fbpx

Бугарската државна безбедност обвинета дека не спречила издавање бугарски пасоши на Руси

Атанасов посочува дека станува збор за начин на инфилтрирање на луѓе од разузнавачките служби на Русија во Европа

-

Државната агенција „Национална сигурност“ (ДАНС) не презела соодветни мерки по дојава дека постои канал за незаконско издавање бугарско државјанство на Руси што користеле лажни документи, обвини Атанас Атанасов, копретседател на коалицијата „Продолжуваме со промената – Демократска Бугарија“.

Како што пренесува бугарскиот онлајн-медиум mediapool.bg, Атанасов посочува дека станува збор за начин на инфилтрирање на луѓе од разузнавачките служби на Русија во Европа.

„Се тврди дека со лажни документи добиваат државјанство. Тоа е специфичен канал за инфилтрирање на луѓе од разузнавачките служби на Русија во Европа. А ние претендираме за членство во Шенген“, изјавил Атанасов синоќа во гостување во БНТ.

Тој порачува дека Пламен Тончев, првиот човек на ДАНС е внимателно „чуван“ од бугарскиот претседател Румен Радев, кој во однос на Русија и на војната во Украина честопати настапува со ставови инакви од тие на политичките раководства на ЕУ.

Атанасов зборувал и за друг скандал, кога истекле доверливи информации, а надворешното разузнавање на Бугарија не го спречило тоа.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Може да се раскине кој било договор, прашање е цената

Ванковска делумно точно оценила дека раскинувањето на договорите со Бугарија и Грција „е лесно“ и „малку потешко“. Но, нејзината проценка колку лесно или колку тешко се раскинуваат билатералните и...