fbpx

Девет уапсени поради напад на хотел во кој бил Ердоган

-

Турските власти уапсија девет лица кај летувалиштето Мармарис поради сомневање дека се дел од групата што го нападнала хотелот во кој престојувал претседателот Реџеп Таип Ердоган на 15 јули, за време на обидот за воен удар.

Неименуван претставник на владата рече дека три лица сè уште се во бегство.

За време на пучот, Ердоган бил на одмор во Мармарис.

Се верува дека група војници нападнале хотел во кој се наоаѓал Ердоган околу еден час, по што го напуштил хотелот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...