fbpx
Таг: скопски клиники

таг: скопски клиники

Во сите ковид центри се лекуваат 604 пациенти болни од корона вирус, има 580 слободни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава изнесува 604, а има околу 580 празни болнички кревети во сите ковид центри, соопшти Министерството за здравство, според извештаите добиени за последното деноноќие. Само во болниците низ земјава е пријавено дека се на лекување вкупно 315...

Во скопските клиники се лекуваат 441 пациент од ковид-19, има 76 слободни кревети

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот, а вкупно 441 лице сомнително и потврдено за ковид-19 се лекува на инфективните оддели во главниот град, соопштија од Министерството за здравство.  Во последното деноноќие на интерните клиники имало 6 приеми, по еден пациент бил хоспитализиран на Клиниката за нефрологија, на...

Шест лица повредени во сообраќајка на патот Маврови Анови – Дебар

Шест лица се повредени, од кои четири деца, во сообраќајна несреќа што денеска попладне се случила на патот Маврови Анови - Дебар. Според информациите на СВР Тетово, сообраќајната несреќа се случила околу 16 часот, кога возило „мерцедес“ со тетовски регистарски ознаки, што го управувал 46-годишниот Ј.Џ. од Голема Речица се судрило со товарно возило „ман“, што го управувал 43-годишниот...

21-годишна девојка од Скудриње починала од труење со јаглерод моноксид

Дваесет и едногодишна девојка од долнореканското село Скудриње починала, најверојанто од труење со јаглерод моноксид, а најзината една година постара сестра е пренесена на лекување во скопските клиники. Трагичниот настан се случи ноќеска, додека двете сестри спиеле во просторија од нивниот семеен дом, која се затоплувала со печка на дрва. Сестрите, кои биле во бесознание, ги забележале нивните родители. Прва помош...

Најмалку 15 загинати, 22 повредени и 6 исчезнати лица во невремето во Скопје

До утринава во 8.30 часот на скопските клиники бил примени 22 повредени лица во синоќешното големо невреме во Скопје и околината, информираат од Министерството за внатрешни работи. Во временската непогода, според досегашните информации животите ги загубиле 15 лица, а шест се пријавени за исчезнати. Како што информираат од МВР, од невремето, особено во Стајковци, Сингелиќ, Смилковци и Арачиново, биле пријавени...

Детето од сообраќајката кај Удово во критична состојба, соопшти Обвинителството

Седумгодишното момче, чии родители утрово загинаа во сообраќајна несреќа на магистралниот пат Удово - Демир Капија, е префрлено на скопските клиники и се наоѓа во критична состојба, соопшти попладнево Јавното обвинителство. Во сообраќајната несреќа, како што информираат оттаму, учествувале три возила, а во несреќата повредена е и германска државјанка, која била сопатничка во едно од возилата. Таа, со потешки повреди...

Обвинителството ги истражува причините за смртта на родилката од Крива Паланка

Основното јавно обвинителство Куманово почнало предистражна постапка за причините за смртта на 37-годишната родилка од Крива Паланка, која вчера починала откако ѝ се влошила состојбата по породувањето во кумановската општа болница, соопшти денеска Јавното обвинителство. Како што информираат оттаму, родилката вчера била донесена на одделението за гинекологија и акушерство во кумановската болница, каде по неуспешниот обид за спонтано породување, било...

Тепачка меѓу навивачки групи од Црна Гора и од Македонија – 12 повредени, двајца потешко

Дванаесет повредени е билансот од физичката пресметка меѓу навивачите на фудбалскиот клуб Шкендија и на ракометниот клуб Будуќност од Црна Гора. Инцидентот се случил попладнево кај Сушички мост, кој се наоѓа меѓу Мавровска крстосница и планинскиот премин Стража. Според полициски информации, инцидентот настанал откако навивачите на Шкендија, кои оделе на фудбалски натпревар во Кичево, почнале да фрлаат тврди предмети кон...

Пожарникари кои го гаснеа пожарот на Серта, спасија куче од огнената стихија

Работат по 12 часови во денот, борејќи се со пожарите кои ја зафатија планината Серта, а притоа успеваат и да направат хумани дела кои уште повеќе ја враќаат довербата...