fbpx

Бројот на загинати во Либија расте, Црвен крст со апел до македонските граѓани за помош

Од македонскиот Црвен крст денеска упатија апел до граѓаните да се вклучат во обезбедувањето на неопходната помош преку донации за настраданите во поплавите во Либија

-

Стравувањата се дека во либискиот град Дерна загинале 20.000 лица во катастрофалните поплави во изминативе денови, јавува Би-би-си. Овој крајбрежен град е претворен во руина од надојдените води, со уништени згради и возила, додека бројот на исчезнати лица во морето од поплавите е огромен.

Најголема среќа во Дерна имале жителите од источните делови на градот, кои се наоѓаат на рид и кои успеале да се спасат од надојдените води. Ризикот од пукање на браните, кои ја предизвикаа поплавата во Дерна, постоел уште од 2011 година, но либиските власти не сториле ништо за да ги санираат објектите.

Обединетите нации (ОН) предупредуваат дека следната опасност за жителите е појавата на болести од загадената вода за пиење. Од ОН апелираат за помош од другите земји, која е неопходно да пристигне во Дерна. Досега во градот пристигнаа спасувачки екипи од Египет, Турција и Катар. Се стравува дека под урнатините на десетици згради има загинати лица.

Од македонскиот Црвен крст денеска упатија апел до граѓаните да се вклучат во обезбедувањето на неопходната помош преку донации за настраданите во поплавите во Либија.

Сите заинтересирани правни субјекти и граѓани можат да донираат парична помош на сметката на Фондот на солидарноста на Црвениот крст на РСМ: 300000001327966, даночен број: 4030984271620 АД Комерцијална банка со назнака: помош за настраданото население во Либија.

Алтернативно, македонските граѓани може да донираат 100 денари со повик на телефонските броеви 143 400 на Македонски Телеком и А1.

За донации на средства во странска валута, треба да се употребат следниве детали:

NAME OF THE ORGANIZATION: RED CROSS OF THE REPUBLIC OF NORTH MACEDONIAN

BANK NAME: KOMERCIJALNA BANKA AD SKOPJE

BANK ADDRESS: UL. ORCE NIKOLOV NO.3, 1000 SKOPJE, MACEDONIA

BANK ACCOUNT: 300000000000133 25730522-11

SWIFT CODE: KOBSMK2X

IBAN CODE: MK07300701000001228

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Паралелна конференција на ОБСЕ: Русија е брутална кон Украина, улогата на граѓанското општество е исклучително важна

Демократијата опаѓа во земјите каде што нема простор за активизам на граѓанското општество. Сведоци сме на алармантниот број на вооружени конфликти, во последната година сведочиме како Русија е брутална кон...