fbpx
Таг: Мароко

таг: Мароко

Црвениот крст со апел да им помогнеме на настраданите од земјотресот во Мароко

Црвениот крст изразува големо жалење за човечките загуби и настанатите материјални штети за катастрофалниот земјотрес во Мароко и се вклучува во објавениот апел на Меѓународната федерација за помош на настраданото население во Мароко. Меѓународната федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина веќе објави апел за помош во висина од 100 милиони швајцарски франци за поддршка на Мароканската црвена полумесечина во...

МНР: Двајцата нашинци кои беа во Мароко за време на земјотресот се евакуирани во Мадрид

Министерството за надворешни работи (МНР), во врска со катастрофалниот земјотрес во Мароко, информира дека согласно ангажманот на амбасадата на Република Северна Македонија во Каиро, двајца наши државјани кои се наоѓаа во камп во Маракеш, пристигнати се во Мадрид и се во добра здравствена состојба. „Се очекува да си заминат во своите домови“, информира МНР. Во изминативе два дена нема нови пријавени...

Бројот на жртви во Мароко надмина 2.000, САД подготвени да ѝ обезбедат помош на мароканската Влада

Соединетите американски држави јасно ѝ ставиле до знаење на мароканската влада дека се подготвени да обезбедат „значајна помош“ по разорниот земјотрес во близина на Маракеш, пренсе Си-Ен-Ен. Инаку бројот на жртви во земјотресот надмина 2.000 лица, а властите прогласија тридневна жалост. „Имаме тимови за пребарување и спасување подготвени да ги распоредиме, кои можат да помогнат не само со таа активност,...

МНР: Евакуирани двајца македонски државјани по земјотресот во Мароко

Министерството за надворешни работи изразува сочувство за жртвите од катастрофалниот земјотрес што го зафати Мароко со епицентар во провинцијата Ал Хауз, југозападно од Маракеш, во Мароко. Од таму информираат дека македонското Дипломатско конзуларно претставништва во Каиро е во комуникација со надлежните институции во Мароко, за евентуални наши државјани во погодените региони и потреба за евакуација. „Во нашето Дипломатско конзуларно претставништво...

Потресни сведоштва за земјотресот во Мароко во кој загинаа над 800 луѓе

Потресни сведоштва за светските медиуми даваат преживеани од земјотресот во Мароко во кој загинаа над 800 луѓе, а повредени се повеќе од 600. Станува збор за најсилниот земјотрес во последниве 120 години што ја погодил оваа област. 50-годишната Фатима за Си-Ен-Ен изјавува дека нејзиниот дом во градот Асни во подножјето на планините Висок Атлас бил целосно уништен во земјотресот. „Едвај имав време...

Катастрофален земјотрес во Мароко, загинаа 820 луѓе

Најмалку 820 луѓе загинаа во силниот земјотрес што синоќа го потресе Мароко, соопшти тамошното Министерство за внатрешни работи. Во соопштението од Министерството се наведува и дека во земјотресот има најмалку 330 повредени лица. Националниот центар за научни и технички истражувања соопшти дека земјотресот бил со јачина од 7 степени според Рихтеровата скала и дека неговиот епицентар бил во провинцијата Ал...

Во Казабланка запленети 541 килограми кокаин

Во Казабланка биле запленети 541 килограм кокаин, сокриени во контејнер со стока од Јужна Америка, соопштија мароканските власти. При акцијата вчера биле уапсени шест лица, меѓу кои и еден Бразилец, кој се смета за главен организатор на шверцот. Запленети се пет автомобили со кои дрогата требало од пристаништето во Казабланка да се носи кон следните криумчари, како и големо количество...

Извикувајќи „Алах е голем“, напаѓач со нож повредил полицаец во Мароко

Неидентификуван маж денеска, извикувајќи „Алах е голем“ и мавтајќи со нож, нападнал и ранил полицаец на границата меѓу Мароко и шпанската територија Мелилја. Детали од нападот засега не се познати, но шпанскиот министер за внатрешни работи, Хуан Игњасио Соио, соопшти дека напаѓачот е уапсен. Светските агенции јавуваат дека напаѓачот е Мароканец и дека сè се одиграло на преминот Бени Ензар. Како што...

Околу 300 мигранти влегоа во шпанската енклава на северот на Мароко

Околу 300 мигранти денеска ја преминале границата меѓу Мароко и Шпанија и влетале во Суета, шпанска енклава на северот на Африка, соопштија властите. Во петокот речиси 500 мигранти ја прескокнаа оградата и влегоа во Суета. Суета и Мели, исто така шпански територии на северот на Африка, претставуват единствена копнена граница меѓу ЕУ и Африка. https://www.youtube.com/watch?v=K_F-QhxNvHk

Во Мароко уапсени седум екстремисти и запленети елеци со експлозив

Мароканските власти уапсиле седум лица кои се осомничени дека се екстремисти поврзани со Исламска држава и заплениле оружје и елеци со експлозиви, какви што користат бомбашите самоубијци. Во соопштението од мароканското министерство за внатрешни работи, се наведува дека групата била поврзана со командантите на ИД во Сирија, Ирак и во Либија и дека имаат скривалиште во крајбрежниот град Ел Џадид. За...

