fbpx

ММФ: Излегувањето од ЕУ ќе ја загрози британската економија

-

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) денеска предупреди дека излегувањето на Велика Британија од Европската Унија би имал „негативно и значајно влијание“ на економскиот пораст за земјата, а статусот на Лондон како глобален финансиски центар би можел да биде загрозен.

Во редовниот извештај за состојбата на британската економија, ММФ наведува дека гласањето на референдумот за излез од ЕУ може да резултира со „долготраен период на засилена несигурност“, пренесува „Би-би-си“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Рускиот наратив на Советот на ОБСЕ во Скопје: Запад е виновен за сè

Советот на министри на ОБСЕ во Скопје, на кој се решаваше за натамошното постоење на организацијата, беше подиум на кој Москва „блесна“ со своите дезинфо наративи и ја потврди...