Аргентинската фудбалска ѕвезда и член на Барселона, Лионел Меси, е осуден на затворска казна од 21 месец поради даночна измама, јавуваат шпанските медиуми.

На затворска казна, исто така, е осуден и неговиот татко, Хорхе Меси, поради затајување на 4,1 милиони евра во периодот од 2007 до 2009 година.

Тие, како што пренесува „Би-би-си“, се соочуваат и со парчини казни од неколку милиони евра бидејќи користеле услуги во Белизе и во Уругвај, кои важат за даночни раеви.

Сепак, Меси и неговиот татко, како што јавуваат медиумите, најверојатно нема да одат в затвор, бидејќи, според шпанските закони, затворските казни под две години можат да бидат заменти со условна казна.

Судот во Барселона денеска ги прогласил славниот фудбалер и неговиот татко за виновни по три точки од обвинението за даночна измама.

За време на судењето, Меси тврдел дека не знаел ништо за управувањето со неговите финансии, додавајќи дека тој само играл фудбал.