fbpx
Таг: граници

таг: граници

Засега нема одлука за рестриктивни мерки на границите поради делта сојот, рече Филипче

Засега нема одлука за рестриктивни мерки на границите, рече министерот за здравство Венко Филипче. Тој додаде дека на Комисијата за заразни болести ќе се разговара за тоа, евентуално дали нешто треба да се препорача за критериуми за влез на границите иако, како што потенцираше, гледаме дека многу земји во регионот иако имаат некакви рестриктивни мерки, како Грција на пример, има...

Портпаролот на Стејт департментот: САД се против прекројувањето на границите на Балканот

Портпаролот на американскиот Стејт департмент, Нед Прајс изјави дека неодамнешните неоправдани шпекулации за промена на границите на Балканот по етничка линија ризикуваат поттикнување нестабилност во регионот и будат сеќавања на минатите тензии, пренесува Радио Слободна Европа на македонски јазик. САД се против прекројувањето на границите на Балканот и нивната позиција ја потврдија откако се појави нон-пејперот кој циркулираше меѓу официјалните...

Совет на амбасадори: Прекројувањето на границите би довело до ново крвопролевање со несогледливи последици

Советот на амбасадори со внимание ги следи првичните реакции, согледувања, размислувања и коментари за генезата на НОН ПЕЈПР-от во кој се заговара промена на границите на Балканот, информираат од таму. „Тој, по сѐ изгледа сепак потекнува од пријателска Словенија и нејзиниот премиер. Факт е дека се ставени на хартија клучни тези во вид на крајно опасна идеја, за којашто, како...

Пендаровски нареди Армијата да се повлече од границите – Собранието не донесе одлука за продолжување на кризната состојба

Имајќи предвид дека кризната состојба прогласена на јужната и северната граница прогласена во врска со мигрантската криза заврши на полноќ, а Собранието не донесе одлука за нејзино продолжување, престана да постои правниот основ за досегашниот ангажман на Армијата во обезбедувањето на државната граница, информираат од Кабинетот на претседателот. Поради тоа, претседателот Стево Пендаровски му наредил на началникот на Генералштабот, генерал-потполковник...

„Жичана ограда“ на балканскиот коридор: Годинава над 8 илјади илегални мигранти во Албанија и уште 4 илјади во С. Македонија

Земјите од Западен Балкан, покрај пандемијата со ковид-19, се соочија и со зголемени миграциски текови, главно на бегалци од Блискиот исток или Северна Африка. Според податоците на Министерството за внатрешни работи, во Албанија за 8 месеци од 2020 година биле евидентирани 8.343 странски мигранти со нерегулиран престој во земјата, додека до јуни во Северна Македонија биле евидентирани околу 4.100...

Комисијата со предлог-одлука за отворање на границите со Србија, Црна Гора, Косово и Албанија без ПЦР тестирање

Министерството за здравство ја информира јавноста дека утрово, Комисијата за заразни болести донесе предлог одлука за отворање на границите со Србија, Црна Гора, Косово и Албанија без ПЦР тестирање. „Според анализите, во моментов нема индикација, односно нема висок број на импортирани случаи во земјава со ковид-19 од овие земји. Согласно тоа, нема ризик и безбедно е отворањето на границите. Во...

Филипче: Земјите во регионот се договараат за отворање на границите без тестови

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека сите земји во регионот разговараат за отворање на сите граници одеднаш, и со иста политика во однос на приложувањето ПЦР тестови. Работите се придвижиле нанапред изминатава седмица. - Земјите-членки на ЕУ имаат само препорака, немаат генерална политика на ЕУ по ова прашање и во таа смисла имаат слобода да одлучуваат каков ќе...

Земјите од Западен Балкан, Грција и Бугарија ќе изработат документ за взаемен протокол за границите

Министерот за здравство Венко Филипче присуствувал на видео-конференција на тема „Ковид-19 во земјите од Западен Балкан, Грција и Бугарија“. На конференцијата учествувале министрите за здравство на Албанија Огерта Манастарлиу, на Грција Василеиос Кикилиас, на Република Српска Ален Шераниќ и на Косово Арменд Земај, како и заменик-министерот за здравство на Босна и Херцеговина Горан Черкез, Данијела Урошевиќ асистент на министер за...

Од утре, Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани

Директорот на црногорскиот Институт за јавно здравје, Бобан Мугоша, соопшти дека Црна Гора од утре ќе ги отвори границите со нашата држава, пренесува Цдм.ме. „Црна Гора ќе ги отвори своите граници со Северна Македонија, Србија, Босна и Херцеговина, Албанија, Косово и западноевропските земји од утре“, најавил Мугоша во утринската програма на телевизија Вијести. Како што изјавил тој, денеска ќе биде оддржана...

Црна Гора останува затворена за македонските граѓани, Грција ги засилува мерките

Портпаролот на грчката Влада, Стелиос Пецас на денешниот редовен брифинг со новинарите најави дополнителни мерки за копнените граници кон Северна Македонија, Албанија, Бугарија и Грција, кои и онака се отворени само за грчки државјани и оние кои имаат дозвола за престој. Како дополнителна мерка е тоа што од утре на единствениот отворен граничен премин меѓу Северна Македонија и Грција, „Евзони“...

