fbpx

Машиновозачите повторно со прекин на сообраќајот бараат исплата на плата

Бојкотот на машиновозачите резултира со прекин на сообраќањето на патничките и товарните возови во земјава

-

Поради бојкот на работата од страна на машиновозачите, од денеска во 13 часот во прекин е патничкиот и товарниот железнички сообраќај во земјава. Железничарите бараат од раководството на Железници на РСМ-Транспорт исплата на вториот дел од платата за јуни, но и покачување на коефициентите.

Бојкотот на машиновозачите резултира со прекин на сообраќањето на патничките и товарните возови во земјава, а ваквата ситуација ќе продолжи до моментот на исполнување на барањата на железничарите, информираа од Синдикатот на машиновозачите.

Поради енормните долгови што се трупаат со години наназад и нерентабилното работење на државното акционерско друштво, Железници на РСМ-Транспорт веќе подолг период наназад има потешкотии во исплаќањето плати на своите вработени. Како резултат на доцнењето на исплатата на платите, машиновозачите и останатите железничари во неколку наврати досега го блокираа железничкиот сообраќај.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...