fbpx
Таг: организатори

таг: организатори

Дваесет и пет години затвор за организаторите на насилствата во Собранието на 27 април

Кривичниот суд Скопје, ги прогласи за виновни обвинетите во случајот „Организатори на 27 април” и ги осуди на вкупно години 25 години затвор. Највисока казна против организаторите на упадот и насилствата во Собранието од 27 април 2017 година доби поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски, кој е осуден на шест години и шест месеци затвор, а поранешниот министер за транспорт...

Одбраната на обвинетите за 27 април тврди дека немале комуникација за да го загрозат уставниот поредок

Oдбраната во случајот „27 април”, каде обвинети се поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски, ексминистрите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски и поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски, денеска на судското рочиште истакна дека обвинетите за организацијата на 27 април ниту имале комуникација меѓу себе ниту во дејствијата за кои ги гони обвинителството има насилство за да може да одговараат...

Премиерот Спасовски сведочеше за настаните поврзани со упадот во Собранието на 27 април

Премиерот Оливер Спасовски денеска по втор пат сведочеше за случувањата поврзани со упадот во Собранието на 27 април 2017 година во судскиот процес против организаторите на „крвавиот четврток“. Актуелниот премиер Спасовски во судницата се соочи со поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски, кој е еден од обвинетите во судскиот случај. Спасовски сведочеше дека на 27 април дал предлог и побарал пратениците...

Сведоци на суд изјавија дека ВМРО-ДПМНЕ стоела зад протестите на „За заедничка Македонија“

Сведоците Михаил Младеновски и Сашко Коцевски денеска ги дадоа своите изјави на новото судско рочиште во процесот против организаторите на упадот во Собранието на 27 април 2017 година. Младеновски, којшто претходно беше обвинет во судскиот процес за настаните од 27 април, рече дека тогашната Управа за безбедност и контраразузнавање (УБК) го подготвила планот за упад во Собранието. Тој посочи...

Обвинителката Вилма Русковска не е задоволна од Законот за амнестија

Јавната обвинителка Вилма Русковска по завршување на денешното рочиште за насилствата во Собранието на 27 април минатата година, рече дека таа како обвинител кој вложил многу труд и многу работа во предметот, но и како граѓанин не е задоволна од Законот за амнестија. Таа потенцираше дека нема да има преквалификација за тие обвинети што не се опфатени со амнестијата, затоа...

Денеска започнува фестивалот на улични изведувачи „Баскерфест“

Фестивалот на улични изведувачи „Баскерфест“ ќе започне денеска на градскиот плоштад „Македонија“ во 19 часот. „Градскиот плоштад „Македонија“, шест дена од 12-17 јуни ќе биде претворен во уличен театар под отворено небо со улични артисти од Јапонија, Индија, Аргентина, Франција, Шпанија, Бразил, како и млади македонски музичари и светски баскер-бендови. За најмладите ќе има и детска едукативна работилница, едукативен корнер...

Обвинетите во Куманово влегле „да одржат прес за неимплементирањето на Рамковниот“

Политичките проблеми на Албанците и неимплементирањето на Охридскиот рамковен договор била причината поради која кумановската вооружена група дошла во Македонија и во Диво насеље, рече на денешното рочиште првообвинетиот за настаните од 9 и 10 мај 2015 година, Сами Укшини. На прашање Обвинителството, како групата планирала да помогне во имплементирањето на договорот, Укшини рече дека како што му било кажано...

Заврши шестото издание на Неделата на дизајн во Скопје

Шестото издание на Неделата на дизајн во Скопје заврши, а го одбележаа добри презентации, изложби, таргетирани предавања, работилници за професионалци проследени со музичка програма. Првпат беа доделени и награди за дизајн и тоа во три категории: за најдобар студенски производ/прототип, најдобар млад бренд во подем и за најдобра презентација на компанија. На завршниот настан во „Јавна соба“ организаторите порачаа дека македонскиот дизајн со...

Кумановци протестираат и бараат правда за смртта на четиригодишното дете

Околу 1.000 граѓани денеска, околу 15 часот, го почнаа протестот на кој бараат правда за четиригодишниот Алмир Алиу, кој пред една недела беше прегазен со автомобил на излезот од болницата во Куманово. Протестот се одвива во молк, односно демонстрантите не извикуваат никакви пароли, а единствениот транспарент е тој што граѓаните го носат на чело на колоната, а на кој на...

Премолчан скандалот со статуетката „Бона Деа“ на затворањето на „Браќа Манаки“

Полупразна сала, бројни награди и долги говори го одбележаа синоќешното свечено затворање на 36. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера (ИФФК) „Браќа Манаки“ во Битола. Наградата „Златна камера 300“ главното жири на фестивалот одлучи да му ја додели на Маќаш Ердели, кинематографот на филмот „Синот на Саул“, нова приказна за ужасите на холокаустот. „Сребрената камера 300“ отиде во рацете...

Експанзијата на Елден Ринг најавена за 20 јуни, преднарачки може да се прават уште сега

Експанзијата на Елден Ринг „Shadow of the Erd Tree“ е најавена за 20 јуни, но преднарачки на Steam може да се прават уште сега. Ви ја препорачуваме основната верзија...