fbpx
Свет Страница 700

Свет

Сорос: Узбекистанската власта профитира од принудната работа на памучните полиња

Узбекистан секоја година принудно мобилизира повеќе од еден милион граѓани за собирање памук. Поради последниот притисок на меѓународната заедница, властите на Ташкент престанаа да ги принудуваат децата да собираат памук. Сепак, собирањето на памукот зависи од возрасните, кои, според претставници на организациите за заштита на...

Педесет и пет загинати при напад на индиско-пакистанската граница

Најмалку 55 лица загинаа, а 200 се ранети при вчерашниот напад на бомбаш-самоубиец на граничниот премин Вагах, меѓу Индија и Пакистан, јавува „Хиндустан тајмс“. По нападот, зголемени се безбедносните мерки и контролата долж индиско-пакистанската граница. Патак, челникот на пакистанските Сили за заштита на границата, соопшти дека...

САД: Изборите за Конгресот се тест за политиката на Обама

Американците во вторник ќе го избираат новиот состав на Конгресот и една третина од Сенатот. Сегашната слаба популарност на актуелниот претседател Барак Обама им штети на демократите. Сепак, според последните анкети, Американците целосно ја губат вербата во политичарите, а и популарноста на Конгресот, со...

ИСИС зазеде уште едно нафтено поле во Сирија

Борците на исламската држава (ИСИС) во Сирија, денеска соопштија дека заземале нафтено поле во покраината Хомс. Ова е второ плинско поле освоено во последната недела во борбите со владините сили. Радикалната сунитска група на социјалните мрежи објави 18 фотографии на кои се гледа знамето на...

Европска Унија не ги признава изборите во Доњецк и во Лугањск

Федерика Могерини, високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европска Унија, изјави дека ЕУ не ги признава изборите во Источна Украина, јави дописникот на МИА од Брисел. - Сметам дека „претседателските и парламентарните избори“ во самопрогласените „народни републики“ на Доњецк и на Лугањск се нова...

Израел ги затвори граничните премини со појасот Газа

Израел ги затвори единствените два гранични премини со појасот Газа кои беа во функција, соопшти денеска израелската војска, откако во петокот од палестинска територија биле истрелани ракети кон Израел. - Граничните премини за луѓе и за стока, Ерез и Керем Шалом, се затворени на неопределено...

Анкета: Мнозинството Шкотланѓани сега би гласале за независност

Доколку се одржи нов референдум, мнозинството Шкотланѓани би гласале за независност, покажа најновата анкета, направена шест недели откако Шкотка се изјасни против напуштањето на Обединетото Кралство. Според сондажата на „Југов пол“ за весникот „Тајмс“, 52 проценти од анкетираните би гласале за независност, а 48 отсто за...

Потполковникот Исаак Зида се самопрогласи за претседател на Буркина Фасо

Државен удар во Буркина Фасо
Потполковникот Исаак Зида се самопрогласи за претседател на Буркина Фасо во телевизиско обраќање кон нацијата. Тој ги повика регионалниот блок Економска заедница на западноафриканските држави и меѓународната заедница да покажат разбирање и да ја поддржат новата власт. Ваквиот потег на Зида, кој е лидер на група...

Почнува со работа новата Европска комисија

Новата Европска комисија(ЕК), на чело со поранешниот премиер на Луксембург и лидер на еврогрупата, Жан Клод Јункер, денеска го почнува својот мандат. Комисијата, всушност, првпат ќе има двајца лидери бидејќи е предвидена и функција прв потпретседател, позиција на која е именуван холандскиот социјалдемократ Франс Тимерманс. Тимерманс ќе биде...

Французинот Паке, нов директор во ЕК за Македонија

Французинот Жан-Ерик Паке е новиот директор на секторот „Б“ во Директоратот за преговори за проширување на Европската комисија, предводен од еврокомесарот Јоханес Хан. Паке доаѓа на местото на Александра Кас-Грање. Од утре на местото на еврокомесарот Штефан Филе доаѓа Австриецот Хан. Директоратот ќе биде раководен од...

