fbpx
Таг: Европска Комисија

таг: Европска Комисија

Порталб: Препораките на ОБСЕ/ОДИХР остануваат неисполнети

Препораките на ОБСЕ/ОДИХР остануваат неисполнети, измените на Изборниот законик се усвоени во последен момент без широка дебата и консултации, а застапеноста на жените на листите за градоначалници и советници на локалните избори во 2021 година е незадоволителна. Ова се дел од забелешките кои беа нагласени во последниот извештај на ЕУ за напредокот на Северна Македонија, пишува Порталб.мк. Од вкупно 299...

Пакет за проширување на ЕК 2021: Фокус на отворање на преговорите со Северна Македонија и Албанија, но како? 

Годинешниов пакет документи за проширувањето на Европската комисија веќе целосно ја спроведува новата методологија за проширување на ЕУ, се вели во кратката анализа на ЕПИ за Извештајот за Северна Македонија. Тоа најпрвин се гледа во структурата, така што сега и националните извештаи, покрај Стратегијата – регионалниот документ,  сега се подредени според новата Методологија – по кластери. Меѓутоа, примената на новата...

Димитров: Наодите од Извештајот да се користат како референтна точка за рационализирање и управување со реформите

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров ко-претседаваше со Заедничкиот мониторинг комитет со Европската Комисија, на која што истакна дека потребен ни е фокус и акција, досегашното искуство да го искористиме како катализатор за придвижување. Со цел да се направи преглед на спроведувањето на средствата алоцирани преку ИПА, вицепремиерот Димитров нагласи дека наодите од Извештајот на ЕК за Северна Македонија ќе...

Европската Комисија бара да се вложи поголем напор за намалување на загубите на вода за пиење во земјава

Огромните загуби на водата за пиење во водоводните системи во земјава и годинава се најдоа во Извештајот за реформскиот напредок на земјава за 2021 година изработен од Европската Комисија (ЕК). Во Извештајот од македонските власти се бара да вложат дополнителен напор во намалување на процентот на неприходувана вода на национално ниво, а ваквата констатација на Европската Комисија е вклучена...

ЕУ бара усвојување на Законот за климатска акција, Нуредини вели до крајот на годинава ќе се најде пред влада

Европската Комисија во најновиот Извештај за реформскиот напредок на Северна Македонија за 2021 година, во делот за климатските промени, посочува дека земјава треба да го усвои Законот за климатска акција, но и да вложи повеќе напори за да се имплементира ветеното од нас во однос на Парискиот договор за климатски промени, којшто беше потпишан во 2016 година. Министерот за животна...

Димитров: Преговорите за членство во ЕУ треба да почнат веднаш

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска одржа заедничка прес-конференција со шефот на Делегацијата на ЕУ во Северна Македонија, амбасадорот Дејвид Гир, на која беше презентиран Извештајот на Европската комисија за Северна Македонија за 2021 година, како и Пакетот за проширување. Вицепремиерот Димитров истакна дека Извештајот на ЕК за Северна Македонија е јасна и недвосмислена потврда...

Извештај на ЕК: Има уште многу работа на реформите, но генерално С. Македонија е на добра основа

Во однос на политичките критериуми, Северна Македонија продолжи со своите напори да ги зајакнува демократијата и владеењето на правото, вклучително и низ активирање низа инструменти за проверка и преку широк опфат кон јавноста на клучните политички и законодавни теми. Земјата ја докажа својата посветеност на исполнување на основните критериуми, вклучително и преку „Европа дома“, се вели во главните заклучоци...

Скопје испадна од трката за Зелена престолнина на Европа во 2023 година

Македонскиот главен град Скопје, заедно со Белград и Загреб, испаднаа од трката за Зелена престолнина на Европа во 2023 година. Во финалниот избор влегоа градовите Хелсинборг (Шведска), Краков (Полска), Софија (Бугарија) и Талин (Естонија), информираат од Европската Комисија. Четирите европски града во последната фаза ќе имаат за задача да го убедат меѓународното жири дека се сериозно посветени на одржливиот урбан...

На 23 и 24 јуни состанок на иницијативата за напуштање на употребата на јагленот во Западен Балкан и во Украина

„Иницијативата за регионите со јаглен кои се во транзиција во Западен Балкан и во Украина“ на Европската комисија, најавува дека на 23 и 24 јуни годинава ќе одржи онлајн годишен состанок, со цел да се поддржи отворен и повеќестран дијалог за постепено напуштање на употребата на јагленот и за правична транзиција кон одржливи извори на енергија во: Босна и...

Европската комисија денеска ќе ги исплати и останатите 80 од предвидените 160 милиони евра помош за С. Македонија

Европската Комисија денеска ќе исплати 80 милиони евра за Северна Македонија како дел од помошта од три милијарди евра, макроекономска асистенција предвидена за земјите од соседството на ЕУ. Ова всушност е втората и последна транша од предвидените 160 милиони евра макроекономска помош наменети за нашата држава. Освен за Северна Македонија, 50 милиони евра помош ќе биде испратена за Косово, 30...