Мароко по 40 години повторно сака членство во Африканската унија

Мароко поднесе официјално барање за приклучување кон Африканската унија (АУ) по 40 години, соопшија денеска од таа организација. Мароко е единствената африканска земја која не е членка на таа организација, која ја сочинуваат 54 држави. Властите во Рабат ја напуштија организацијата во 1975 година поради спорот околу Западна Сахара, која АУ ја смета за независна држава, а Мароко за своја јужна провинција. Членките...

Земјотрес меѓу Мароко и Шпанија – нема жртви

Земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала утринава е регистриран во Средоземно Море, меѓу Мароко и Шпанија, соопшти американскиот институт за геологија. Потресот се случил во 4.20 часот по локално време на околу 60 километри од мароканскиот град Ал Хосеима и околу 160 километри од Гибралтар, наведе институтот и додаде дека по главниот земјотрес следувал втор, со јачина од...

Србин уапсен за тероризам во Мароко

Полицијата во Мароко го уапси Србинот Михаил Шилер, осомничен за тероризам. Шилер, кој подолг период живеел во Мароко, неодамна се откажал од германското и си го вратил српското државјанство. Како што јавуваат локалните медиуми, Шилер е уапсен заедно со група странски државјани осомничени за тероризам.

Шпанија и Мароко: Апсења поради регрутирање членови за ИД

Шпанија и Мароко денеска во заедничка акција уапсија 14 лица осомничени дека регрутирале лица за Исламска држава во Сирија и Ирак, соопштија од шпанското Министерство за внатрешни работи. Акцијата е спроведена во Мадрид и во неколку региони во Мароко. - Припадници на разузнавачките служби на Шпанија и на Мароко денеска уапсиле 14 лица во местото Сан Мартин де ла Вега во...

Мароко: Фатени терористи што подготвувале напади врз туристи

Уапсени се седум членови на терористичка ќелија која подготвувала киданпирања и егзекуции на туристи во Мароко, соопшти денеска мароканското министерството за внатрешни работи. „Членовите планирале терористички операции, вклучително и киднапирање и физички ликвидации на туристи кои ги посетуваат летувалиштата во Мароко, како и напади врз лица кои се непријателски расположени кон нивните уверувања“, се наведува во соопштението. Уапсените, кои, како што...

Приземјен авион на „Туркиш ерлајс“ поради дојава за бомба

Авион на „Туркиш ерлајс“, кој летал за Сао Паоло од Истанбул, денеска е принудно приземјен во мароканскиот град Казабланка поради дојава за подметната бомба. Во авионот имало 250 патници, а безбедно слетал во 12.30 часот. Заканувачката порака биле испишана на хартија што некој ја оставил во тоалетот, соопшти компанијата. Сите патници се евакуирани, а експерти го пребаруваат авионот.

Иванова: Мојата земја презеде многу значајни чекори за подобрување на општествената улога на жената

Маја Иванова, сопругата на претседателот Ѓорѓе Иванов, на форумот „Кран Монтана“ се обрати на специјална сесија на Форумот на африкански жени, чиј фокус годинава е имплементирање родова еднаквост, жените во јавниот живот и во приватниот сектор и подобрување на образовниот систем за девојките. – Жената во Република Македонија е сè повеќе присутна не само во јавниот, туку и во приватниот...

Бенкиран: Мароко е подготвено за зголемување на трговската размена

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска во Дакла, на маргините на форумот „Кран Монтана“, се сретнал со премиерот на Кралството Мароко, Абделилах Бенкиран. Иванов и Бенкиран изразиле задоволство од динамиката и од зачестените контакти на високо ниво, како и од динамизирањето на економските односи меѓу двете земји. „На средбата беше договорено да продолжи политичкиот дијалог на највисоко ниво. Премиерот на Мароко...

Уапсени седум џихадисти во Шпанија и во Мароко

Најмалку седум лица се уапсени во заедничката полициската акција на Шпанија и на Мароко против мрежата за регрутирање жени-џихадистин за радикалната сунитска група Исламска држава (ИСИС). Шпанското министерство за внатрешни работи соопшти дека четири лица се уапсени во шпанските енклави Сеута и Мелила во Северна Африка, а едно лице е приведено во Барселона. Во рамките на истата операција, мароканските власти уапсиле...

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...