fbpx
Таг: емисии на стакленички гасови

таг: емисии на стакленички гасови

Глобално затоплување: Минатата година прогласена за најжешка во историјата

Во 2023 година е соборен рекордот за најжешка година во историјата на човештвото со огромна разлика на надминување на просечната температура на воздухот, пишува весникот Гардијан. За да се справи светот со глобалното затоплување, потребно е брзо намалување на согорувањето на фосилните горива. Планетата била за 1,48 Целзиусови степени потопла во 2023 година во споредба со периодот пред масовното согорување...

Колку јас лично придонесувам за климатските промени во светот?

Иако енергетскиот сектор, индустриските капацитети, шумските пожари и транспортот се убедливо најголемите предизвикувачи на климатските промени, личниот придонес на секој граѓанин во менувањето на секојдневните навики може многу да придонесе во намалувањето на емисиите на стакленички гасови. На Планетата живеат над 8 милијарди луѓе, а доколку секој од нив направи барем една климатска акција, тогаш финалниот исход може да...

Норвешка со изведба на топлински пумпи се справува со климатските промени

Две-третини од домаќинствата во Норвешка имаат топлински пумпи во своите домови, што е повеќе од кое било друго место во светот. Европската земја со 5 милиони жители долго време ги користеше фосилните горива за загревање на домовите, но по нафтената криза во 1973 година, кога цените на дериватите пораснаа, политичките лидери направиле свесен избор да промовираат алтернативни начини на...

Трка со времето кој да го наплати данокот од јаглерод, ЕУ или Македонија

РЕК Битола фото: ЕСм
Дали Европската Унија или Македонија ќе ги собира парите од данокот на јаглерод? Дилемата сè уште е актуелна, а државата е во трка со времето, до 2026 година да обезбеди механизми давачката да се наплатува тука, за парите да завршат во домашниот, а не во европскиот буџет. Законот за климатска акција, што го пропишува данокот на јаглерод, давачка што...

Нов сателит ќе ги следи најлошите загадувачи со јаглерод диоксид

Канадската компанија за мониторирање на емисии на јаглерод диоксид GHGSat лансираа сателит со цел следење на нивото на загадување предизвикано на специфични места, како електрани на јаглен или челичарници, известува Еуроњуз. Податоците собрани од сателитот наречен Авангарда ќе бидат достапни за купување од индустриски загадувачи кои сакаат го намалат своето ниво на емисии, како и од влади и истражувачи. Авангарда припаѓа...

Мета факт: Сите рокови за усвојување на Законот за климатска акција се пробиени

Сите рокови предвидени за донесувањето на Законот за климатска акција во Собранието на РСМ се пробиени. Иако владата во својата програма има ветено дека ова законско решение ќе биде усвоено во 2022 година, законодавниот дом до денешен ден ова го нема направено. Министерството за животна средина и просторно планирање дури на почетокот од август годинава ја објави финалната нацрт-верзија...

Објавена финалната нацрт-верзија на Предлог-законот за климатска акција

Министерството за животна средина и просторно планирање ја објави финалната нацрт-верзија на Предлог-законот за климатска акција, долгоочекуван правен акт што треба на земјава да ѝ даде насоки и да постави цели во напорите за намалување на емисиите на стакленички гасови, како и за адаптација и градење отпорност кон климатските промени. С. Македонија постави високи цели со прифаќањето на обврските од...

Слабо возиме точак и пешачиме, иако апликации нудат поволности за поминати километри [инфографик]

Македонските граѓани не се премногу заинтересирани за користење на велосипедот како превозно средство, но постои апликација која може да го промени ваквиот став не само за велосипедскиот превоз, туку и за пешачењето. Апликацијата Челинџер (Challenger) веќе трета година активно им нуди на македонските граѓани можност да стекнуваат поволности и да штедат емисии на стакленички гасови во своето секојдневие, а...

Железница не користиме, субвенции за нови возила немаме, климатските промени ги игнорираме [инфографик]

Транспортот учествува со 28 отсто во вкупните емисии на стакленички гасови во Македонија и во моментов се наоѓа на второ место меѓу изворите на штетни материи кои имаат негативно влијание врз климатските промени. Кај транспортот не постои интегриран пристап во водењето политика за намалување на количествата на јаглерод што ги произведуваат, а треба да се работи и на зголемување...

За три години пожарите проголталe 3% од шумската површина, ревизорите утврдија серија слабости

Шумските пожари што ја зафатија Македонија во периодот од 2019 до 2021 година уништиle 29.224,51 хектари шумска површина, што претставува 3% од целокупната површина под шуми што ја има земјава. Огромните штети доведоа до уништување на дрвна маса од 594.008 кубни метри. Овие податоци се наведени во Конечниот извештај на Државниот завод за ревизија за извршената ревизија на успешност...

