fbpx
Таг: Европска комисија

таг: Европска комисија

Проширување со поглед кон Исток : „Една големина за сите“ наспроти индивидуален пристап

И две седмици по објавувањето на овогодишниот Пакет на Европската комисија за проширувањето за сега десетте потенцијални нови членки на ЕУ, со мали исклучоци, отсуствуваат критички анализи за него. Главниот фокус е на новодојденците во пакетот – секако најмногу на Украина, а потоа Молдавија и Грузија. Првиот впечаток е дека не само што проширувањето доби нови држави, туку дека...

ЕК: Зголемен број е-услуги за граѓаните, но потребно е да се усвои Стратегијата за ИКТ

Северна Македонија е умерено подготвена во областа на дигиталната трансформација и медиумите. Постигнат е ограничен напредок кој се состои од благо зголемување на бројот на електронски услуги за граѓаните и бизнисите, наведува Европската комисија во Извештајот за напредокот на земјава во евроинтеграциите за 2023 година. Европската комисија забележува дека државата годинава се приклучи кон Програмата за Дигитална Европа и дека...

Гир и Маричиќ по европскиот извештај – се бараат реформи и поддршка за уставни измени

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ прстот го впери кон опозицијата кога станува збор за блокадите во однос на патот на земјава кон Европската Унија, но прифати одговорност дека за дел од забелешките од годинешниот извештај на Европската комисија носи и Владата. Тој убедува дека проблемите нотирани во извештајот се идентификувани и се на маса, но како најважен дел...

Маричиќ го доби извештајот од ЕК: Свесни сме за предизвиците кои претстојат

Денес во Владата шефот на делегацијата на Европската Унија, Дејвид Гир, го врачи Извештајот на Европската комисија за Република Северна Македонија за 2023 година на заменикот претседател на Владата Бојан Маричиќ. На состанокот, како што велат од Секретаријатот за европски прашања, се дискутирало за Извештајот, планирањето на следните чекори за реализирање на стратешката цел за приклучување кон ЕУ, планот за...

Европската комисија го усвои Планот за раст на Западен Балкан тежок 6 милијарди евра

Европската комисија (ЕК) денеска усвои нов План за раст за Западен Балкан, со цел да донесе некои од придобивките од членството во регионот пред пристапувањето, да го поттикне економскиот раст и да ја забрза многу потребната социо-економска конвергенција. Целта, како што соопшти ЕК, е да им се овозможи на партнерите да ги засилат реформите и инвестициите за значително да се...

ЕК препорачува почеток на преговорите со Молдавија и Украина, членките треба да одлучат

Европската комисија предлага отворање на пристапните преговори со Украина и Молдавија, но останува во декември Европскиот совет, односно самите земји-членки на ЕУ да одлучат дали овие две земји ќе отпочнат со преговорите. За ова денеска информираше претседателката на Европската kомисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен на прес-конференција во Брисел. Фон дер Лајен дополни дека ЕК му препорачува на Европскиот совет...

Фон дер Лајен пристигна во Скопје „во клучен момент за евроинтегративниот процес“

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен попладнево пристигна во Скопје, од каде ја започнува својата четиридневна посета на Западен Балкан. На Меѓународниот аеродром Скопје ја пречека вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ, кој на својата страница на социјалната мрежа Фејсбук напиша дека посетата на претседателката на Европската комисија е позитивен сигнал за европската перспектива на регионот и е...

Претседателката на Европската комисија фон дер Лајен денеска пристигнува во Скопје

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен попладнево ќе пристигне во официјална посета на земјава и од овде ќе ја започне својата четиридневна посета на Западен Балкан. Фон дер Лајен вечерва ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски, од чиј кабинет најавија дека приемот на претседателката на Европската комисија е закажан за во 18 часот и 45 минути. За утре...

Претседателката на Европската комисија во недела доаѓа во Скопје

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен во недела ќе ја започне четиридневната посета на Западен Балкан. На 29 октомври таа најпрво ќе дојде во С. Македонија, а наредните денови ќе ги посети Косово, Црна Гора, Србија и Босна и Херцеговина. За време на посетата ќе се дискутира билатералната соработка и на лидерите од регионот ќе им се претстават...

Скопје прогласен за Европска престолнина на културата за 2028 година

Македонскиот главен град попладнево беше прогласен за Европска престолнина на културата за 2028 година. Скопје е една од трите европски престолнини на културата, а оваа извонредна вест се поклопува и со одбележувањето на 65-годишнината од скопскиот земјотрес од 1963 година. Покрај Скопје, за европска престолнина на културата веќе е прогласен чешкиот град Ческе Буѓејовице, додека третата престолнина ќе биде...

Утре е денот „Д“ за функционерите – почнуваат да се применуваат пониските казни од Кривичниот законик [инфографик]

Од утре почнуваат со примена измените во Кривичниот законик (КЗ), кои беа изгласани во Собранието за експресно време, по скратена постапка и со европско знаменце, без јавна дебата. Со измените, меѓу другото, се предвидуваат пониски казни за дела поврзани со злоупотреба на службената положба, несовесно работење во службата и злосторничко здружување. Обвинителите, судиите, адвокатите, сè уште се обидуваат да протолкуваат...

