fbpx

Нов сателит ќе ги следи најлошите загадувачи со јаглерод диоксид

Сателитот лансиран од канадска фирма ќе може за првпат од вселената да ги детектира најголемите загадувачи со CO2

-

Канадската компанија за мониторирање на емисии на јаглерод диоксид GHGSat лансираа сателит со цел следење на нивото на загадување предизвикано на специфични места, како електрани на јаглен или челичарници, известува Еуроњуз.

Податоците собрани од сателитот наречен Авангарда ќе бидат достапни за купување од индустриски загадувачи кои сакаат го намалат своето ниво на емисии, како и од влади и истражувачи.

Авангарда припаѓа на мрежа сателити кои целат да детектираат загадување, со цел разобличување на точните ефекти на големите загадувачи.

Други сателити од ваков вид детектираат метан во атмосферата, кој е потежок за детектирање, бидејќи најчесто доаѓа од повеќе мали извори. Тие веќе имаат покажано дека количеството на метан во атмосферата е повисоко од што претходно било пресметано – извршниот директор на GHGSat смета дека е многу веројатно истото да се покаже за количеството на јаглерод диоксид со помош на новиот сателит.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Притвор за таткото на убиената Вања, за Палевски истрага за убиство и грабнување

Вечерва 48-часовен притвор доби петтоосомничениот Александар Ѓорчевски, татко на убиеното 14-годишно девојче Вања Ѓорчевска од Скопје, потврдија од Основниот кривичен суд Скопје. „Поради опасност од бегство, влијание врз сведоци и...