fbpx

Детето од сообраќајката кај Удово во критична состојба, соопшти Обвинителството

-

Седумгодишното момче, чии родители утрово загинаа во сообраќајна несреќа на магистралниот пат Удово – Демир Капија, е префрлено на скопските клиники и се наоѓа во критична состојба, соопшти попладнево Јавното обвинителство.

Во сообраќајната несреќа, како што информираат оттаму, учествувале три возила, а во несреќата повредена е и германска државјанка, која била сопатничка во едно од возилата. Таа, со потешки повреди е задржана на лекување во Општата болница во Велес.

Во несреќата животите ги загибија сопружниците Н.П. (41) и Б.П. (32).

„Сообраќајната несреќа се случи утрово, на магистралниот пат Демир Капија – Удово, кај местото Света Петка, кога се судриле автомобил „aуди a4“ со германски регистарски таблички, управуван од српскиот државјанин Д.С. (46), автобус на „Струмица експрес“, управуван од Ѓ.В. (60) и автомобил „фиат сеиченто“ со скопски регистарски таблички, управуван од Н.П. (41). Во несреќата загинаа возачот на автомобилот „фиат“ и неговата сопруга, Б.П. (32), додека нивниот седумгодишен син е повреден и во критична состојба е префрлен на скопските клиники. Повредена е и сопатничката во „аудито“, германска државјанка, која со потешки повреди е задржана во Општата болница во Велес“, стои во соопштението на Обвинителството.

Надлежен обвинител од Јавното обвинителство во Гевгелија, извршил увид на местото и се работи на утврдување на околностите под кои се случила сообраќајката.

„Возачот на „аудито“, државјанин на Република Србија, е задржан. Надлежен јавен обвинител веднаш издаде наредба за обдукција на телата на починатите лица, како и наредба за технички преглед на автомобилот „aуди“ и на автобусот. Истовремено, земени се примероци од крв и од урина на возачите, кои се ќе анализираат. Дополнително, се вршат разговори со сите инволвирани, со патниците од автобусот, како и со возачи-очевидци на сообраќајната несреќа“, велат од Обвинителството.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Твич“ ги укина новите правила за рекламирање откако стримерите почнаа да ја напуштаат платформата

Услугата за пренос во живо „Твич“ објави дека ги укинува своите нови правила за рекламирање - одлука што ја донеле откако неколку стримери најавија дека ја напуштаат платформата. Оваа платформа,...
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy paid course free download
download lenevo firmware
Free Download WordPress Themes
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=