fbpx

Делегација од Советот на Европа во посета на Македонија

-

Делегација на надзорната комисија на Парламентарното собрание на Советот на Европа денеска ќе престојува во посета на Македонија.

Во составот на делегацијата се очекува да бидат Штефан Шенах, претседател на Комисијата за надзор, Роберт Валтер, известувачот за Република Македонија, и Андреас Грос, претседател на Групата на социјалисти.

За време на посетата, делегацијата од ПС на Советот на Европа ќе се сретне со претседателот на македонското Собрание, Трајко Вељаноски, а ќе оствари средби и со шефот на македонската делегација во ПС на СЕ, Александар Николоски, како и со членовите на собраниските комисии за уставни прашања и за деловнички и мандатно-имунитетни прашања.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Резолуција на МААЕ: Нуклеарната централа Запорижја да биде вратена под контрола на Украина

Нуклеарната централа Запорижја веднаш да се врати под целосна контрола на Украина, се вели во резолуцијата одобрена на 67-та Генерална конференција на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ). Информацијата ја...