fbpx
Таг: ММФ

таг: ММФ

ММФ: Повисоката инфлација најмногу ги одразува глобалните притисоци, намалување следи во 2022 година

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во своите проекции презентирани во Светскиот економски преглед очекува дека инфлацијата во земјава во просек ќе достигне ниво од 3,1 проценти во 2021 година и ќе се намали на околу 2,2 проценти во 2022 година, информираат од Народна банка. На средбата на гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска со тимот од Одделот за Европа во Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), предводен...

ММФ: Инфлацијата и натаму ќе биде умерена и е одраз на глобалните фактори

Монетарната политика е соодветна и треба уште да биде олабавена. Скорешното зголемување на инфлацијата најмногу се должни на глобалните фактори и е привремено. Во последните месеци, растот на глобалните цени на енергијата и на храната влијаеше врз инфлацијата. Иако веројатно ќе има некои преносни ефекти, се очекува дека инфлацијата ќе се намали во втората половина од годината. Се очекува...

Заев со мисијата на ММФ: Позитивни движења во економијата, 2021 е година на стабилен економски раст

Премиерот Зоран Заев одржа онлајн средба со шефицата на мисијата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) за нашата земја, Берглјот Бјорнсон Баркбу, резидентната претставничка на ММФ за Западен Балкан, Штефани Ебле и економисти на ММФ во Вашингтон, информираат од Владата. На состанокот се дискутирало за изгледите за економски раст во земјава согласно разговорите што ги имала мисијата на ММФ во последниве...

Ангеловска-Бежоска: Централната банка во пандемијата има клучна улога за обезбедување финансиска стабилност

Анита Ангеловска Бежоска фото: НБРСМ
Народната банка има витална улога во ублажувањето на влијанието на кризата и нејзината професионалност и независноста, се клучни предуслови за обезбедувањето на целокупната стабилност на економскиот и на финансискиот систем. Ова го посочи директорката на ММФ, Кристалина Георгиева, на вчерашниот состанок со гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, на кој се разговараше за важноста на силните и кредибилни институции,...

ММФ оцени дека банкарскиот систем е добро капитализиран и профитабилен

Народната банка на Северна Македонија, НБРСМ, треба да презема навремени супервизорски активности за да ја обезбеди стабилноста на финансискиот систем и поради тоа е од суштинска важност да се зачува нејзината независност. Тоа ќе ѝ овозможи на централната банка и понатаму да ги остварува своите задачи за одржување на ценовната стабилност и за заштита на финансиската стабилност, кои што...

ММФ вели НБРСМ правилно постапила со Еуростандард банка, опозицијата бара надзорна расправа во Собрание

Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд, ММФ, Антони Де Ланој, член на Извршниот одбор на ММФ, задолжен за Северна Македонија, оцени дека Народната банка на Северна Македонија (НБРСМ) постапила правилно во врска со одземањето на дозволата за работа на Еуростандард банка и ставањето во стечај. Тој тоа го истакнал на состанокот со тимовите на НБРСМ и Министерството за финансии,...

ММФ ни обезбеди 176 милиони евра за шокот од пандемијата Ковид-19

„Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) обезбеди значајна поддршка преку Инструментот за брзо финансирање, во износ од околу 176 милиони евра, а и понатаму во рамки на можностите ќе дава поддршка за што посоодветно да се одговори на предизвиците и побрзо да дојде до опоравување на македонската економија. Економските фундаменти се здрави, а преземените мерки се соодветни и ќе придонесат економијата...

ММФ: Банкарскиот систем засега ви е ликвиден и стабилен

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) го објави Извештајот за Македонија, подготвен при носењето на одлуката за финансиска поддршка преку Инструментот за брзо финансирање. Како што информира Народната банка на Македонија, во извештајот е констатирано дека, пред да започне пандемијата на ковид-19, основите на македонската економија се оценети како здрави. „Според ММФ, тоа е видливо преку солидниот и дисперзиран економски раст, одржливата...

ММФ одобри итна помош од 215 милиони долари за 25 сиромашни земји

Извршниот одбор на Меѓународниот монетарен фонд, ММФ, синоќа донесе одлука за одобрување на итна, неповратна финансиска помош од 215 милиони долари за 25 сиромашни земји, со цел да им помогне во намалување на задолженоста и за поуспешно справување со пандемијата на Ковид19. Средствата ќе бидат пренаменети од фондот за контрола и ублажување на последиците од катастрофата, ЦЦРТ. Директорката на ММФ,...

Отворено писмо: Земјите од Г20 итно да обезбедат 8 милијарди долари за борбата против КОВИД19

Итно да се доделат 8 милијарди долари за справување со новиот корона вирус во целиот свет, за да се спречи крах на здравствените системи, но и на економиите. Дополнително, за земјите со послаби здравствени системи и ранливо население, да се обезбедат уште 35 милијарди долари во блиска иднина, побараа речиси стотина поранешни претседатели, премиери, министри, нобеловци, професори, експерти и...

