fbpx
Таг: Куманово

таг: Куманово

Пожар кај Ѓавато, поплава во Кочани

Пожарот кај место викано Погана на југот на земјава е активен и се движи од село Ѓавато кон село Грчиште. Кај Ѓавато е запрен на 100 до 200 метри од селото, информираат во Центарот за управување со кризи (ЦУК). Освен тоа, вчера имало и поплави на повеќе објекти во општина Кочани, каде што исто така екипите на ЦУК интервенирале. „На...

Возовите меѓу Скопје и Куманово привремено не сообраќаат, железницата нема доволно машиновозачи

Патници кои секојдневно патуваат на релацијата меѓу Скопје и Табановце се жалат дека четирите пара возови веќе неколку дена не сообраќаат. До редакцијата на новинската агенција Мета пристигна поплака од граѓанин за укинувањето на возовите, кои секојдневно поаѓаат од Скопје за Куманово и Табановце во 4:01, 6:45, 16:25 и 20 часот, како и од Табановце и Куманово за Скопје...

Четири општини ги послушаа младите и започнаа да ги реализираат нивните еколошки идеи

Нови контејнери и велосипедски патеки во Куманово, фотоволтаични кровови во Чаир, селекција и чистење на отпадот и нови велосипедски паркинзи во Аеродром, како и нови паркови и повеќе зеленило, а помалку автомобили во Кисела Вода. Ова се проекти на кои се работи, а кои ги побараа младите од овие четири општини пред локалните избори минатата година, преку проектот „Дигитален...

ФИЛМАЈ ги објави наградените и селектираните кратки филмови за годинава

Стручното жири на овогодинешниот меѓународен фестивал на кратки филмови ФИЛМАЈ ги објави наградените и селектираните филмови. Наградата „Лазар Ѓорѓевиќ“ за најдобра режија ја добива Самир Карахода од Косово за филмот „Изместени“, чија премиера беше во официјалната конкуренција на Канскиот филмски фестивал минатата година и до сега освои повеќе награди на престижни фестивали. Владимир Самоиловски е добитник на наградата „Радислав Ристевски“ за најдобра...

ХЕРА го отвори младинскиот центар „Сакам да знам“ во Куманово

Во Куманово денеска беше отворен првиот младински центар „Сакам да знам“ во градот од страна на ХЕРА – Асоцијација за здравствена едукација и истражување. Локацијата е отворена во соработка со Здравствениот дом во Куманово, каде што и ќе биде сместен центарот, информираат од ХЕРА. Овој младински центар, прв од ваков вид во Куманово, ќе нуди бесплатни и доверливи психолошки услуги...

Вистиномер: Рехабилитацијата на магистралниот пат Куманово – Страцин во завршна фаза

Во продолжение ја пренесуваме проверката на едно изборно ветување што ја направи „Вистиномер“: ВЕТУВАЊЕ: Рехабилитацијата на патниот правец од Куманово до Страцин се реализира во две фази. Инвестицијата е во вкупна вредност од 13 милиони евра, а предвидена е рехабилитација на делница долга 32 километри. Тоа што е значајно е  значително да ја подобриме безбедноста во сообраќајот на овој државен...

Падна првиот снег во Скопје, проблеми на патиштата во северните делови на земјава

Првиот снег денеска падна во Скопје, а врнежи од снег и температури околу нула степени се регистрирани и во Полошката котлина и во Куманово. Снежните врнежи кои започнаа претпладнево во главниот град засега не предизвикуваат поголеми проблеми во централното градско подрачје, но затоа пак стигнуваат првите информации за проблеми на патиштата коишто водат надвор од главниот град. Како што јавува...

Заврши гасификацијата на Општата болница во Куманово

Проектот за гасификација на Општата болница во Куманово е завршен, со што оваа здравствена установа целосно ќе се загрева на природен гас, најави министерот за здравство Венко Филипче на својата Фејсбук страница. „За неполни две години оваа е втора гасификација на јавна здравствена установа. Во септември лани ја завршивме гасификацијата на Специјалната болница по гинекологија и акушерство „Мајка Тереза“ во...

„Младите против насилство“ за општество отпорно на радикални наративи и говор на омраза

Обезбедување подобри услови за живот и развој на младите, креирање стабилно општество отпорно на радикални наративи и говор на омраза, како и промоција на позитивните вредности за изградба на психофизички здрава младина, беше повод за потпишување Меморандум за реализација на заеднички активности во рамки на проектот „Платформа за граѓанско образование за млади за борба против радикализација - Младите против...

Димитриевски останува градоначалник на Куманово, извесна победата на Пецаков во Охрид

Независниот кандидат и досегашниот градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски, прогласи победа на локалните избори. Од обработени 57 отсто од гласовите од страна на ДИК, Димитриевски води со над 2.000 гласови пред Оливер Илиевски. Кандидатот на СДСМ, Илиевски, го призна поразот и му честиташе на својот противкандидат. „Му честитам на победата и му посакувам успешен мандат“, изјави Илиевски. Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид, Кирил...

