fbpx
Таг: марш

таг: марш

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита и унапредување на правата на трансродовите лица „Трансформа“, приклучувајќи се кон глобалната акција за солидарност со оваа маргинализирана група на 31 март, Денот на видливоста. Маршот за видливост на трансродовите лица...

В петок Марш за видливост на трансродовите лица

Во рамки на одбележувањето на 31 Март – Меѓународниот ден за видливост на трансродовите лица, граѓанската иницијатива за заштита и унапредување на правата на трансродовите лица ТрансФормА во петок ќе одржи марш, по петти пат, приклучувајќи се кон глобалната акција за солидарност со оваа маргинализирана група. Маршот за видливост на трансродовите лица ќе започне во 16 часот пред Владата, а...

[Галерија] Марш против колективната негрижа за жените во земјава: „Доста е!“

На Меѓународниот ден на жената 8 Март, се одржа марш под слоганот „Ќе преживеат ли жените овде?“ кој почна од плоштадот „Филип Втори“, а го организираше Платформата за родова еднаквост. Учесниците на маршот во рацете носеа транспаренти на кои беа испишани пораки „Не сакаме тава, сакаме правда“, „Денеска марш, утре штрајк“, „Држава што не постапува е држава што убива“,...

Скопските средношколци денеска маршираа за мир во светот

Денеска во Скопје се одржа Мировен марш под мотото „ПОМИСЛЕТЕ НА НАС, ЗА ПРОМЕНА“, којшто беше организиран од скопските средношколци. Маршот започна со собир пред Собранието на Република Северна Македонија, и продолжи со мирно движење низ центарот на градот, се до Владата на Република Северна Македонија. На маршот доминираше белата боја – бојата на мирот, а учесниците носеа транспаренти со мировни...

Во недела протестен марш во Скопје против руската агресија во Украина

Здружението на украинците во Република Северна Македонија, „Лесја Украинка“ ги повикува граѓаните да излезат на утрешниот протест кој ќе започне во 14:00 часот со собир кај споменикот „Воинот на коњ“ на плоштадот „Македонија“.  „Ги повикуваме сите свесни граѓани да го изразат својот револт против војната и безграничната суровост од страната на Русија кон Украина и да се приклучат на протестниот...

Утре вечер ќе има посебен сообраќаен режим поради протест

Министерството за внатрешни работи информира дека на подрачјето на Скопје на 23 јули (петок), во временскиот период од 18.45 часот до 20.30 часот, поради протестен марш, Единицата за безбедност на патниот сообраќај при СВР Скопје ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќајот. „Почетокот на протестот е најавен од 18.45 часот пред Министерство за надворешни работи, на ул.„Филип Втори Македонски",...

Над 50 медиумски работници повредени на анти-ЛГБТИ протест во Грузија, се бара истрага за насилството

На анти-ЛГБТИ протестот што се одржа вчера во грузискиот главен град Тбилиси се повредени над 50 медиумски работници, јавуваат светските агенции. Протестот се одржа против планираниот марш на гордоста во Тбилиси, при што учесниците на анти-ЛГБТИ извршиле 107 напади врз 54 новинари, фоторепортери и сниматели на медиумите. Веднаш по ваквиот напад, организаторите на маршот на гордоста Тбилиси Прајд го откажаа...

Парадата на гордоста во Скопје ќе се одржи на 26 јуни, организаторите очекуваат безбеден и успешен настан

Организацискиот одбор на Скопје Прајд денеска одржа прес-конференција во социјалниот клуб „Комитет“, на која се објавија детали околу одржувањето на втората Парада на гордоста во Скопје на 26 јуни. Пресот го отвори Кочо Андоновски од ЛГБТИ Центарот за поддршка, нагласувајќи дека оваа парада е посветена на сите ЛГБТИ луѓе и поддржувачи, кои ќе дојдат да го изодат овој марш...

Платформата за родова еднаквост најави протестен марш за случајот „Јавна соба“ на 8 Март

Платформата за родова еднаквост на 8 Март организира протестен марш со цел да упати порака и да побара од институциите темелно расчистување на случајот „Јавна соба“. Маршот ќе започне во 15 часот пред Министерството за внатрешни работи (МВР) на ул. Димче Мирчев бр.9, главен влез, а ќе заврши во Парк Жена Борец. И на двете локации ќе се обратат...

Филипче на настанот „Напред розово“: Има терапија за сите пациенти со онколошка дијагноза

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на 12. розова прошетка наречена „Напред розово“ во организација на Здружението „Борка - За секој нов ден“ порача дека денеска, кога се одбележуваат и три години од одличната соработка на Министерството за здравство со Здружението Борка, во земјава веќе има терапија за сите пациенти со онколошки, односно малигни заболувања. - Во изминатите 3...

Собранието се распушти, изборите остануваат на 12 април

Собранието вчера едногласно со 108 гласа „за“ ја донесе одлуката за самораспуштање во пресрет на најавените предвремени парламентарни избори закажани за 12 април. Претходно, пратениците го донесоа Законот за јавно обвинителство по втор обид. Пред да биде спроведено гласањето на кое беа обезабедни 80 гласа, имаше едно гласање по законот, кога 74 пратеници се изјаснија „за“, а 32 „против“. Претседателот...

