fbpx

Директорот на ЦИА е песимистичен за иднината на Сирија

-

Директорот на ЦИА, Џон Бренан изјави дека не е оптимист кога станува збор за иднината на Сирија, која веќе пет години е зафатена од војна.

– Не сум сигурен дека Сирија ќе може повторно да се состави – изјави Бренан на годишниот Безбедносен форум во Аспен.

Ова е една од ретките јавни признанија на американски претставници дека Сирија во сегашната состојба можеби нема да може да ја преживее граѓанската војна.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Само 90 Руси што одбија регрутација во војска добиле германски азил

Околу 3.500 Руси на возраст за регрутирање поднеле барање за азил во Германија од почетокот на руската инвазија на Украина, но само 90 од нив досега се прифатени, пишува...