fbpx

Откако вчера поевтини Еуросупер 95, РКЕ го поевтинува и бензинот Еуросупер 98

Новите цени на овие две горива ќе бидат на сила по полноќ

-

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) денеска донесе одлука за поевтинување за 2 денара по литар на ЕУРОСУПЕР БС-98, а за 2,5 денара Екстра-лесното масло за домаќинство.

Новите цени на овие две горива ќе бидат на сила по полноќ.

Денешната одлука следи по вчерашната одлука за поевтинување на другите две горива од соодветната категорија – за два денара по литар да поевтинат Еуросупер БС-95 и Еуродизелот.

За два денара поевтинуваат дизелот и бензинот Еуросупер БС-95

Со денешната одлука, од првата минута на утрешниот ден, цените на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 = 81,5 денари/литар
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 = 83,5 денари/литар
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) = 75,5 денари/литар
Масло за горење Екстра-лесно 1 (ЕЛ-1) = 74 денари/литар
Мазут М-1 НС = 39,779 денари/килограм

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy free download
download coolpad firmware
Download WordPress Themes
udemy paid course free download