fbpx
Таг: блокади

таг: блокади

Додека ВМРО-ДПМНЕ блокира автопати и магистрални патишта, МВР потсетуваат дека тоа е забрането со закон

ВМРО-ДПМНЕ и Левица денеска ги продолжија протестите преку блокади на сообраќајот на четири локации низ земјава. Од Министерството за внатрешни работи (МВР) информираат дека блокирањето на автопати и магистрални патишта е забрането со закон, иако тоа опозицијата денеска го направи на магистралните патишта Градско-Прилеп кај Плетвар, Штип-Радовиш и Велес-Штип. Од МВР известуваат дека денеска во архивата на МВР е примен...

ВМРО-ДПМНЕ од утре ќе блокира крстосници во Скопје и во 10 други градови

Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ од утре започнува со блокади на крстосниците во Скопје и во десет други градови низ земјава. Блокадите ќе траат секој ден од 15 до 17 часот, најавуваат оттаму. Во Скопје ќе се блокираат крстосниците кај Мавровка, Собранието и кај зградата на поранешна „Нова Македонија“, и јавноста ќе биде информирана секој ден за протестите, беше кажано на...

Црна Гора со инциденти во парламентот го усвои Законот за верските заедници

Црногорскиот парламент изминатава ноќ го усвои Законот за верските заедници. Ноќеска во Подгорица беше тензично, просрпските опозициски партии во парламентот поднесоа амандмани на законот, кои откако им беа одбиени, започнаа кавга со останатите пратеници и почнаа да ја кршат техниката во собраниската сала. Членовите на црногорската влада ја напуштија седницата пред инцидентот, додека полицијата интервенираше и ги отстрани од салата...

На протестот пред „Дрисла“, екологистите побараа одговори дали се увезува опасен отпад

Организаторите на протестот „Движење за чист воздух“ денеска го блокираа приодот кон депонијата „Дрисла“ како предупредување до надлежните и побараа одговори на прашањата, што се гори во печките, каков отпад се складира и каков е третманот на овој отпад, дали се запазуваат законите и стандардите согласно европските регулативи и дали се увезува отпад од други земји. Тие побараа смена на Правилникот...

МВР известува за посебен сообраќаен режим поради протестот на ВМРО-ДПМНЕ во 19 часот

Министерството за внатрешни работи информира дека денеска од 19 часот е закажан протест во Скопје организиран од страна на политичка партија со релација на движење од плоштадот ВМРО, десно по улицата Даме Груев, право по улицата Васил Главинов, право по булеварот ВМРО, лево по булеварот Илинден до пред зградата на Влада. „Од  тие причини ќе бидат превземени мерки за посебен...

Менаџментот на САСА и синдикатите ќе преговараат, блокадите прекинати

Заради надминување на состојбата предизвикана од нелегалната блокада на пристапниот пат до рудникот САСА, менаџментот на рудникот ги повикал на разговор претседателoт на Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ), Дарко Димовски, претседателот на Мултиетничкит синдикат на образованието (МЕСО),  Драге Јовановски и генералниот секретар на Синдикатот на индустријата, енергетиката и рударството (СИЕР), Марија Анчева, информираат од компанијата. Целта на средбата била да...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ останува заробенa во сопствената политика на затвореност

ВМРО-ДПМНЕ и Трајко Вељаноски остануваат заробени во сопствената политика на затвореност, тајност, манипулација и на лажење на граѓаните, се вели во реакцијата на СДСМ на прес-конференцијата на Трајко Вељаноски. Од владејачката партија додаваат дека „за разлика од тајните преговори што ВМРО-ДПМНЕ ги водеше со соседите, Владата предводена од СДСМ е максимално транспарентна и секоја политика, секој нејзин потег е им ќе...

Земјоделците ќе ги блокираат границите ако до петок не ги добијат субвенциите

Револтирани поради неисплатата на субвенциите, земјоделците денеска од 12 до 13 часот блокираа повеќе патни правци низ државата. Тие бараат до петок да се сретнат со министерот за земјоделство, шумарство и за водостопанство, Михаил Цветков, министерот за финансии, Кирил Миноски, и со директорот на Платежната агенција, Игор Златков. - Бараме средби во трите надлежни институции за да видиме кој лаже и...

Пелагониски земјоделци блокираат патишта поради платформата на Албанците

Пелагониските земјоделци од реонот на Могила бараат партиите на Албанците да се откажат од заедничката платформа како услов за формирање на нова влада. Четириесетина земјоделци со трактори и со приклучна механизација денеска ја блокираа крстосницата на магистралниот пат Битола - Прилеп, која води кон селата Могила и Црно Буки, за да го искажат својот револт кон заедничката платформа на Албанците. Според организаторот...

Кучи тврди дека сме подготвени да ја надминеме нафтената криза, но не кажа како

Како влада, ги преземаме сите мерки да не се случи нафтена криза во Македонија, изјави министерот за економија, Дритон Кучи, по неколкудневните протести на грчките земјоделци на граничниот премин Евзони, каде се блокирани голем број македонски камиони и цистерни, кои од Грција превезуваат нафта и други горива. Министерот Кучи рече дека кружат информации дека протестите и блокадите во Грција ќе...

