fbpx
Таг: дете

таг: дете

Германската полиција не отстранила дете од семејството поради верско противење на хомосексуалноста

Видеото навистина ја прикажува полицијата на Бремерхавен, но откако тоа стана вирално, полицијата испрати соопштение во коешто наведува дека описот на видеото за причината за операцијата не е точен. Полицијата не открива дополнителни детали за инцидентот, поради заштита на приватноста и правата на семејството и на детето. Според коментар на корисник на Твитер, напишан под изјавата од полицијата во...

ОЈО бара притвор за татко осомничен за малтретирање и запуштање на 14-годишната ќерка

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 45–годишен државјанин на Босна и Херцеговина со привремен престој во Скопје, за кого постои сомнение за запуштање и малтретирање дете од член 201 став 1 од Кривичниот законик. Според обвинителството, таткото постојано ја оставал ќерката сама дома додека патувал, а додека бил дома, ја тепал со каиш, а еднаш се обидел и...

Здравствени инспектори во битолската болница ги утврдуваат причините за смртта на шестгодишното девојче

Инспектори од Државниот санитарен и здравствен инспекторат и јавен обвинител се во болницата во Битола, откако вчера во болницата почина шестгодишното девојче Јана. Како што информираа надлежните власти, директорот на болницата Александар Обедниковски доаѓа во Скопје и ќе се состане со министерот за здравство, Фатмир Меџити и со неговата заменичка Маја Манолева. „Веќе е започнат вонреден надзор за тоа што...

Намален бројот на абортуси кај жени и девојчиња на возраст под 20 години

Стапката на абортуси се намалила од 19 абортуси на 100 живородени деца во 2019 година на 17,1 во 2021 година. Во истиот период значајно е намален и бројот на абортуси кај жени и девојчиња на возраст под 20 години, покажуваат податоците од областа на сексуалното и репродуктивното здравје кои се обработени во новата публикација на Државниот завод за статистика...

(Видео) Војниците на АРМ спасија 5 годишно дете од урнатините во Караман Мараш

Припадниците на македонската Армија вчера по 6 часовно расчистување на рушевините успеаа да го спасат пет годишниот Сулејман од урнатините во Турција. Армискиот тим, како што соопшти Министерството за одбрана, учествуваше во спасувачка акција во градот Кахраманмараш. Тие за време на долгата акција, слушнале детски глас по што заедно со турскиот тим за пребарување и по четири часовното максимално ангажирање...

Девојче прегазено на пешачки премин во Велес, возачот избегал

Девојче загина на пешачки премин во Велес, а нејзината мајка е тешко повредена, откако синоќа возило удрило во нив. Според информациите од Основното јавно обвинителство во Велес до несреќата дошло кога патнички автомобил кој се движел со голема брзина удрил во две лица на пешачки премин, мајка и ќерка. Од Министерството за внатрешни работи информираат дека полицијата го нашла возилото...

Вистиномер: Неверодостојна приказна за дете со аутизам, се користи за да се собираат лајкови на Фејсбук

Во написот пишува дека мајката и девојчето со аутизам сакале да се симнат на постојката пред главна пошта, меѓутоа, спротивно на изнесеното, автобусот број 23 на ЈСП воопшто не поминува кај главната пошта, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук, во кој се споделува напис, во којшто се раскажува приказна...

ЈО: Седум годишното дете од Гостивар кое настрада во пожар во зграда било врзано со синџир

Основното јавно обвинителство Гостивар врши увид на местото на пожарот кој утрово се случи во станбена зграда во Гостивар, каде животот го загуби седум годишно дете кое за време на пожарот било врзано со синџир. Според исказот на семејството, причина за врзувањето било што детето било агресивно, стои во соопштението на ЈО „Во моментов се очекува пристигнување и на специјална екипа...

Заболеното дете од корона вирус од Штип е со лесна клиничка слика и се лекува дома

Четигодишното девојче од Штип, кај кое вчера беше потврден Ковид -19, е во добра здравствена состојба. Девојчето е прегледано на Инфективното одделение на Клиничката болница во Штип, по што пуштено на домашно лекување. Ова го потврди директорот на штипската болница, Ален Ѓеоргијев. „Девојчето е со лесна клиничка слика. Во тек се иследувањата на сите кои биле во контакт со пацинетката....

Почина 13 годишно дете од компликации од грип

Како резултат на компликации од грип, почина 13 годишно дете на Клиниката за детски болести, информираат оттаму. - На Универзитетската клиника за детски болести, вчера почина 13 годишно дете како последица од компликации од грип. Детето од раѓање боледувало од хронична енцефалопатија, дијагноза која дополнително го зголемила ризикот за ваквиот исход од инфекцијата. Во моментов на клиниката се хоспитализирани 17...

