fbpx
Таг: бугарско државјанство

таг: бугарско државјанство

Бугарската државна безбедност обвинета дека не спречила издавање бугарски пасоши на Руси

Државната агенција „Национална сигурност“ (ДАНС) не презела соодветни мерки по дојава дека постои канал за незаконско издавање бугарско државјанство на Руси што користеле лажни документи, обвини Атанас Атанасов, копретседател на коалицијата „Продолжуваме со промената - Демократска Бугарија“. Како што пренесува бугарскиот онлајн-медиум mediapool.bg, Атанасов посочува дека станува збор за начин на инфилтрирање на луѓе од разузнавачките служби на Русија во...

Ако се изгласа законот, сите со бугарски пасоши од Македонија ќе бидат јавно објавени

Бугарскиот парламент наскоро во второ читање ќе го разгледува предлог-законот за бугарско државјанство, кој, ако биде изгласан по третото читање, ќе овозможи сите иматели на бугарски пасош и бугарско државјанство да бидат јавно објавени. Тоа значи дека сите граѓани на Северна Македонија или пак иматели што работат надвор од земјава со бугарски пасош, ќе бидат јавно објавени во регистерот...

Пендиков стана европски државјанин, Јотова лично му ја даде личната карта

Христијан Пендиков, секретарот на бугарскиот клуб во Охрид „Цар Борис Трети“ денескa на официјална церемонија во Претседателството во Софија доби бугарско државјанство, пренесе БГНЕС. Бугарската потпретседателка Илијана Јотова лично му ја предаде личната карта, му вети заштита од државата и го опиша како храбар млад човек кој останал верен на своето бугарско потекло. Таа му честиташе за добивањето бугарско државјанство...

Бугарија ќе му даде државјанство и привремено живеалиште на Христијан Пендиков

Претепаниот секретар на Бугарскиот културен клуб „Цар Борис III“, Христијан Пендиков, кој денеска беше испишан од Военомедицинската академија (ВМА) во Софија, ќе добие бугарско државјанство и привремено живеалиште, јави бугарскиот онлајн-медиум mediapool.bg. Информацијата денеска ја објавил техничкиот министер за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков. Пендиков се лекуваше на ВМА во Софија, од следниот ден откако беше примен во болница во...

Попис 2021: Бугарско државјанство имаат помалку од 20.000 жители во земјава

Околу три проценти од резидентното население во земјава има двојно државјанство, а најголемиот дел од нив имаат покрај македонско имаат и бугарско државјанство, покажуваат најновите податоци на Државниот завод за статистика добиени од Пописот 2021. Бројките покажуваат дека 19.761 лица од резидентното население во земјава имале бугарско државјанство. Притоа, 19.645 лица имале двојно, македонско и бугарско државјанство, додека 116 лица...

Милошоски и Богојески контра Каракачанов: Немаме бугарски пасоши

Пратеникот од ВМРО ДПМНЕ, Антонио Милошоски, при денешната посета на Штип, прашан за наводите на бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов дека Милошоски и неколку други пратеници, функционери на ВМРО-ДПМНЕ или нивни роднини, имаат бугарски пасоши, одговори дека тоа е обид за дефокусирање на јавноста од големата афера со кинеските вакцини. И претседателот на Македонски концепт, Петар Богојески, рече дека тој нема...

Во 2018 година 3.619 Македонци добиле бугарско државјанство

На вкупно 2.566 луѓе им било доделено бугарско државјанство во првите шест месеци од 2019 година, велат податоците на Комисијата за бугарско државјанство при кабинетот на претседателот на Република Бугарија. Во претходната година, пак, државјанство од Бугарија, земја-членка на ЕУ, добиле 3.619 граѓани на Република Северна Македонија. Осумдесет и осум луѓе биле лишени од своите бугарски пасоши. Вкупно 1.390 луѓе...

Бандера близу Благоевград е адресата на илјадници Македонци со бугарски пасоши

Бандера за струја во едно село близу Благоевград е „адресата“ на илјадници Македонци со бугарски пасош, како дел од големата шема за продавање бугарски државјанства за пари, вели Катја Матева во разговор за „ЕУ Обсервер“. Таа е поранешен директор за државјанства во бугарското Министерство за правда. Работела таму до 2016 година, кога добила отказ бидејќи, како што вели, одбила...

Од 2012 година 26.100 Македонци добиле бугарско државјанство

Во периодот од почетокот на 2012 година до средината на месецов, 26.108 Македонци добиле бугарско државјанство, со образложение дека имаат барем еден родител со бугарско потекло, јавува бугарскиот „ЕУскуп“. Со тоа, од вкупно над 60.000 нови бугарски државјани во тој период, Македонците се најголемата група, јавува веб-страница повикувајќи се на податоците од Комисијата за бугарско државјанство. Во наведениот период, биле одбиени...

Бугарија сака да го забрза издавањето пасоши за 53.000 Македонци

Имаме 53.000 поднесени барања со приложени потребни документи од граѓани на Македонија што не можат да станат бугарски државјани поради одредени недостатоци во законодавната база, рече бугарскиот заменик-премиер Валери Симеонов вчера, за време на тркалезната маса на тема „Демографска политика и трудова мобилност“, организирана од бугарската влада, јавува бугарската агенција БГНЕС. Тој истакнува дека во моментов процедурата за добивање бугарско...

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....