Владата ќе бара над 580 милиони евра од странски банки и фондови за справување со корона кризата

Министерката за финансии Нина Ангеловска информираше дека владата наредната недела ќе обезбеди над 580 милиони евра од странски банки, Меѓународниот монетарен фонд и од Светската банка за одржување на ликвидноста на буџетот и за гарантирање на одржувањето на работните места во земјава. Владата на вчерашната седница го усвоила планот на Министерството за финансии во делот на задолжувањето и финансирањето...

ММФ ја искара Владата: Зголемувањето на минималецот не е добро проектирана мерка

Меѓународниот монетарен фонд во најновиот извештај за нашата земја предупреди на ризици и непосакувани ефекти по одлуката на македонската Влада за зголемување на минималната плата со цел да се подобри животниот стандард кај работниците со пониски примања. „Нето-минималната плата кумулативно е зголемена за 44 отсто во изминативе две години, а во економската програма на Владата се предвидува таа да достигне...

Расте вработеноста, паѓа продуктивноста

Економските политики во нашата земја во изминативе неколку години донесоа пораст на бројот на вработени лица и историски најниска стапка на невработеност, кои истовремено се проследени со континуиран пад на продуктивноста на трудот. Тоа го отвара прашањето дали во трката за што поголем број вработени се заборава на спроведување на мерки кои ќе ја поттикнат продуктивноста, што е многу...

ММФ: Монетарната политика е соодветна, а банкарскиот систем е здрав

Монетарната политика е соодветна, а банкарскиот систем е здрав, оцени тимот на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), кој што престојуваше во нашата земја заради спроведување на редовниот годишен преглед на македонската економија. Во текот на изминатитe денови тимот оствари повеќе работни средби со претставници на Народната банка и на Министерството за финансии. Во Заклучокот на тимот на ММФ е укажано и...

Ангеловска: Изгледите за растот на македонската економија се добри

Во услови кога Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ја намалува проекцијата за глобалниот раст, по втор пат годинава ја зголемува проекцијата за растот на македонската економија. Ова значи дека изгледите за растот на македонската економија се добри, а уште побитно е дека зборуваме за раст кој се должи на добри резултати во сите економски сектори, рече во интервју за „Гласот...

ММФ ја зголеми проекцијата за растот на економијата за годинава на 3,2 отсто

Меѓународниот монетарен фонд во најновиот изештај ја ревидира стапката на раст за македонската економија годинава од три во априлската прогноза на 3,2 проценти. За наредната година ММФ предвидува раст од 3,4 отсто, а до 2024 година 3,5 отсто. Од земјите во регинот годинава најголем раст се прогнозира во Косово од 4,2 отсто, 3,5 отсто Србија, три отсто Црна Гора, Албанија...

Гувернерката и министерката за финансии на Годишните средби на ММФ и Светската банка во Вашингтон

Делегација предводена од гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска и министерката за финансии, Нина Ангеловска, учествува на Годишните средби на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и групацијата на Светскатa банка (СБ) во Вашингтон, САД. Предвидено е делегацијата да се сретне со високи претставници на ММФ, СБ, Европската инвестициска банка (EИБ) и Меѓународната финансиска корпорација (ИФЦ), како и со претставници на...

Бугарката Кристалина Георгиева назначена за директор на ММФ

Управниот одбор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ја назначи Кристалина Георгиева за директор на таа институција, откако на сослушувањето таа ги убеди членовите дека е соодветна за позицијата. Кристалина Георгиева ќе стапи на функцијата на 1 октомври, а како 12. директор на финансиската институција, која е формирана во 1944 година, таа истовремено е и втората жена на чело на оваа...

Ангеловска-Бежоска учествуваше на конференција за предизвиците на пазарот на трудот

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска учествуваше на тркалезна маса со Тао Жанг, заменикот на директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард, којашто се одржа во неделата, во Дубровник, Хрватска. Настанот беше организиран во рамки на втората заедничка конференција на Хрватската народна банка и ММФ, насловена „Демографијата, вработувањето и растот: Управување со иднината во Централна, Источна и Југоисточна Европа“. Во...

Тројца потпретседатели на Светска банка доаѓаат на Конституенцата во Скопје

Трoојца потпретседатели на групацијата на Светска банка ќе присуствуваат на Конституенцата на Светска банка и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), која ќе се одржи од 21 - 22 јуни во Скопје. Станува збор за потпретседателот на Светска банка за Европа и Централа Азија Сирил Милер, потпретседателот за човечки развој на Светска банка Анет Дискон и потпретседателот на Меѓународната финансиска корпорација...

Нема бесплатен јавен превоз за сите граѓани

Во продолжение ја пренесуваме проверката на „Вистиномер“ на исполнетост на изборно ветување на сегашната градоначалничка на Скопје, Данела Арсовска:   Ветување: Бесплатен јавен автобуски превоз Сообраќајниот хаос во Скопје ќе биде...