Двајца приведени во полиција по наводниот обид за киднапирање на дете на пратеник од Кочани

Полицијата не даде директна потврда на шпекулациите во јавноста дека двајца непознати се обиделе да го киднапираат седумгодишното дете на пратеникот Сашко Костов од Кочани. Меѓутоа, по неколку часа од барањето на новинарите да го разјаснат овој случај, СВР Штип соопшти дека има приведени за вознемирување на луѓе. - По претходно добиена пријава за случајот за кој прашувате превземени се...

Исчезнало 11-годишно дете во Прилеп

Прилепската полиција бара 11 годишно дете, кое, како што пријавил неговиот татко, А.С. (55) од Прилеп, излегло од дома околу 15 часот од саботата и потоа не се вратило дома. Потрагата е во тек.

Скопјанка пријавила дека воспитувачка го тепала нејзиниот шестгодишен син

Скопјанка во Полициската станица Аеродром вчера пријавила дека нејзиниот шестгодишен син бил тепан од воспитувачка во градинка, соопшти СВР Скопје, појаснувајќи дека се работи на расчистување на случајот. Жената кога завчера попладнето дошла да го земе синот од градинка забележала дека има оток на десниот образ и го прашала од што му е, на што детето рекло дека неговата воспитувачка...

Две кучиња искасале 10-годишно дете

Десетгодишно дете вчера попладне било нападнато и искасано од две кучиња на ул. „Волгоградска“ во Скопје, соопшти полицијата. Синоќа во 20.30 часот, 50-годишниот Т.С. во полициската станица Карпош пријавил дека истиот ден околу 17:20 часот, на ул. „Волгоградска“ две кучиња го нападнале неговиот 10-годишен син. Детето, како што се наведува во полициското соопштение, се здобил со видливи повреди - расекотини на...

Се урна мал руски авион – само четиригодишно дете преживеало

Осум лица загинаа при пад на мал авион“ Л-410 на подрачјето на градот Нељкан, на истокот на Русија, соопшти руското Министерството за вонредни ситуации во земјата. Само еден патник ја преживеал несреќата, станува збор за четиригодишно дете кое веднаш е хоспитализирано со тешки повреди. Засега не се знае која е причината за несреќата. Истражниот комитет утврдува дали авионот паднал поради...

ОЈО утврдува кривична одговорност за смртта на двегодишното дете од Охрид

Основното јавно обвинителство Охрид го доби наодот од обдукција и од токсиколошката анализа на двегодишното дете кое почина во август годинава на детското одделение во Медицинскиот центар Охрид. „Патолошко-хистолошката дијагноза и резултатите од токсилошките анализи укажуваат дека смртта кај детето настанала поради воспаление на двете белодробни крила, по што инфекцијата, навлегувајќи во крвта, предизвикала сепса. Детето првпат било примено на...

Седумгодишно момче исчезна во нападот во Барселона

Седумгодишно момче од Австралија, кое се одвоило од семејството за време на терористичкиот напад во Барселона исчезнало, соопшти неговото семејство. Тони Кадмен од Сиднеј на „Фејсбук“ напишал дека неговиот внук Џулијан исчезнал, а неговата мајка е во болница во тешка, но стабилна состојба, пренесува „Гардијан“. Таткото на момчето, Ендрју вели дека разговарале неколку часа пред да исчезне. Тој веќе е на...

Две деца повредени – едното паднало од трети кат, другото прободено со нож во стомакот

Вчерашната ноќ била ужасна за две деца од Штип и од Битола - едното паднало од трети кат и добило тешки повреди, а другото било прободено со нож во стомакот. Како што соопшти МВР, во Клиничкиот центар во Штип вчера во 22.10 часот било донесено 12-годишно дете од Штип, кое добило тешки телесни повреди при пад од трети кат од...

Поведена постапка против едно лице за полов напад врз дете

Основното јавно обвинителство (ОЈО) денеска соопшти дека е поведена постапка против едно лице за полов напад врз дете, за што му е определен и притвор од триесет дена. Осомничениот делото го вршел во периодот од септември до декември 2016 година, во времето кога ги користел законски овозможените видувања со своето дете од вонбрачна заедница. Однесувањето на детето создало сомнеж кај...

Поднесено обвинение за убиството на четиригодишното дете во Куманово

Основното јавно обвинителство Куманово поднело обвинителен акт против Б.И., осомничен за прегазувањето на четиригодишно дете, кое се случи на 25 јуни годинава кај кумановската болница. Како што соопшти денеска Јавното обвинителство, осомничениот се товари за убиство, според член 123 од Кривичниот законик. Во врска со случајот, поднесено е обвинение против уште три други лица за насилство. „На 25 јуни годинава, додека...

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со мајката и уште две помали мечиња, соопшти...