денеска и утре ќе надминат 40 целзиусови степени. Црвен метео аларм поради високите температури е прогласен во Велика Британија, при што здравствените власти ги предупредуваат граѓаните дека ваквите температури може да предизвикаат здравствени проблеми или смрт не само кај граѓаните кои се вклучени во категориите под...

Европа погодена од топлотен бран, во Македонија нареднава недела температури до 38 степени

Поради климатските промени, делови од Европа уште пред почетокот на претстојното лето се погодени од топлотни бранови, јавува Гардијан. Во делови од Франција, температурите на воздухот надминаа 42 Целзиусови степени во петокот. Со високи температури се зафатени и Шпанија и други западноевропски земји, при што мало намалување на температурите се прогнозира за од недела. Во 11 реони на Франција температурите...

Почнува 12. Филозофски филмски фестивал

Денес со почеток во 20.30 часот во Летното кино „Мирно лето“ во Кинотеката на Северна Македонија со музички соло-перформанс на фронтменот на Фолтин, Бранислав Николов и со проекција на филмот „Додека трае војната“ (While at War, 2019) на Алехандро Аменабар со  започнува програмата на 12. Филозофскиот филмски фестивал. Филмот „Додека трае војната“ е посветен на писателот и философ Мигуел де...

Шпанија со закон планира боледување за жените со силни менструални болки

Шпанија планира да воведе лекарско отсуство за жените кои страдаат од силни менструални болки, јавува Би-би-си. Новиот нацрт-закон предвидува жените да можат да имаат три дена отсуство во текот на месецот, кои може да бидат продолжени до пет дена во некои околности. Политичарите предупредија дека законот засега е само нацрт и на него сè уште се работи. Доколку биде усвоен во...

Нови ковид-протоколи во Германија и Шпанија за македонските граѓани

Германија и Шпанија од денеска воведоа нови протоколи за влез во земјата, информира Министерството за надворешни работи. Согласно препораките од Европската комисија, за влез во Германија, за граѓаните на Северна Македонија ќе се применуваат следните препораки: Важноста на сертификат за вакцина со две дози од призната вакцина од ЕМА/Германија ќе биде 9 месеци/270 дена, наместо досегашните 12 месеци, и соодветно патниците...

Инфлацијата во САД годинава се искачи на 6,8 отсто, највисока досега од 1982 година

Во САД во текот на 2021 година е регистрирана стапка на инфлација од 6,8 отсто и истата е на највисоко ниво во периодот од 1982 година до денес, јавува весникот Гардијан. Цените на нафтените деривати, храната, кириите и други производи и услуги растат во САД веќе шест месеци по ред, покажува извештајот на Одделот за труд. Инфлацијата во ноември се...

Македонски средношколци на пракса во Шпанија: Покажавме знаење

Седум ученици од средните училишта АСУЦ „Боро Петрушевски“ и СУГС „Владо Тасевски“ од Скопје реализираа едномесечна пракса во компании во Севилја, Шпанија, од каде се вратија со поголемо професионално и практично искуство. Посетата се реализираше во рамки на три годишен проект INTERVET Западен Балкан, кој ќе овозможи над 360 ученици од стручните средни училишта од земјите од Западен Балкан...

Заев на средба со премиерот Санчез, потврдена поддршка на Шпанија за почеток на преговорите со ЕУ

На денешната, прва средба на премиерско ниво на шефовите на владите на Северна Македонија и Кралството Шпанија, Зоран Заев и Педро Санчез, изразено било исклучително задоволство од двете страни и средбата била оценета како историска и како нова, важна страница за натамошен развој на двете пријателски земји, информираат од владината прес-служба. Премиерите Заев и Санчез на средбата, на која присуствувал...

Османи во Мадрид на средба со шпанскиот министер за надворешни работи Гонзалес Лаја

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, во рамките на работната посета на Шпанија, оствари средба со министерката за надворешни работи, Европска унија и за соработка на Кралството Шпанија Аранча Гонзалес Лаја. „Убаво е да се биде во Мадрид токму на годишнината од ратификацијата во шпанскиот Сенат на протоколот за нашето членство во НАТО, и тоа во далеку построги, потешки и...

Средба Бесими – Сера: Шпански компании заинтересирани да влезат во изградба на Коридорот 8

Шпански компании, кои се едни од водечките во изградба на железничка инфраструктура во светот, се заинтересирани да учествуваат во јавните повици за изградба на железничкото поврзување кон Бугарија, во рамките на Коридорот 8. Амбасадорот на Кралството Шпанија, Емилио Лоренцо Сера ова му го соопштил на министерот за финансии Фатмир Бесими на одржаната средба, информираат од Министерството за финансии. Бесими му...

Бизнисмен во Шпанија приведен поради кражба на два милиона маски

Бизнисмен од шпанскиот град Сантјаго де Компостела е уапсен под сомнение дека стои зад кражба на два милиона маски и друга заштитна опрема, како ракавици, панталони и комплети за прва помош, од магацин на компанија која што прогласила банкрот. Вкупната вредност на украдените работи се проценува на околу 5 милиони евра, а работите биле вадени од пакувањата, за да се...

Во Шпанија голем пораст на бројот на заразени кај медицинскиот персонал

Лекарите и друг медицински персонал во Шапнија што се заразени со новиот корона вирус се најмалку 12.298 луѓе, односно 14 отсто од вкупната бројка регистрирани случаи, соопшти денеска Марија Хозе Сиера, заменик-директор на Центарот за реакции во здравството. Оваа бројка покажува повеќе од двоен пораст на бројката на заразените за една седмица – претходно соопштената бројка беше околу 5.400 лекари...

Шпанскиот Сенат го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Шпанскиот Сенат денес го изгласа Пристапниот протокол за членство на Македонија во НАТО. Шпанија беше последната од земјите - членки на Северноатлантската алијанса која што го немаше ратификувано протоколот. По ратификацијата од страна на законодавниот дом, Протоколот во Мадрид треба да биде потпишан уште од шпанскиот крал, по што земјата ќе го депонира документот во Стејт департментот. Со ова,...

Шпанскиот Сенат ќе го ратификува протоколот за наше членство во НАТО

Шпанскиот Сенат попладнево со почеток во 13 часот треба да ја заврши постапката за ратификација на протоколот за членството на Македонија во НАТО, со што процедурата за влез на Македонија во НАТО ќе биде комплетирана. Претходно Протоколот беше ратификуван долниот дом на шпанскиот парламент. По ратфикацијата во Сенатот документот треба да оди на потпис кај кралот Фелипе Шести, по што...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе закон за амнестија за осудените за упадот во Собранието на 27 април

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието на РСМ денеска поднесе предлог-закон, инициран од адвокатите Јанаки Митровски и Драган Пешевски, за целосна амнестија на лицата осудени за упадот во Собранието...