Руските авиони ја тестираат одбраната на НАТО

Руските бомбардери изведуваат летови во европскиот воздушен простор за да го тестираат одговорот на НАТО и очигледно симулираат борбени услови, оцени Игор Сутијагин од Кралскиот институт за oбединети служби. Според Сутијагин, изостанувањето на комуникацијата меѓу руските пилоти и контролата за летање е „непријателски“ и „борбен“...

Северна Кореја воведе тридневен карантин за сите странци

Северна Кореја воведе задолжителен тридневен карантин за сите странци што ќе ја посетат земјата поради страв од ебола, јавува магазинот „Тајм“. Западните медиуми со потсмев информираат за ваквиот чекор, имајќи предвид дека засега нема пријавени случаи на ебола во Азија, а Северна Кореја е оддалечена 11.000...

Студент од Белгија направи дрон за брза помош

Во Холандија е претставен прототип на беспилотно амбулантно летало, кое во најкраток рок може да пренесе дефибрилатор до пациентите кои претрпеле срцев удар. Со своите шест пропелери, дронот може да постигне брзина од 100 километри на час, а  може самостојно да го избере правецот...

Москва и Киев постигнаа договор за испорака на гасот

Украина ќе има гас до март 2015
Русија и Украина вчеравечер во Брисел постигнаа преоден договор за сигурно снабдување на Украина со руски гас до март 2015 година, како и за негов непречен транзит до потрошувачите во Европска Унија. Договорот го потпишале министрите за енергетика на Русија и на Украина, европскиот комесар...

Иванов се сретна со Николиќ

Претседателот Иванов во Белград беше пречекан со највисоки државни почести
Претседателот на Македонија, Ѓорѓе Иванов, ја почна официјалната посета на Србија. Иванов пред Палатата „Србија“ беше пречекан од својот домаќин, претседателот на Србија, Томислав Николиќ, по што двајцата шефови на држави разговараа за евроатлантските интеграции и за состојбите и предизвиците во регионот, економските и културните...

Русија прати помош за борба со еболата во пет африкански држави

Помош за борба против епидемијата на ебола, испорача Русија во пет африкански држави. Пакетите ги исфрли транспортен авион на руската компанија „Волга-Дњепар“. Се работи за пет контејнери, секој со 18 тони заштитни и други средства, изјави по телефон член на екипажот на авионот од Абиџан,...

Израел ја отвори џамијата „Ал Акса“

Израел го отвори комплексот на џамијата „Ал Акса“ за муслиманите, кој вчера беше затворен поради обид за убиство на еврејски активист и убиство на осомничениот за нападот. Улиците на источен Ерусалим утринава се мирни, во пресрет на петочната традиционална попладневна муслиманска молитва. Портпаролката на полицијата,...

Компаоре ја укина вонредната состојба во Буркина Фасо

Во демонстрациите најмалку 30 луѓе загинаа
По насилните демонстрации во главниот град Уагадугу, претседателот на Буркина Фасо, Компаоре, ја укина вонредната состојба воведена вчера. Тој ја распушти владата за да се обезбедат услови за демократски промени. Вети и разговори со опозицијата. Демонстрантите вчера влегоа во парламентот и го запалија. Бараат прекинување на парламентарните...

Орбан го повлече предлогот за оданочување на интернетот

Протестите го оневозможија воведувањето на данокот
Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека се повлекува предлогот на владата за оданочување на користeњето интернет од идната година. Тој изјави дека во сегашната форма и во вакви услови интернетот не може да се оданочи. - Протестите го оневозможија воведувањето на данокот. Данокот не може...

Словачка забранува нездрава храна во училиштата

Словачка со акција за здрава храна во училиштата
Како дел од мерките за борба против дебелината кај децата, словачкиот Парламент изгласа забрана за продажба на слатки, засладени пијалоци и други нездрави производи во училиштата. Чешкото Министерство за образование најави дека од идната година со наредба ќе забрани продажба на нездрави пијалоци и храна...

МОН: Запишувањето вонредни ученици во медицинските училишта се става во мирување

Сите јавни средни училишта во државата кои имаат добиено верификација за изведување на настава од здравствена струка се известени дека запишувањето на вонредни ученици се става во мирување, почнувајќи...