fbpx

Нимиц во Скопје на средби со државниот врв и Мицкоски и Ахмети

-

Посредникот од ОН во преговорите за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, утре ќе биде во Скопје на официјална посета и разговори со државниот врв и министерот за надворешни работи Никола Димитров, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и претседателот на ДУИ, Али Ахмети.

Како што соопшти Министерството за надворешни работи, Нимиц утре во 12 часот ќе се сретне со Никола Димитров. Ќе се разговара за иницијалната рамка за надминувањето на разликата за името.

Од Владата информираа дека претходно, во 10 часот Нимиц ќе се сретна со претседателот Ѓорге Иванов, а во 11 часот е средбата со премиерот Зоран Заев.

Средбите со лидерите на политичките партии се закажни за попладне, односно во 15 часот ќе биде средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и во 16 часот со лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Нимиц треба да пристигне попладнево или вечерва во Скопје, каде доаѓа од Атина. Вчера таму имаше средба со министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас, по што изјави дека е време за носење одлуки. Посредникот и специјален пратеник на Генералниот секретар на ОН оцени дека грчката влада е искрена и активна во решавањето на проблемот.

– Веќе нема смисла да се чека. За ова прашање разговараме веќе 25 години. Сите знаат кои се прашањата. Време е за носење одлуки и мислам дека сме тука – рече медијаторот по средбата со Коѕијас.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Три лица загинаа во сообраќајна несреќа на автопатот Свети Николе-Штип

Тројца загинати е епилогот од денешната сообраќајна несреќа што се случи на автопатот Свети Николе-Штип во близина на наплатната рампа „Кадрифаково“. Како што информираат од МВР, незгодата се случила...
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Premium WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
udemy free download
download intex firmware
Premium WordPress Themes Download
free online course