fbpx

Катастрофален земјотрес во Мароко, загинаа 820 луѓе

Во соопштението од Министерството се наведува и дека во земјотресот има најмалку 330 повредени лица

-

Најмалку 820 луѓе загинаа во силниот земјотрес што синоќа го потресе Мароко, соопшти тамошното Министерство за внатрешни работи. Во соопштението од Министерството се наведува и дека во земјотресот има најмалку 330 повредени лица.

Националниот центар за научни и технички истражувања соопшти дека земјотресот бил со јачина од 7 степени според Рихтеровата скала и дека неговиот епицентар бил во провинцијата Ал Хоуз, југозападно од Маракеш, популарна дестинација за странските туристи.

Освен во Маракеш, тресењето на земјата се почувствувало и во Рабат, Казабланка, Агадир и Есауира, предизвикувајќи паника кај населението.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...