fbpx

ЕУ ја продолжи контролата на внатрешните граници

-

Европската Унија денеска одобри привремената контрола на границите во Унијата да биде продолжена за уште три месеци, за да се контролира мигрантската криза.

Европската комисија минатиот месец им препорача на Австрија, Данска, Германија, Швајцарија, но и на Норвешка, која не е членка на ЕУ, да ги продолжат контролите на границите до 15 ноември.

Интерната контрола е наметната поради ограничувањето на влезот во ЕУ на мигрантите без документи, преку Грција и Италија.

„Советот на Европа денеска ја усвои препораката да се продолжи контролата на границите во Германија, Австрија, Данска и во Норвешка“, стои во соопштението на Европската комисија.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...