fbpx

Меркел: Брисел треба да го продолжи дијалогот со Анкара

-

Европската Унија треба да го продолжи дијалогот со Турција, но притоа Брисел треба да се води од своите видувања за демократијата, оцени германската канцеларка Ангела Меркел, во интервју за телевизијата АРД.

Меркел, сепак, не сакаше да даде оценка за ситуацијата со демократијата во Турција, но рече дека постојано забележуваат проблеми на ова поле.

– Сметам дека беше правилно да го осудиме пучот, како што очекуваше од нас Турција – рече Меркел и додаде дека е неопходно двете страни да разговараат една со друга, а не една за друга, зашто во дипломатијата таков дијалог не донесува добри резултати.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Израелскиот претседател чекал 40 минути во авионот во Париз поради „безбедносна загриженост““

На израелскиот претседател Исак Херцог и на неговата делегација им било дозволено да излезат од авионот на парискиот аеродром дури откако поминале 40 минути во авионот „поради безбедносна загриженост“,...