fbpx

ЕСМ чека дозвола од Град Скопје за да ги постави топловодните цевки на мостот „Беласица“

Градот Скопје пред неколку дена делумно го пушти во сообраќај мостот „Беласица“, но и излезе со информација дека тие не се надлежни за санација на местото од мостот каде што треба да се постават топловодните цевки

-

АД ЕСМ е подготвен по добиената дозвола од Градот Скопје да ги постави новите топловодни цевки на мостот „Беласица“ и ќе вложи максимални напори нивната монтажа да се заврши во најкраток можен рок, велат од државната компанија.

„Опожарувањето на мостот не е причина за одложување на стартот на следната грејна сезона, која почнува во октомври 2023, и сите потрошувачи ќе имаат сигурна и непрекината испорака на топлинска енергија. ЕСМ во изминатиот период во целост го заврши отстранувањето на опожарениот топловод на мостот „Беласица“ како и сите подготвителни активности за поставување на нови топловодни цевки кои се веќе пренеси на локацијата“, стои во соопштението од АД ЕСМ.

Градот Скопје пред неколку дена делумно го пушти во сообраќај мостот „Беласица“, но и излезе со информација дека тие не се надлежни за санација на местото од мостот каде што треба да се постават топловодните цевки. Градските власти тврдат дека АД ЕСМ треба да ја изврши санацијата и откако ќе ја завршат работата, градот ќе даде дозвола за поставување на топловодот. Од Град Скопје додаваат дека ова е наведено и во експертскиот извештај кој беше изработен по опожарувањето на мостот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Паралелна конференција на ОБСЕ: Русија е брутална кон Украина, улогата на граѓанското општество е исклучително важна

Демократијата опаѓа во земјите каде што нема простор за активизам на граѓанското општество. Сведоци сме на алармантниот број на вооружени конфликти, во последната година сведочиме како Русија е брутална кон...