fbpx

Германската индустрија за храна се соочува со недостиг на работници

Просекот за тоа колку време на некој производител во Германија му е потребно да пронајде адекватен работник сега веќе се протега на 200 дена

-

Германската прехранбена индустрија се соочува со сериозен недостиг на квалификувана работна сила, а сето ова се заострува со непостоечкиот интерес за практичните обуки и растечките трошоци за производство, пишува германската новинска агенција ДПА. 

„Бројот на отворени работни места во германската прехранбена индустрија е над европскиот просек. Потребата за работници трае веќе подолго“, изјави во среда директорката на Здруженијата на работодавци во индустријата за храна и пијалаци Штефани Забе.

Недостатокот на работници со истовремениот пораст на трошоците за производи се „локални недостатоци кои политиката мора да ги решава“, додаде таа. Просекот за тоа колку време на некој производител во Германија му е потребно да пронајде соодветен работник сега веќе се протега на 200 дена.

Со тоа, според статистичките податоци од крајот на март, бројот на вработени лица во индустријата опаднал за 1,5 отсто. Посебно е значајно намалувањето на бројот на практиканти. На 31 март во индустријата биле вработени повеќе од 23.300 практиканти, односно за 8,2 отсто е намален во однос на претходната година.

Според податоците на здружението, околу 6.200 претпријатија во германската индустрија за храна и пијалаци сега вработуваат околу 637.000 луѓе.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Притвор за таткото на убиената Вања, за Палевски истрага за убиство и грабнување

Вечерва 48-часовен притвор доби петтоосомничениот Александар Ѓорчевски, татко на убиеното 14-годишно девојче Вања Ѓорчевска од Скопје, потврдија од Основниот кривичен суд Скопје. „Поради опасност од бегство, влијание врз сведоци и...