Азески: Блокадите на Евзони негативно влијаат врз економијата и на двете земји

Блокадите на граничниот премин Евзони негативно се одразуваат врз економско-финансиското работење на стопанството во Македонија, а негативни ефекти чувствува и стопанството во Грција, пишува во писмото на претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески, до претседателот на Унијата на грчките трговско-индустриски комори, Константин Михалос, како и до амбасадорот и шеф на Канцеларијата за врски на Грција во Македонија, Димитриос...

Грчките земјоделци се закануваат и со блокада на преминот кај Дојран и на железницата

Грчкиот граничен премин Евзони останува затворен од блокадата на грчките земјоделци, кои со блокирање на граници и на автопатшта низ земјата реагираат против владината политика кон нив. Нема најава дека земјоделците ќе се повлечат деновиве од граничниот премин на македонско-грчката граница, кој е блокиран точно една недела. Напротив, земјоделците се закануваат дека доколку владата не одговори на барањето за суштински дијалог...

Грчките земјоделци размислуваат и за блокади на граничниот премин кон Македонија

Нова блокада од грчките земјоделци на преминот Евзони-Богородица кон Македонија е сè поизвесна како што се интензивираат земјоделските протести во Грција. Кон штрајкот и блокадите на земјоделците се очекува од утре да се приклучат уште повеќе нивни колеги од северниот дел на земјата. Според информациите од грчката информативна агенција АПЕ, земјоделците размислуваат да се блокира повремено преминот Евзони на македонско-грчката граница,...

Грчките земјоделци повторно на протести

Грчките земјоделци почнуваат со нов бран протести и со блокада на патиштата низ Грција во знак на револт против владината политика кон нив и укинувањето на дел од бенефициите што ги уживаа. По заедничкиот состанок викендов, земјоделците одлучија од неделава повторно да се вратат на автопатиштата и делумно да ги блокираат, а се размислува и за протести и за демонстрации...

Битолчани со блокади им порачаа на политичарите дека им треба чист воздух

Битолчани денеска со блокада на патот кон РЕК Битола го изразија својот револт од енормното загадување на воздухот во градот. Покрај тоа што го блокираа патот за РЕК Битола, битолчани го блокираа и излезот кон Скопје, испраќајки јасна порака до политичарите за потребата од силни и конкретни мерки против аерозагадувањето во градот. Организаторите на протестот, здружението „За нас се работи“, напоменаа дека овие блокади...

Блокадите на патот за РЕК Битола се црвен аларм за енормното загадување

Утрешната најава за блокада на патот кој од Битола води кон РЕК Битола е црвен аларм за загадувањето на градот, велат активистите од здружението „За нас се работи“. Од РЕК Битола, пак, возвраќаат дека барањата на здружението се на погрешна адреса и на погрешен субјект. Илија Балтовски, еден од организаторите на блокадата, вели дека комбинатот не е случајно одбран за...

Рокот изминува, ситно броиме, порача „Шарената револуција“

Поддржувачите на „Шарена револуција“ остануваат оптимисти дека нивните барања ќе бидат исполнети до крајниот рок – 18 јуни. Тие денеска поставија блокади на три мостови во Скопје – мостот Гоце Делчев, мостот Слобода и мостот Мајка Тереза (кај МАНУ). На мостот Гоце Делчев демонстрантите го испишаа бројот два и напишаа „Ситно броиме“, потсетувајќи на рокот што го дадоа да се исполнат нивните...

„Шарена револуција“: Утре протест, в четврток блокади на три скопски мостови

Граѓанското движење „Шарена револуција“ повика на протест утре, во 18 часот, пред Специјалното јавно обвинителство. На настанот организиран на „Фејсбук“, пишува дека СЈО сè уште е под закана, а не е престанат ни прогонот на демонстрантите. „Уставен суд сè уште не постапува по нашето барање за заштита на правдата. Прашуваме, планира ли овој суд, оформен во име на граѓаните и платен...

Франција парализирана поради масовниот штрајк на синдикатите

Франција е речиси целосно парализирана поради штрајкот на синдикатите околу измените на законот за работни односи, кој се прошири низ целата земја, јавуваат медиумите. Поради масовните протести, блокирани се рафинериите за нафта, нуклеарните централи и транспортните центри. Патиштата и мостовите се, исто така, блокирани, има одложување на летовите на аеродромите, а како што пренесува „Би-би-си“, регистрирани се и судири...

Отежнато враќањето на бегалците од Грција во Турција

Бегалскиот бран кон Грција продолжува со исто темпо како и пред договорот на Европска Унија и на Турција. Иако Грција вчера испрати 202 бегалци кон Турција, до утринава во државата стигнаа нови 225 бегалци. Низ целата територија на државата, според официјалните бројки, има 52.352 бегалци. Процесот на враќање на бегалците се одвива отежнато. По вчерашното испраќање на група бегалци од...

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и...