fbpx

Хојт Ји го повтори повикот да се расчисти случајот „Пуч“

-

Американскиот заменик-помошник државен секретар Хојт Ји го повтори повикот до македонските власти да се справат со случајот со прислушувањето, како и повикот до опозицијата да се врати во Собранието, објави „24 Вести“ .

„Ги поддржуваме аспирациите на Македонија за членство во НАТО и во ЕУ. Ја повикуваме Владата да се справи со прислушуваните материјали на начин кој ја покажува посветеноста на евро-атланските принципи. Со новата влада во Атина, ги поттикнуваме двете страни да постигнат заемно прифатливо решение на спорот за името – изјави Ји на седница на Комисијата за надворешни работи на американскиот Претставнички дом.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Најмалку 60 загинати при израелски воздушни напади низ Појасот Газа

Најмалку 60 лица биле убиени при израелски воздушни напади низ Појасот Газа, вклучително и во напад врз училиште каде се сместени раселени луѓе и врз „хуманитарната зона“ назначена од...