fbpx
Таг: Mediapool.bg

таг: Mediapool.bg

Бугарскиот главен обвинител Гешев: Го напаѓаат Обвинителството заради руски интереси

Обвинителството е цел на напади заради политички интереси што се совпаѓаат со оние на Русија, порача Главниот обвинител на Бугарија, Иван Гешев во интервју за бугарски „Капитал“. Според Гешев, главната цел на нападите е преземање контрола врз државното обвинителство, но ваквото совпаѓање на интересите е загрижувачко, пренесува бугарскиот онлајн-медиум mediapool.bg. „Многу е интересно како се совпаѓаат некои евроатлантски-ориентирани партии со...

Жестоко во Бугарија пред изборите: Глас се купува за 100-200 лева, најмногу пријави за ГЕРБ

Се нудат од 100 до 200 лева за глас на претстојните парламентарни избори во Бугарија в недела, соопшти бугарското Министерство за внатрешни работи (МВР). Најголем број пријави се за понуди од ГЕРБ и ДПС. До министерството изминативе денови стигнале 250 пријави за купување гласови, а обвинителството не прифатило 180 барања за истрага, пренесува бугарскиот новински сајт mediapool.bg. Како што објасни главниот...

Во Софија повторно протест #ГаzWithMe против намерата на техничката влада да се купува руски гас

Стотици демонстранти се собраа вчеравечер пред Кабинетот на претседателот на Бугарија, во најстрогиот центар на Софија, да протестираат против намерите на техничката влада на Бугарија повторно да купува гас од руски Газпром, јави mediapool.bg. Ова е вториот протест #ГаzWithMe – првиот се случи пред една седмица. „Гасот од внатрешно-политички проблем веќе се претвори во надворешно-политички. Интересот на Бугарија е да сме...

Бугарскиот весник „Труд“ осуден за „угнетување“ преку ширење руска пропаганда за хомосексуалците

Петју Б'лсков, сопственикот на бугарскиот весник „Труд“ и неговата фирма „Труд медиа“ добија судска пресуда за угнетување на групи од бугарското население преку распространување материјали од руските медиуми оформени како класична антизападна и прокремљовска пропаганда, јави бугарскиот новински сајт mediapool.bg. Станува збор за материјал со наслов „Педерастите в САЩ бият тревога“ преведен и објавен идентично на оригиналот во онлајн-изданието на...

Бугарија одеднаш ќе протера 70 руски дипломати

Бугарија ќе протера 70 руски дипломати одеднаш до крајот на седмицава, објави вчеравечер бугарскиот премиер во оставка Кирил Петков, известува mediapool.bg. „Очекуваме в недела еден пол авион со 70 места да замине за Москва“, рече Петков. Тоа би бил рекорден број протерани руски дипломати од Бугарија, што пак ќе ја доведе руската дипломатска мисија во земјата на околу една третина од...

Парламентот на Бугарија го направи претпоследниот чекор за кревањето на ветото, под 4 услови

На денешната пленарна седница, усвојувајќи ја резолуцијата што беше предложена од Христо Иванов, пратеникот и ко-претседател на „Демократска Бугарија“ (ДБ), дел од владата во заминување, Собранието на Бугарија одобри кревање на ветото за Северна Македонија да ги почне преговорите за зачленување во ЕУ. Со 228 гласови, од кои 170 „за“, 37 беа „против“ а 21 воздржан, бугарскиот парламент ја усвои...

Медиапул: Теодора Генчовска ги крие од граѓаните на Бугарија документите за преговорите со Северна Македонија

Министерката за надворешни работи на Бугарија (во оставка) Теодора Генчовска (од партијата „Има таков народ“) продолжува да го одолговлекува процесот за излегување од кризата со Северна Македонија. Таа го доставила двостраниот протокол помеѓу Северна Македонија и Бугарија до бугарскиот парламент, но му дала статус „доверливо“ и сега тој не може јавно да се разгледува, пишува бугарскиот новински сајт mediapool.bg. Од...

Медиапул: Три се варијантите за излез од политичката криза во Бугарија

Откако вчера, не сосема неочекувано, шоуменот и релативно тазе политичар Слави Трифонов објави дека министрите во четири-партитната влада на Бугарија од неговата партија „Има таков народ“ (ИТН) ќе станат од нивните фотелји поради острата спротивставеност на владините партнери во врска со политиката кон Северна Македонија и за трошењето на државните пари, бугарскиот новински сајт mediapool.bg предвидува три можни решенија...

Државниот врв на Бугарија дефинираше тврди рамки без рокови за Македонија – и замина во самоизолација

Бугарскиот државен врв е во самоизолација по вчерашната седница на Советот за национална безбедност, на која дефинираа продолжување на ставот за Македонија. Владата на Бугарија ќе продолжи да ја исполнува рамковната позиција за Северна Македонија дефинирана во 2019 година, којашто е полна со „црвени линии“, но нема да го обврзува напредокот на официјално Скопје кон целта за зачленување во ЕУ...

Бугарски „Медиапул“ го раскринкува лицемерието на новата патриотска коалиција на Каракачанов

Tри бугарски националистички политички партии, меѓу кои и ВМРО-БНД на Каракачанов, кои не освоија пратеници на последните парламентарни избори на 4 април, решија на следните избори на 11 јули, да настапат заеднички, во патриотска коалиција. Бугарскиот онлајн-медиум „Медиапул“ ја коментира непринципиелноста на нивната одлука и крајното лицемерие на нивните први луѓе, потсетувајќи ги читателите на претходните остри судири на...

Бугарски „Медиапул“ со 10 незгодни прашања околу бугарското вето за Северна Македонија

Бугарскиот новински сајт „Медиапул“, кој е од критичките медиуми што будно ја следат и критикуваат владата на Бугарија, денеска излезе со 10 прашања до власта во врска со бугарското вето и генералната политика кон Северна Македонија. Од назначувањето на Орце Камчев за почесен конзул, преку потпишување на Договорот за добрососедство, кој бил претходно силно критикуван, до препуштањето на уздите...

Ангел Димитров: Заедничката бугарско-македонска комисија може и да не проработи повторно

Заедничката комисија на Бугарија и Македонија за историските прашања, може и да не проработи повторно, предупреди нејзиниот копретседавач од бугарска страна, д-р Ангел Димитров, пренесува „mediapool.bg“. - Од македонска страна работата на комисијата беше еднострано прекината со аргумент дека треба да се усогласат со предвремените избори во април. Тие одбиваат повторно да се среќаваме и да разговараме. Останува големото прашање...

Бугарија сака да го чува македонското небо заедно со Грција

Бугарија сака да го чува воздушниот простор на Северна Македонија, на ротациски принцип заедно со Грција, порача бугарскиот претседател Румен Радев денеска, јавува бугарската новинска страница „mediapool.bg“. Тој рекол дека имал средби со премиерите на двете земји - Киријакос Мицотакис и Зоран Заев на која се зборувало на самитот на НАТО во Лондон „да бидат дефинирани параметрите на таа мисија,...

Ковачевски: Пресудите за „Јавна соба“ обесхрабруваат повторни појави на вакви случаи

Во рамките на одбележувањето на 16 дена активизам против родово насилство на Форумот за родова еднаквост во организација на Министерството за труд и социјална политика и Фондацијата Фридрих Еберт,...