Околу 1.000 граѓани денеска, околу 15 часот, го почнаа протестот на кој бараат правда за четиригодишниот Алмир Алиу, кој пред една недела беше прегазен со автомобил на излезот од болницата во Куманово.

Протестот се одвива во молк, односно демонстрантите не извикуваат никакви пароли, а единствениот транспарент е тој што граѓаните го носат на чело на колоната, а на кој на албански пишува „За правда“.

Демонстрантите бараат осомничениот возач на автомобилот да го добие тоа што го заслужува според законот.

Организаторите, невладината „Зани“ (Глас), побарале од политичарите, кои се присутни на протестот, да се движат во задните редови и да не даваат изјави за медиумите.

Маршот, како што е предвидено, треба да заврши пред зградата на Основниот суд во Куманово.

Четигоришниот Алмир Алиу во саботата почина во Клиничкиот центар во Скопје, како последица од ударот со автомобилот.

Според пишувањата на медиумите, осомничениот удрил во детето намерно, по банална расправија во кумановската амбуланта.

Осомничениот во случајот е уапсен и во моментов се наоѓа на издржување 30-дневен притвор, што му го одреди судот.