Со недели доцни скијачката сезона поради топлото време, туристичките центри низ земјава во була

„Многу топол ноември“ и „екстремно топол декември“ е главната констатација на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) во изработените месечни извештаи за временската состојба во Македонија за последните два месеци од 2022 година. На скијачките центри во земјава снег немаше паднато до 9 јануари, додека почетокот на скијањето доцни со недели и се очекува да започне дури претстојниве денови, односно...

Океаните минатата година биле најтопли според досегашните мерења

Светските океани во 2022 година биле рекордно најтопли според досегашните мерења, што ги покажува длабоките и продорни промени што емисиите предизвикани од човекот ги прават врз климата на планетата Земја, пишува Гардијан, повикувајќи се на истражување објавено од американската Национална администрација за океани и атмосфера. Повеќе од 90 отсто од вишокот топлина заробена од емисиите на стакленички гасови се апсорбира...

КОП 27 завршува денес, ЕУ согласна на фонд за помош на сиромашните земји за климатски катастрофи

Меѓународната климатска конференција КОП 27 денеска завршува во Египет, а една од позитивните вести доаѓа од Европската Унија (ЕУ) која се согласи на формирање и финансирање на меѓународниот фонд за загуби и штети што треба да им помогне на најсиромашните земји во светот да се справат со климатските катастрофи, пишува Гардијан. Драматичната интервенција на ЕУ доаѓа во моментот кога САД...

Климатски промени: Бројот на врнежливи денови намален, количеството на врнежи лани зголемено [инфографик]

Долготрајни периоди без врнежи кои доведуваат до сушни периоди, по кои следуваат врнежливи денови со големо количество на воден талог што би можело да предизвика поплави или други штети. Вака накратко и поедноставено би можеле да се објаснат климатските промени во делот на врнежите со коишто се соочила земјава во минатата година. Најголем дел од Македонија во текот на 2021...

КОП 27: Клучната климатска цел за пораст на температурата од 1,5 степени пред нов предизвик

Емисиите на јаглероден диоксид се зголемуваат толку брзо што сега светот има 50 отсто шанси наскоро да го надмине клучниот праг на климатските промени, јавува Би-би-си, повикувајќи се на нов извештај кој денеска бил претставен на климатскиот самит КОП 27 во Шарм ел Шеик, Египет. Се очекува емисиите во 2022 година да останат на рекордно ниво, „помогнати“ од луѓето кои...

Во Германија од јануари месечниот билет за сиот јавен превоз ќе чини 49 евра

Откако летово во Германија беа воведени месечни билети од 9 евра за користење на јавниот превоз, нивната популарност ги принуди германските власти од јануари годинава да воведат атрактивна замена која ќе чини 49 евра месечно. Со ваквиот билет ќе може да се користи јавниот превоз во градовите, како и возовите на „Дојче Бан“ на кратки и средни дестинации. Ова...

ЕУ воведува забрана за продажба на нови бензински и дизел возила по 2035 година

Во земјите-членки на ЕУ во периодот по 2035 година граѓаните нема да може да набават нови возила на погон на бензин и дизел гориво. Претставниците на Европскиот парламент и Европскиот совет вчера вечер го усогласија првиот договор за етапно намалување на емисиите на стакленички гасови во делот на транспортот, кои треба до 2030 година да ги намалат штетните емисии...

Прикажан филмот „Клима и енергетика“ пред скопските средношколци

„Клима и енергетика“ е името на филмската проекција наменета за средношколци која се прикажа синоќа во киното Синеплекс. Ова се активности кои се дел од проектот „Младинското кино на ЕУ: Зелен договор“, наменет за енергијата и климата. Како што информираат од организацијата „Гоу грин“, на настанот присуствувале околу 100 ученици од средните училишта во Скопје, кои дискутирале за климатските...

Во САД ќе започне најголемиот светски проект за отстранување на јаглерод диоксид од атмосферата

„Проектот Бизон“ официјално со работа ќе започне следната година во државата Вајоминг во САД, а има за цел да го отстранува јаглеродниот диоксид од атмосферата. Овој проект кој го водат две климатски технолошки компании претставува најголем проект за зафаќање и складирање на јаглерод во светот и треба да им помогне на индустриите да ги исполнат своите нето-нула цели и...

Годинава намален бројот на шумски пожари и за десетици пати намалена опожарената површина

По катастрофалните шумски пожари што ја зафатија лани земјава, годинава состојбата со превенирање на шумските пожари е драстично подобрена. Во првите шест месеци од 2022 година, во земјава се регистрирани 69 шумски пожари, при што опожарена била површина од 733,02 хектари, додека опожарената дрвна маса изнесувала 4.621 метри кубни, информираат за Мета.мк од ЈП Национални шуми. Во првото полугодие од...

Поради предизборни митинзи, утре и во недела изменет режим на сообраќај во Скопје

Поради одржување на митинзи од изборната кампања за претседателските избори, овој викенд ќе биде воведен изменет режим на сообраќај во Скопје, информираше попладнево Министерството за внатрешни работи (МВР). Поради партиски...