Комисијата за заразни болести дала предлог до Владата да се воведе ПЦР тест за граѓаните од Србија, Косово, БиХ и Црна Гора

Министерот за здравство Венко Филипче на неговиот фејсбук-профил информираше дека Комисијата за заразни болести утрово одржала состанок на кој донела одлука да достави предлог до Владата, од утре при влез во нашата земја за сите граѓани од Србија, Косово, Босна и Херцеговина и Црна Гора да биде задолжително да достават ПСР тест не постар од 72 часа. „Препораката на Комисијата...

Границите со Србија и Косово остануваат отворени

Комисијата за заразни болести денеска не разговарала за затворање на границите со Косово и Србија и нема препорака до Владата, изјави техничкиот премиер Оливер Спасовски при посетата на Чучер Сандево. – Ова не е прашање на политика, и затоа Владата не може да носи одлука која би била политичка. Ние сакаме да носиме одлука врз основа на стручните лица. Ако...

ЕУ денеска ги отвори границите за 15 држави од светот, Македонија не е на списокот

Советот на ЕУ денеска ја усвои препораката за укинување на привремените ограничувања за патување во Европската Унија за граѓани од 15 држави од светот, каде здравствената состојба со корона вирусот се смета за доволно безбедна за тие слободно да можат да патуваат во државите на ЕУ. Притоа, се потенцира дека таа нема законски карактер и земјите-членки самите се одговорни...

Филипче: Зибери користи евтина и лоша предизборна реторика

Не е вистина изјавата на директорот на Центарот за јавно здравје Арбен Зибери, дека тој како член на Комисијата за заразни болести, издејствувал да се отворат границите и за да можат иселениците Албанци да дојдат да гласаат. Тој воопшто не е член на комисијата, а ова е само евтина предизборна реторика, оцени министерот за здравство Венко Филипче, откако Зибери...

Спасовски: Отворањето на границите не е поврзано со изборите, така одлучи Комисијата за заразни болести

На првиот ден од започнувањето на изборната кампања, техничкиот премиер  Оливер Спасовски, демантираше дека одлуката за отворањето на границите е политичка, односно дека е поради одржувањето на изборите на 15 јули, за да можат непречено да дојдат и гласаат иселениците. Тој рече дека таа била донесена исклучиво како резултат на мислењето на епидемиолозите. Анализите на Комисијата за заразни болести,...

Аеродромите во земјава не се очекува да бидат отворени пред 15 јуни

Директорот за Агенцијата за цивилно воздухопловство Томислав Тунтев смета дека не треба да се очекува аеродромите во земјава да бидат отворени пред 15 јуни. Моментално во земјава, бројот на летови во споредба со претходната година е само 7 до 10 отсто и во нив се опфатени воените летови, специјалните медицински, државните, хуманитарните летови и летовите за репатриација на државјаните...

Условите за влез во соседните држави на Северна Македонија за време на Ковид-19

Кризата со КОВИД-19 предизвика хаос во границите на европските земји, вклучувајќи ги и балканските земји. Доколку планирате да патувате во овој период, повеќето држави препорачуваат да го одложите патувањето, доколку немате некоја итна потреба. Туристичката сезона само што почнала, неколку држави почнале да ги заведуваат туристите со отворањето на границите, известува Порталб.мк. Претходно пишувавме за сите држави на ЕУ и...

Граѓаните ќе може да патуваат во Србија од 1 јуни без негативен тест за корона вирусот

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека од 1 јуни ќе започне либерализиран режим на поминување на границите со четири земји од регионот Црна Гора, Босна и Херцеговина, Албанија и Северна Македонија, без обврска граѓаните на тие земји да имаат негативен тест на Ковид-19 при преминување на границата со Србија. Брнабиќ потенцираше дека ќе се настојува влезот во Србија што повеќе...

„Србија Данас“ виде Голема Албанија и во средбата Заев – Рама

Практиката на некои српски веб-страници што претендираат да се нарекуваат медиуми да пласираат коментари во форма на вест, српската „Србија Данас“ вчера ја поттурна уште едно ниво надолу. Имено, пренесувајќи ја интегрално веста на српската државна новинска агенција „Танјуг“ за посетата на македонскиот премиер Зоран Заев на Тирана и за разговараното со неговиот албански колега Еди Рама, „Србија Данас“ одозгора...

Бектеши: Македонија ќе воспостави заедничка царинска контрола и со Албанија

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска изјави дека Македонија ќе воспостави „one stop shop“ за заедничка гранична контрола и со Албанија, а целта според него е зголемување на трговската соработка помеѓу двете земји. - Македонија е целосно посветена на зголемување на соработката со државите од регионот, на основање заедничка економска зона, со што ќе се зголеми конкурентноста на нашите компании...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...