fbpx

Бесплатен викенд за пензионери во Охрид, Дојран, Берово и во Отешево

-

Од сабота продолжува реализацијата на проектот на Владата за бесплатен туристички викенд за пензионери.

Во првата група се 120 пензионери од целата земја, кои ќе одмараат во Охрид, а викенд-престојот вклучува два полни пансиони и автобуски превоз до хотелскиот објект.

Во Охрид, пензионерите ќе бидат сместени во Извидничкиот хотел во Далјан и во хотелот „Амбасадор“.

Втората група пензионери на викенд во Охрид ќе престојува од 11 до 13 март, а последната е од 15 до 17 април.

Покрај Охрид, во рамки на пролетната програма, по неколку групи пензионери ќе одат на бесплатен викенд и во хотел „Полин“ во Дојран, во хотел „Вип“ во Берово и во хотелот „Лејк вју“ во Отешево.

Со проектот „Бесплатен туристички викенд“ е планирано да се опфатат до 3.000 корисници на пензија, односно лица – корисници на старосна, инвалидска и на семејна пензија.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Бислимоски: Изненадување е и за мене дека ЕСМ ќе ја продава струјата за 60 евра за мегават час

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) Марко Бислимоски изјави дека за него е „изненадување“ дека Електрани на Северна Македонија (ЕСМ), почнувајќи од 1 јули, ќе ја продава струјата...