Возот „Connecting Europe Express“ есенва ќе го мине целиот континент, во Скопје доаѓа на 13 септември

Заеднички европски воз за 36 дена ќе мине низ 26 земји на континентот. Европската Комисија по прогласувањето на 2021 година за Европска година на железницата, деновиве го објави возниот ред на возот „Connecting Europe Express“. Во периодот од 2 септември до 7 октомври, возот ќе патува 20.000 километри, преминувајќи 33 гранични премини, на своето патешествие од Лисабон до Париз. Возот...

Димитров смета дека е време да почнат преговорите, Гир вели дека уште не е време за меѓувладина конференција

Нашата битка денес е всушност битка и на Европа самата со себе, да си го одржи зборот. Крајно време е да ги почнеме заслужените преговори за членство и така ќе бидеме заеднички победници, порача вицепремиерот за европски прашање Никола Димитров во неговото обраќање на прес конференцијата со евроамбасадорот Дејвид Гир по повод Денот на Европа, 9 Мај. Според него...

Фон дер Лајен: Модернизацијата на пругата од Белград до Северна Македонија е пресвртница

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, испрати писмо до претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во кое му се заблагодарува за „продуктивната средба во Брисел на 26 април“, пишува српскиот весник „Блиц“. Во писмото таа нагласува дека особено се радува на соработката во големиот проект за модернизација на пругата Белград-Ниш-Прешево, до границата на Србија со Северна Македонија. Според „Блиц“, фон...

ЕУ ќе добие дополнителни 50 милиони дози на вакцината „Фајзер“ до крајот на јуни

Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лаен денеска информираше дека е постигнат договор за испорака на дополнителни 50 милиони дози од вакцината „Фајзер“ со производителот. Со ова, од „Фајзер/Бионтек“ земјите од ЕУ во вториот квартал од годинава ќе добијат вкупно 250 милиони дози од оваа вакцина за имунизацијата на населението, пренесува Јуроњуз. Таа се заблагодари на производителот на вакцините...

Балканските патишта кон ЕУ: Босна и Херцеговина – Доволно за мир, но не и за функционалност

Политиката на ЕУ кон целиот регион се обликуваше по завршувањето на граѓанската војана во Босна и Херцеговина и се обликуваше новиот регион Западен Балкан и новиот регионален пристап. Дипломатското решение обликувано во Дејтонскиот мир – ја рекреираше Босна и Херцеговина како сложена држава која не е дефинирана ни како конфедерација ни како федерација, но се состои од два ентитети,...

Донесувањето на законите за заштита на животната средина страда од блокадата на Собранието

Заштитата на животната средина во земјава страда од опозициската блокада на Собранието на РСМ. Иако беше предвидено да бидат донесени од пратениците до крајот на март, пакетот од шест закони за управување со отпадот не се знае кога ќе бидат усвоени од законодавниот дом. Од Министерството за животна средина и просторно планирање за „Мета.мк“ информираат дека во моментов не...

По две години застој, пролетва треба да продолжи изградбата на првата фаза од патот Градско-Прилеп

Наредните денови треба да се потпише договорот со најповолниот изведувач што треба да ја доврши изградбата на експресниот пат Градско-Прилеп на кракот Д од Коридорот 10. Од Јавното претпријатие за државни патишта за „Мета.мк“ информираат дека до крајот на март годинава треба да се избере компанијата-изведувач. Извештајот од евалуациите на понудите е испратен до Европската банка за обнова и...

Со долговите што ги има, Железницата може да ни ја „приватизираат“ преку присилна наплата

Долговите што ги има натрупано најголемиот државен загубар во земјава, Железници на РСМ-Транспорт се високи како Монт Еверест. Доколку државните власти, под итно не преземат конкретни мерки за нивна санација, железницата нема да има потреба да се приватизира или да се склучува јавно-приватно партнерство за нејзина трансформација, бидејќи преку присилна наплата на долговите би можело да се реши прашањето...

Притисната од ЕУ, Владата презема сериозни обврски за заштита на животната средина

Владата на претпоследната седница во минатата година одржана на 29 декември,ја разгледала информацијата за одржаниот 16-ти состанок на Поткомитетот за транспорт, животна средина, енергетика и регионална политика, во рамките на Комитетот за стабилизација и асоцијација помеѓу Европската Унија и Република Северна Македонија и дала низа задолженија кои би требало значително да ја подобрат заштитата на животната средина во државата. Меѓудругите,...

Влада: Во извештајот на ЕК пописот се споменува како важна обврска на нашата држава која треба да се спроведе

Пописот кој ќе се спроведе во април 2021 е задолжителна активност и законска обврска за сите лица и домаќинства, соопшти Владата. Во него се додава дека во Извештајот на Европската комисија за напредокот на Северна Македонија, пописот се споменува како важна обврска на нашата држава која треба да биде реализирана. „Поглавјето статистика е едно од поглавјата од првиот кластер во преговорите...

Дизелот поевтинува за 2,5 денара по литар, бензините остануваат на стара цена

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) ја соопшти најновата одлука за цените на горивата, со која ќе поевтинат дизел горивото за 2,5 денара и екстра-лесното масло за...