fbpx

Бан Ки-мун ќе оди во Москва за Денот на победата, но ќе ја посети и Украина

-

Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун ќе патува во Москва за да присуствува на прославата за 9 мај, Денот на победата над фашизмот, но во текот на турнејата ќе ја посети и Украина.

Портпаролот на Обединетите нации, Стефан Дижарик, денеска рече дека планот на Ки-мун за посета на Москва уште не е целосно готов.

Тој ќе присуствува на одбележување на 70-годишнината на советската победа над нацистичка Германија во Втората светска војна.

Сверна Кореја во Москва ќе го испрати шефот на Врховното народно собранието, Ким Јонг Нам. Со оваа информација се стави крај на шпекулациите дали врховниот лидер Ким Јонг Ун своето меѓународно деби ќе го има во рускиот главен град.

Бан Ки-мун, кој по потекло е Јужнокореец, ќе ја посети и Украина, каде ќе се сретне со претседателот Петро Порошенко.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...
Free Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes Free
udemy free download
download huawei firmware
Download WordPress Themes
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=