fbpx

Блокадите на грчките земјоделци продолжуваат со ист интензитет

-

Грчките земјоделци чекаат да се врати премиерот Алексис Ципрас за да се обидат да почнат преговори со грчката влада околу нивните барања за укинување на одлуката за намалување на пензиите и за укинување на земјоделските субвенции.

Додека Ципрас се врати од Брисел, земјоделските блокади продолжуваат, а Грција останува поделена на два дела поради големата блокада на преминот Темпи кај Лариса.

Со ист интензитет како и изминатите четири недели и денеска продолжува блокадата на граничните премини кон Македонија. Земјоделците ќе го држат затворен преминот Богородица до 14 часот и од 19 до 22 часот.

Дојран ќе биде блокиран од 17 до 21 часот. Преминот кај Битола, Меџитлија, како и грчко-албанската граница се блокирани од 10 часот утринава и ќе бидат блокирани 12 часа.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...