Жените маршираа за реални промени и буџет за остварување на родова еднаквост

Третиот марш за права на жените и борбата за родова еднаквост, денеска се одржа под слоганот „Дали е среќен 8-ми Март?“, по повод Меѓународниот ден на жената. Во Прогласот тие велат дека маршираат, бидејќи трпението им е на црвено и да покажат дека повеќе не толерираат празна реторика. „Не прифаќаме декларативно залагање за родова еднаквост, ниту закони и стратегии за кои не...

Викендов посебен сообраќаен режим во Скопје поради три настани

Поради улична трка, автомобилистички натпревар и марш во рамки на кампања, во двата дена на викендот во Скопје ќе бидат затворени неколку важни улици и ќе има посебен сообраќаен режим, соопшти МВР. За меѓународниот натпревар во автомобилизам „Скопје 2018“ во организација на АКК Примо АВЈ – Скопје и утре и задутре во периодот од 7 до 17 часот ќе биде...

Коалиција за европска Македонија: Масовноста на граѓаните на маршот испрати порака „ЗА“

Преку масовноста на граѓаните слободно, одлучно и достоинствено испратија силна и јасна порака „Македнија на 30 септември обединето гласа ЗА“, се вели во соопштението на Коалицијата за европска Македонија по повод вчерашниот марш кој се одржа во Скопје. Од таму велат дека граѓаните се за заедништво, интеграција, напредок како и за сигурна, стабилна иднина во ЕУ и НАТО. Премиерот Зоран Заев...

„Марш за женските права“: Преку родовата рамноправност до силна држава

Околу 1.000 жени, девојки и активисти се собраа денеска на вториот „Марш за правата на жените” кој се одржа по повод Меѓународниот ден на жената. Од маршот, кој почна во Жена парк, преку плоштадот Македонија, Камениот Мост и заврши на плоштадот Филип Втори беше испратена порака дека родовата еднаквост е важен фактор кон постигнување на демократско и еднакво општество. Целта...

Груевски побара слобода за приведените и национално помирување

На денешниот марш на ВМРО-ДПМНЕ, партискиот лидер Никола Груевски побара слобода за Владо Јовановски, Игор Дурловски, Борис Дамовски, Митко Чавков, бидејќи, како што рече, тие не биле терористи, туку патриоти кои си ја сакаат татковината. Во говорот пред зградата на Владата, Груевски рече дека тие се лажно обвинети, трпат неправда и страдаат поради Македонија. За пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, за кои Собранието на пленарна...

ВМРО-ДПМНЕ ги повика граѓаните на марш пред Министерство за правда

ВМРО-ДПМНЕ испрати повик до граѓаните да се приклучат на маршот за, како што велат од партијата, „правдината и татковината“, кој ќе се одржи денеска пред Министерство за правда, во 16.30 часот. „ВМРО-ДПМНЕ го организира овој марш, но ова не е само партиски собир, ова е собир на кој може и на кој треба да се приклучи секој патриот, секој граѓанин,...

Жестоки судири и десетици уапсени на неонацистички собир во Гетеборг

Неонацистички собир во Гетеборг, вториот по големина град во Шведска, заврши со тепачки меѓу учесниците и контрадемонстрантите со антифашистички убедувања, а полицијата уапси десетици лица. Движењето Нордиски отпор (НМР) организираше марш по улиците на Гетеборг, при што полицијата интервенираше и дојде до пресметка кога учесниците се обиделе да излезат од најавената маршрута. Уапсени биле десетици лица, меѓу кои и водачот...

Илјадници демонстранти побараа затворање на Златна зора и апсење на нејзините членови

Околу 3.000 левичарски активисти и мигранти вчера маршираа низ центарот на Атина во знак на сеќавање на рапертот и активист Павлос Фисас, кој пред четири години беше убиен од симпатизери на неонацистичката партија Златна зора. Полицијата го спречи обидот на учесниците на маршот да стигнат до седиштето на партијата, поради што дел од демонстрантите почнаа да фрлаат молотови коктели врз...

„Тврдокорни“ на 2 септември ќе протестираат против двојазичност и кампови за мигранти

Иницијативата „Тврдокорни“ преку нивната „Фејсбук“ страница повика на марш кој ќе се одржи на 2 септември во сабота, со почеток во 17 часот под мотото „Марш за аболиција на патриотите – Марш за будење на Македонскиот народ“. Според најавите, протестот ќе почне од Соборниот храм по што ќе продолжи до Владата, а ќе заврши пред Собранието. „Ајде сите заедно да се...

Младинско кино на ЕУ: Бесплатни филмови за време на зелената недела на ЕУ

Проектот Младинско кино на ЕУ: Зелен договор, финансиран од Европската Унија, уште еднаш се обврза на одржлива Европа и ги претставува релевантните цели на европскиот Зелен договор во филмски...