Најмалку пет полицајци загинале, а 41 е повреден во експлозија на бомба во полициска станица во колумбискиот град Баранкиља, соопштиле властите во земјата, пренесуваат агенциите.

– Нема сомнеж дека станува збор за одмазда поради неодамнешните успешни полициски акции против трговијата со дрога – изјвил Алехандро Чар, градоначалник на Баранкиља.

Како што јавуваат агенциите, еден од осомничените за нападот е уапсен.

Досегашната истрага утврдила дека повеќе лица поставиле бомба во полициската станица, која потоа била активирана од далечина. Во моментот на експлозијата во станицата имало 49 полицајци.