Изборни инциденти во Куманово и Вевчани, боксерска пресметка и неовластено фотографирање лични карти

На неколку дена пред вториот круг на гласањето на локалните избори во земјава, Министерството за внатрешни работи (МВР) и различните политички партии информираат за изборни инциденти, кои влегоа и во билтените на МВР. Во Куманово, во саботата на 23 октомври во 14.15 часот во СВР Куманово Р.Р. пријавил дека во населбата Средорек бил физички нападнат од С.С. и неговиот татко....

Започна свеченоста по повод јубилејот 80 години од Денот на народното востание – 11 Октомври (Во живо)

Продолжуваат свеченостите по повод 11 Октомври – Денот на народното востание и во чест на 80 годишнината од овој настан. Денеска во Прилеп, делегации на државниот врв, на општествено-политичките организации, на Армијата, на борците, на дипломатскиот кор и на гостите од странство, ќе положат венци свежо цвеќе на спомениците на Методија Андонов Ченто, Кузман Јосифовски Питу, и на спомен...

Вистиномер: Оливер Илиевски не му е братучед на Оливер Спасовски

И покрај ветувањето за чиста кампања, оценуваме невистина искажана од ВМРО-ДПМНЕ за кандидатот за градоначалник од СДСМ за во Куманово, пишува „Вистиномер“ во новата анализа, што подолу ја пренесуваме во целост: Партијата ВМРО-ДПМНЕ, коментирајќи ги кандидатите за градоначалници на СДСМ во повеќе градови, во соопштение до медиумите го тврди следното: Понудата на СДСМ за локалните избори е од лошо полошо. Братучедот...

Вистиномер: Централниот одбор не го потврдува само исклучувањето на Димитриевски од СДСМ, туку расправа во негово присуство

Максим Димитриевски најверојатно ќе биде исклучен од партијата. Но, постапката не е така едноставна како што ја прикажува лидерот Зоран Заев, пишува „Вистиномер“ во новата анализа. Текстот го пренесуваме во целост: Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, даде изјава за постапката и причините за исклучување од членството на партијата на Максим Димитриевски, градоначалник од СДСМ, при што ја искажа следна изјава што...

Бујана Ахмети: Талентот е многу важен, но без работа не можете да постигнете ништо

Бујана Ахмети е 15-годишна девојка со потекло од Куманово. Родена е и израсната во Белгија. Целиот нејзин свет се врти околу харфата. Во Белгија е запишана на музичка академија. Таму Бујана поминува голем дел од денот. Таа за Порталб.мк зборува за нејзините достигнувања. „Татко ми многу ја сака музиката и тој беше еден од тие што ме мотивираа да се занимавам...

Мала пошта од населбата Перо Чичо во Куманово разубавена со мурали [фото]

Мала пошта бр. 1310, омилена на граѓаните од населбата Перо Чичо во Куманово, конечно доби ново руво, информираат од Центар за современи уметности Скопје, кои овој проект го спроведоа со финансиска поддршка од Фондација отворено општество Македонија. „Локалната иницијатива беше спроведена во соработка со АД Пошти на Северна Македонија кои дадоа одобрување за спроведување на оваа Локална иницијатива. Малата пошта...

Проблемот со третманот на отпадот никако да се реши во земјава, можна солуција е преработката за енергија

И покрај тоа што во Македонија една и пол деценија се зборува за регионални системи за управување со отпад и за негов современ третман, многу малку е направено во реалноста во изминатиов период за изградба на модерните регионални депонии. Во меѓувреме, количеството на создаден комунален отпад во континуитет расте, а бројот на диви депонии во земјава непрекинато се зголемува....

Претседателот Пендаровски се вакцинираше во Куманово, порача да се пријават сите граѓани

Претседателот Стево Пендаровски денеска во вакциналниот пункт на ЈЗУ Здравствен дом Куманово, во спортската сала на СОУ "Перо Наков", прими вакцина против ковид-19. Во согласност со националната кампања за вакцинација, претседателот Пендаровски одлучи заедно со членови од Кабинетот да се вакцинира во оваа општина со цел да ја подигне јавната свест за потребата од масовна вакцинација, информираат од Кабинетот...

Шест години од „Диво Насеље“, Македонскиот полициски синдикат се потсети на загинатите колеги

Денеска се навршуваат точно шест години од почетокот 20-часовните борби во кумановската населба Диво Насеље, во кои загинаа осуммина полицајци и 10 припадници на вооружената група. Полициската акција и престрелките почнаа уште во раните утрински часови на 9 амј 2015 година. На загинатите колеги денеска се потсети Македонскиот полициски синдикат. „Шест години непребол и сеќавање нашите колеги,хероите од кои ги положија...

Куманово со „ГЕНЕРАЛКА викенд“, Димитриевски апелира да не се исфрла отпадот непрописно

Апелирам до граѓаните да не го исфрлаат отпадот непрописно, никогаш не можеме да исчистиме толку колку што самите може да уништиме и загадиме, порача градоначалникот на општина Куманово, Максим Димитриевски, на почетокот на еколошката акција ГЕНЕРАЛКА викенд во рамките на проектот „Зелена сончева“, кој се одвива под мотото „За чисто како дома исто“. Во акцијата учествуваат и Секторот за комунални...

Ковачевски: Заврши времето на изобилство, сега мора да се штеди струја

Премиерот Димитар Ковачевски во одговор на пратеничко прашање истакна дека Владата има план за справување со енергетската криза и веќе ги има ставено во функција сите свои капацитети, посочувајќи...