fbpx
Таг: работници

таг: работници

Германската индустрија за храна се соочува со недостиг на работници

Германската прехранбена индустрија се соочува со сериозен недостиг на квалификувана работна сила, а сето ова се заострува со непостоечкиот интерес за практичните обуки и растечките трошоци за производство, пишува германската новинска агенција ДПА.  „Бројот на отворени работни места во германската прехранбена индустрија е над европскиот просек. Потребата за работници трае веќе подолго“, изјави во среда директорката на Здруженијата на работодавци...

На видео на социјалните мрежи не се претставени увезени работници од Индија на македонски градилишта

Ниедна од локациите во видеото не е во Македонија, а видеото може да се пронајде на повеќе профили на социјалните мрежи со описи на различни јазици уште од  2020  година, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук во кој се споделува видео материјал и се вели: Увезените работници од Индија започнаа со...

Работниците од ЈКП Тетово работат во ужасни услови, ветувањето на Касами неисполнето [галерија]

Работниците на „Комунална хигиена“ во ЈКП Тетово продолжуваат да работат во многу лоши услови, во објект во кој малку фали да се сруши таванот. И покрај тоа што градоначалникот на Општина Тетово пред година и половина вети подобри услови за хигиенските работници, дури најави и дислокација, но на терен ситуацијата останува критична. Од Општина Тетово молчат на новинарските прашања,...

МТСП: Работниците на Коридорите 8 и 10д ќе потпишуваат изјава ако сакаат да работат прекувремено

Секој работник ќе потпише изјава дали сака да работи прекувремено, а доколку не сака, нема да биде принуден со сила, велат од Министерството за труд и социјална политика (МТСП), а во врска со ангажманот на работна сила за изградба на Коридорот 8 и Коридорот 10д. „Согласно законот, работниците ќе имаат и слободен ден. Законите постојат за да ги штитат граѓаните....

Отпуштените од персоналот за хигиена во Твитер биле „третирани како ѓубре“

Во разговор со Би-Би-Си, четворица чистачи кои работеле во седиштето на Твитер во Сан Франциско велат дека биле отпушени без отпремнина од компанијата. Според еден од нив, член на тимот на Илон Маск, извршниот директор на Твитер, рекол дека нивните досегашни работни места ќе бидат заменети од роботи. Сенатор од сојузната држава Калифорнија во САД изјави дека Илон Маск поранешните...

Првомајски протест на ССМ: Товарот на кризата да го понесат сите, а не само работниците

Линеарно зголемување на платите, нов статус за работниците преку колективни договори и повлекување на претставката поднесена пред Уставен суд за укинување на недела како неработен ден, се дел од барањата што Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) ги упати на денешниот протест. Под паролата „Сѐ да застане за работникот да опстане“ првомајскиот протест започна во 12:30 часот пред ССМ, од...

Едногласно изгласан законот за зголемување на минималната плата на 18.000 денари

Едногласно - со 90 гласови „за“ и ниту еден „против“ или воздржан, попладнево пратениците во Собранието ги изгласаа измените на Законот за минимална плата, со кои наместо 15.000 денари, минималната плата од април ќе изнесува 18.000 денари. Се очекува со новото законско решение поголема плата да добиваат околу 80.000 работници. Одлуката е донесена по три дена собраниска расправа, во која опозицијата...

Вистиномер: Не е доволно само да се вратите во Хрватска за да добиете 26.000 евра

Насловот што се споделува во постот на Фејсбук креира погрешна слика дека единствениот услов за добивање на финансиска стимулација е некој да се врати во Хрватска. Што не е точно. Хрватската влада неодамна предложи нови демографски мерки наречени „Ја избирам Хрватска“. Со нив се предвидува стимулација од 200 илјади куни или околу 26 илјади евра за повратниците од ЕУ....

Шахпаска: Со Законот за недела неработен ден ги унапредуваме правата на работниците

Министерката за труд и социјална политика во денешното интервју за Утрински брифинг оцени дека со новото законско решение кое предвидува недела да биде ден за неделен одмор се унапредуваат работничките права, што е предуслов за мотивиран работник. Инаку, на вчерашната седница на Собранието, Законот за работни односи беше изгласан со 62 гласа „ЗА“ и еден против. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ...

Работниците излегоа на протест, бараат итно да се донесе Законот за недела да биде неработен ден

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) попладнево излезе на протест пред Собранието и пред Стопанската комора на Северна Македонија (СКСМ) за да го изрази незадоволството од неизгласувањето на законското решение со кое недела треба да се прогласи за неработен ден, но и да потсетат дека бараат измена на Законот за минимална плата. На протестот беше истакнато дека работниците бараат и...