За правосудството и антикорупцијата – спроведување, спроведување, спроведување!

Поглавјето 23 се состои од четири области: Правосудство; Антикорупциска политика; Темелни права; Права на граѓаните на ЕУ. Поради обемот на извештајот од скринингот за ова поглавје, му посветуваме две статии – првата за областите на правосудството и анти-корупцијата, а  втората за преостанатите области. Acquis за правосудството поинтензивно се гради од Лисабонскиот договор и вградувањето на Повелбата на темелните права на ЕУ...

Европската Унија нема агенда да го уништи земјоделието и сточниот фонд до 2030 година

Стратегијата на ЕУ „Од фарма до виљушка“ има цел да се намали употребата на штетни пестициди. До 2030 година, 25 проценти од вкупното обработливо земјиште треба да биде искористено за органско земјоделство, употребата на хемикалии и пестициди треба да се намали за 50 проценти, а продажбата на антимикробни средства во ЕУ за фармските животни и земјоделството треба да се намали...

Објавен е нацрт-извештајот од Европската комисија за Кластер 1, „Фундаментални вредности“

Европската комисија (ЕК) веќе го објави и достави нацрт скрининг-извештајот за Кластер 1, „Фундаментални вредности“, за Северна Македонија. Оценката на Комисијата во Извештајот се заснова на информациите добиени за време на скринингот како и на дијалогот што се води во рамките на Спогодбата за стабилизација и асоцијација, како и годишните извештаи на ЕК кои се дел од пакетот за...

Европскиот парламент побара носење Закон за забрана на неплатеното стажирање

Неплатената практикантска работа е на чекор да биде забранета во ЕУ, откако Европскиот парламент повика на нови правила за да престане злоупотребувањето на практикантите. Парламентот во средата го изгласа Извештајот за квалитетно стажирање, кој предвидува да се постават минимални стандарди за квалитет, вклучувајќи и правила за времетраење на праксата. Според предлогот, практикантите треба да бидат соодветно компензирани така што во...

Ковачевски – Фон дер Лаjен: Силна поддршка од Европската Комисија за членството на Северна Македонија во ЕУ

Европската Унија (ЕУ) останува да биде пријател и партнер на Северна Македонија и дава силна поддршка на постигнувањето политички консензус за уставните измени, во корист на земјата и регионот. Ова е пораката што ја добил премиерот Димитар Ковачевски на средбата со претседателката на Европската Комисија, Урсула Фон дер Лајен. Ковачевски и Фон дер Лајен се сретнаа во Братислава, Словачка, каде...

Државниот завод за индустриска сопственост не е запознаен со забелешките на Европската комисија

Државниот завод за индустриска сопственост (ДЗИС) не бил запознаен со забелешките на Европската комисија за несоодветното функционирање на координативното тело за заштита на интелектуалната сопственост. Порталб.мк побара изјава од овој субјект кој е надлежен за ова прашање, но оттаму првично одговорија со барање за попрецизно да се информираат за овие забелешки, додавајќи дека овие критики не биле спомнати ниту...

Законот за климатска акција со нови обврски за институциите, но и давачки за индустријата

Нацрт-законот за климатска акција предвидува нови обврски за државните органи и за локалните самоуправи, кои дополнително ќе го нагласат слабиот капацитет на институциите во земјава. Законот, повеќе се осврнува на намалување на емисиите, а многу помалку на адаптацијата, што е неопходен процес во земја со степен на ранливост како нашата. Освен нови обврски за институциите, со законот се воведува...

Европската комисија предложи воведување на дигитална возачка дозвола и прекугранично спроведување на сообраќајните правила

Европската комисија денеска ги претстави предлозите за модернизација на правилата за издавање возачки дозволи, меѓу кои се предвидува и воведување дигитална возачка дозвола која ќе важи низ целата Европска Унија (ЕУ), како и нови одредби кои би го олесниле спроведувањето на сообраќајните правила надвор од границите на земјите-членки. Комисијата очекува новите правила да ја подобрат безбедноста за сите учесници во...

Европската комисија им забрани на вработените да користат ТикТок

Вработените во Европската комисија добиле наредба да ја отстранат апликацијата ТикТок од своите мобилни телефони и сите службени уреди. Од Комисијата велат дека мерката се спроведува заради „заштита на податоците и зголемување на сајбер безбедноста“, јави Би-би-си. ТикТок, кој е во сопственост на кинеската компанија „БајтДенс“ се соочува со обвинувања дека ги собира податоците на корисниците и ги предава на...

В понеделник ќе има лидерска средба, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во расправија во колку часот да се одржи

Лидерска средба ќе се одржи в понеделник напладне, а на истата ќе биде повикан и претседателот на Собранието, Талат Џафери. Тема на разговор на лидерската средба ќе бидат изборите...