Германија има потреба од нови 400.000 квалификувани работници секоја година

Работната сила во Германија се намалува. Потребни ни се 400.000 доселеници годишно, односно многу повеќе отколку во претходните години, почнувајќи од негуватели, преку техничари за климатизација, до логистичари и факултетски образовани луѓе, насекаде ќе има недостиг од квалификувана работна сила, вели Детлеф Шеле, шефот на Сојузната агенција за вработување на Германија за весникот „Зиддојче цајтунг“. Како што пренесува „Дојче веле“,...

Поради топлотниот бран, Владата препорача постарите и бремените жени да бидат ослободени од работа

Согласно добиените информации од метео-алармот на Управата за хидрометеоролошки работи целата територија на Република Македонија во следните пет дена ќе биде зафатена од високи температури (од 29 јули до 1 август) во портокалова фаза и за нив важат објавените препораки од Министерство за здравство, за намалување на ризиците од високите температури за лицата кои се наоѓаат на отворен простор,...

Индустриското производство во јануари намалено за 13,5 отсто, бројката на вработени помала за 3,7 отсто

Пандемијата на ковид-19 продолжува негативно да влијае врз македонската индустрија. Индустриското производство во јануари 2021 година било намалено за 13,5 отсто во споредба со идентичниот месец лани. Бројот на работниците во индустријата во првиот месец од 2021 година бил намален за 3,7 отсто во однос на истиот месец од 2020 година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС). „Гледано...

ДЗС: Во септември намален број на работници во индустријата за 4,7 отсто

Индексот на бројот на работниците во индустријата во септември годинава, во однос на истиот месец лани, изнесува 95,3 или нивниот број е помал за 4,7 отсто, објави Државниот завод за статистика. Притоа, бројот на вработените во секторот Рударство и вадење на камен во септември 2020 година, споредено со септември 2019 година, бележи опаѓање од 0,7 отсто, во секторот Преработувачка...

Ќе се укине обврската за објава на огласи при вработување во нови фирми

Да се укине обврската за објава на огласи за вработување во новоотворени фирми при вработување на нивните основачи и работници предвидува предлог законот за изменување и дополнување на Законот за едношалтерскиот систем и за водење на трговскиот регистар што го подготвува Министерството за економија. „Согласно постојното законско решение, при постапка за упис на основање на трговски субјект единствено лицата овластени...

Владата ја објави листата со фирми кои добија државна помош, а не исплатиле плати на работниците

Владата ги објави имињата на компаниите на кои им беше исплатена државна помош за минимална плата, а тие не ги уплатиле средствата на своите вработени. Претходно, директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, на прес-конференција ја обелодени информацијата за работодавачите кои добиле државна помош, но не ја исполниле обврската за исплата на плата на своите вработени. Како што изјави...

Топлотен бран денеска и утре – пијте повеќе течности и гледајте повеќе да сте под сенка

Според најавата од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), денеска и утре целата територија на земјава ќе биде зафатена со температури од жолта (алертна) фаза, а Министерството за здравство упати до граѓаните неколку препораки како да избегнат последици од високите температури врз организмот. - Препорачливо е да се остане повеќе во затворени простории (пред се климатизирани), а при неопходен престој на...

Лукаревска: Во април и мај 708 работодавачи добиле државна помош, а не исплатиле плати на 1.706 работници

За месец април, на 19.780 работодавачи им се исплатени вкупно 1.793.207.603 денари државна помош за вкупно 128.315 вработени, но 281 работодавачи од нив, кои примиле финансиска поддршка во износ од 9.995.565 денари не ја исполниле обврската за исплата на плата за 722 вработени, изјави денеска на прес-конференција директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска. Финансиска поддршка за мај добиле...

Во Штип денеска 13 новозаболени, се очекуваат препораки до компаниите со болни работници да затворат

„Што е следно? Ќе оди ли Штип под карантин?“, се прашањата што доминираат меѓу штипјани откако вчера беше објавена бројката од 60 новозаболени од ковид- 19 од овој град. Иако смирувачки делува денешната бројка од 13 нови позитивни случаи, сепак, кренат е алармот и кај институциите и кај граѓаните. Се очекува на состанок со сопствениците на компании каде има болни...

Вработен во „Ванхол“ е првиот заболен во Лозово од Ковид-19, нема заболени во Свети Николе

Мала забуна меѓу граѓаните на Свети Николе предизвика веста од Министерството за здравство дека еден од новозаболените лица со Ковид-19 е од оваа општина. Меѓутоа, набргу се решија дилемите и Свети Николе и натаму останува еден од ретките македонски градови без Ковид-19. Заболеното лице е од селото Дорфулија, Општина Лозово, кое работи во странската компанија „Ванхол“ во индустриската зона...

Паралелна конференција на ОБСЕ: Русија е брутална кон Украина, улогата на граѓанското општество е исклучително важна

Демократијата опаѓа во земјите каде што нема простор за активизам на граѓанското општество. Сведоци сме на алармантниот број на вооружени конфликти, во последната година сведочиме како Русија е брутална кон...